شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - June 03 2023
کد خبر: 71271
تاریخ انتشار: 02 آبان 1400 12:19
معاون فنی گمرک، با اعلام اینکه مهلت ماندگاری ۲هزار و۲۴۹ دستگاه خودروی به پایان رسیده، خبر داد: برای این تعداد خودروی دپویی وارداتی که امکان ترخیص نیافته اند، اظهارنامه متروکه تنظیم و در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار گرفته است.
به گزارش راه امروز: از تیرماه سال ۱۳۹۶ امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد. در نهایت نیز مردادماه سال ۱۳۹۷ واردات خودرو به کشور به طور کلی ممنوع و به‌صورت رسمی، پرونده واردات خودرو بسته شد. ضمن اینکه به صورت همزمان از ترخیص خودروهای وارد شده تا پیش از مرداد ۱۳۹۷ نیز جلوگیری به عمل آمد.

طبق آمار، تعداد خودروهای دپو شده در گمرک بالغ بر ۱۲ هزار دستگاه بود که به دلیل تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست‌های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند؛ تا اینکه پس از رایزنی‌های بسیار در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودروها موافقت کرد و براساس آن، مدت زمان چهار ماهه‌ (تا اردیبهشت‌ ۱۳۹۸) تعیین شد. پس از آن دوباره دو ماه دیگر هم تمدید شد و در پایان گزارش‌های رسمی نشان داد در آن دو مرحله ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص شده و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر باقی‌ ماندند. با ادامه پیگیری ها، شرایط برای ترخیص تعدادی دیگری از خودروها فراهم شد. 

 خودروهای ترخیص شده و مانده در گمرک

حال معاون فنی گمرک در مکاتبه با وزارت اقتصاد، بار دیگر به تشریح آخرین وضعیت رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور از جمله خودروهای بلاتکلیف پرداخته است.  

براساس اعلام مهرداد جمال ارونقی، آخرین وضعیت خودروهای بلاتکلیف در گمرکات نشان می دهد، از مجموع 12261 خودرو مد نظر، بالغ بر 10012 دستگاه تا کنون ترخیص شده و تعداد 2249 دستگاه هم به برخی دلایل هنوز امکان ترخیص میسر نشده است.

در نامه ارونقی آمده است: وضعیت خودروهای سواری  ترخیص شده تا پایان مهلت مصوبه شمارۀ ۱۳۷۱۱۶۱/ت۵۶۰۲۳ نشان می دهد تا مورخ شانزدهم دیماه ۱۳۹۷ تعداد ۶۶۵۳ دستگاه ترخیص شده که علاوه بر۶ هزار و۶۵۳ دستگاه مذکور، حدود۵۰۰ دستگاه آمبولانس و... نیز ترخیص شده است. 

تعداد خودروهای سواری ترخیص شده تا پایان مهلت مصوبه شمارۀ ۱۵۲۶۷۶/ت ۵۷۳۹۴ مورخ  بیست ونهم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ برابر ۲هزار و ۸۵۹ دستگاه بوده که یک هزار دستگاه مربوط به شرکت کرمان موتور ، ۳۴۰ دستگاه مربوط سایر اشخاص براساس اظهارقبلی،  ۱۴۵ دستگاه مربوط به خودروهای اروندی، ۴ دستگاه سهمیه جانبازان معزز و ۱۲۰۰ دستگاه  مربوط به مراجع قضایی و ۱۷۰دستگاه   دیگر نیز  اظهار و ترخیص شده است.

همچنین بنابه گفته ارونقی، خودروهای اظهارشده-پروانه نشده تا پایان مهلت مصوبه شمارۀ ‏۱۵۲۶۷۶/ت ۵۷۳۹۴ مورخ  بیست ونهم بهمن ماه سال ۱۳۹۸  نیز تعداد ۵۱ دستگاه بوده که معمولاً زیر ۲۵۰۰سی سی بوده اند.  

براساس آمار اعلامی، خودروهای سواری موجود در گمرک خرمشهر(منطقۀ آزاد اروند) نیز ۸۲ دستگاه عنوان شده که ۷۳ دستگاه سفارش آمریکا و ۹ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده است. 

معاون فنی گمرک همچنین خودروهای موجود در گمرکات  از جمله  خودروهای وارده از محل تسهیلات جانبازان معزز تا قبل از تاریخ بیست و سوم شهریور سال ۹۳ را ۱۰۰دستگاه اعلام کرده که همگی بالای ۲۵۰۰سی سی هستند. 

تعداد خودروهای قضایی وفاقد ثبت سفارش

همچنین بنابر آماری که معاون فنی گمرک ارائه کرده است، تعداد خودروهای مطرح شده برای  رسیدگی در مراجع قضائی۱۰۸۹است که در خصوص برخی متهمان پرونده،  دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده  است.  در نهایت براساس اعلام ارونقی، خودروهای فاقد ثبت سفارش – اظهار نشده به گمرکات تعداد  دستگاه  ۹۲۷ است که همگی زیر ۲۵۰۰سی سی هستند، که با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.

اما در مورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی نیز با توجه به ممنوعیت ورود این خودروها امکان وارد شدن به کشور و یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲دستگاه می رسد.
 
                                    ۲۲۴۹ خودروی دپویی در مسیر متروکه شدن 

در بخش دیگری از مکاتبه معاون فنی گمرک با وزارت اقتصاد آمده است: با عنایت به مضی (گذشتن زمان) مهلت ماندگاری این خودروها، اکثراً برای آنها اظهارنامه متروکه تنظیم و در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار گرفته است. همچنین با توجه به مصوبۀ هیأت وزیران در سال ١٣٩٨ و استنباط وزارت صنعت، معدن و تجارت از مصوبۀ صادره، ثبت سفارش برای خودروهایی که قبل از ممنوعیت واردات خودرو به کشور رسیده بودند صادر نگردید، لذا امکان اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص این خودروهای سواری (خودروهای سواری موضوع ردیف ٧ جدول فوق) میسر نگردید که لازم است درصورت نیاز، در راستای تمدید مصوبه مزبور شرایط اشاره شده ملحوظ نظر قرار گیرد.

معاون گمرک ایران همچنین عنوان کرده: با بیان اینکه اینکه موارد فوق، به انضمام پیش نویس پیشنهادی، قبلاً نیز از سوی وزارت امور اقتصادی و دارائی به معاون اول محترم وقت رئیس جمهور تقدیم گردیده است، اعلام نموده گمرک ایران آمادگی خود را جهت ارائه توضیحات لازم اعلام می نماید.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر