شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - December 02 2023
اقتصاد
مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس:
عوامل افزایش قیمت ارز همچنان فعال است
مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در سال جاری نرخ ارز به دلایلی همچون بیش‌جهش قیمت در سال گذشته، افزایش صادرات نفتی و گشایش‌های خارجی برآمده از رفع مسدودیت ارزی در کره جنوبی ثابت ماند.
میانگین قیمت مسکن در تهران چقدر شد؟
تورم ملک در ماه آبان/ مسکن آرام گرفت
متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش و حجم معاملات ۱۴.۸ درصد افزایش یافت.
آخرین اخبار
سال اوج یخبندان ملکی
گزارش «بلومبرگ» از ابعاد رکود مسکن ۲۰۲۴؛ بازار در اروپا و آمریکا و آسیا به چه سمت می‌رود؟
به گفته انجمن ملی مشاوران املاک، ترکیبی از کمبود موجودی، افزایش قیمت‌ها و نرخ‌های بالای وام مسکن، فروش خانه‌ها در آمریکا را به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۰ رسانده است. داده‌های یک موسسه تحلیل بازار مسکن نشان می‌دهد که در چهار دهه اخیر وضعیت استطاعت‌پذیری مسکن هرگز تا این حد بغرنج نبوده است، به طوری که در حال حاضر حدود ۴۰‌درصد از درآمد متوسط خانوار برای خرید یک خانه معمولی مورد نیاز است.
چراغ سبز متولی مالیات به اصناف
رئیس اتاق اصناف:کارگروه مشترک اتاق اصناف و سازمان مالیاتی تشکیل می شود
رئیس اتاق اصناف خبر از تشکیل کارگروه مشترک اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی داد. ظاهرا سازمان مالیاتی از تشکیل این کارگروه و مشورت گیری از اصناف برای حل مشکلات مالیاتی اصناف استقبال کرده است.
پای مافیا به وانتی‌های شهر هم باز شد!
پای مافیا به وانتی‌های شهر هم باز شد و این روز‌ها شاهد یک پدیده عجیب در کوچه و خیابان‌های تهران هستیم. اداره چندین وانت از سوی یک نفر موضوعی است که نشان می‌دهد حضور پررنگ وانت‌ها با بار میوه و سبزیجات در شهر اتفاقی نیست.
آیا جبهه پایداری و محصولی شستا را به مخبر و مرتضوی واگذار می‌کنند؟
به نظر می‌رسد فقط یک راه برای وزیر کار مانده است و آن انتصاب مدیر عاملی جدید در سازمان تامین اجتماعی و البته ۲ عضو جدید هیات مدیره در شستا می‌باشد تا شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به روال عادی و قانونی خود برسد.
ایران به صادرکننده واگن مترو تبدیل می‌شود
۴ ویژگی واگن ملی مترو؛
متروی تهران، کارگروهی را با حضور ۵ شرکت تولیدکننده شامل گروه مپنا، جهاد دانشگاهی، شرکت صدرا فن، شرکت تیوان ترمز و شرکت واگن‌سازی تهران تشکیل شد و ۲۵ شرکت دانش‌بنیان نیز در این فرایند کمک کردند که این همکاری منجر به تولید اولین رام قطار هفت واگنه مترو تحت عنوان قطار ملی مترو شد.
کلید پیش‌خرید خانه اول/ «کلاهبرداری» جای «پیش‌فروش» را گرفت
۱۳سال پیش قانون «تضمین پیش‌فروش مسکن» به تصویب رسید تا با اجرای آن، ریسک غیرقابل جبران «دبه در معامله خانه ساخته‌نشده» برای پیش‌خریدار، به صفر برسد. امروز یک گزارش رسمی می‌گوید، به جای «پیش‌فروش قانونی» طی این سال‌ها، «کلاهبرداری ملکی» رواج داشته است.
معادل ۱۰ یورو از مسافران پروازهای خارجی  به صورت جداگانه اخذ شود/ پرواز‌های زیارتی مستثنی شدند
تصمیم تازه مجلس:
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزارت راه و شهرسازی اجازه دادند از مسافران پروازهای خارجی معادل 10 یورو به ازای هر مسافر به صورت جداگانه دریافت و به حساب مربوط در خزانه‌داری کل واریز کند.
یک پیش‌بینی عجیب از قیمت طلا و سکه تا پایان سال
منتظر سقوط قیمت طلا باشیم یا جهش؟
در بازار طلا خبری نیست، این وضعیت روز‌های سال ۱۴۰۲ بازار طلاست، اما یک پیش‌بینی برای طلا وجود دارد که شاید برای سرمایه‌گذاران مهم باشد؛ جهش قیمت در ماه‌های آینده!
صادرات ۱.۸ میلیون بشکه‌ای نفت ایران
رسانه‌های خارجی درخصوص صادرات نفت ایران چه می‌گویند؟
صنعت نفت ایران در ماه گذشته و پس از روسیه، بالاترین حجم صادرات نفت‌خام به چین را از آن خود کرد. نکته جالب آنکه در این میان، عربستان‌سعودی از قافله جا مانده‌است. به گفته کارشناسان، رشد صادرات نفت‌‌‌‌‌خام ایران بدون اعتنا به تحریم‌های نفتی ‌‌‌‌‌آمریکا تا حد زیادی مرهون ذخایر معتنابه نفت روی آب این کشور است.
فرمول محاسبه سنوات و عیدی ۱۴۰۲
کارشناس حقوقی بازار کار گفت: مبنای محاسبه‌ی همه‌ی این مزایای مزدی و فوق‌العاده‌ها، «مزد» است که معنایی فراتر از مزد مبنا دارد. در واقع مبنای محاسبه، مبلغی‌ست که به کارگر در ازای انجام کار در ساعات کار پرداخت می‌شود.
تصمیم مهم مجلس درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
آصفری نماینده مجلس گفت: کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم تصویب کرد تا حقوق بازنشستگان و شاغلان متناسب سازی شود و حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغلان برسد. ان‌شاءالله ظرف هفته آینده این موضوع به تصویب صحن مجلس نیز خواهد رسید.
«طغیان پول»
«بازگشت رکود»
«نجات بازنده ها»
«نردبان توسعه»
امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر
فقر ناشی از چیست؟
کسی از دولت صدای ما را می شنود؟
هزینه 23میلیونی سبد خانوار در نیمه اول
«خط فقر»؟
اوج گیری انتقادات به کابینه رئیسی
«بازار پول» با عنوان «معمای دلار» منتشر شد
تورم در پیچ خطرناک
آینده دلار
«بازارپول» باعنوان «هیولای تورم» منتشر شد
کرسنت به روایت اسناد
گزارش نیویورک تایمز از این روزهای ایران
فروردین سیاه کسب وکارها
اقتصاد ۱۴۰۰ از دریچه «وین»
اخبار مهم