يکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - October 24 2021
کد خبر: 69981
تاریخ انتشار: 01 مهر 1400 09:21
ملکه لیتزیا ملکه اسپانیا، شهریورماه جاری، ۴۹ ساله شد. به این مناسبت در این گزارش بخش‌هایی جالب و ناگفته از زندگی او را انتخاب کرده‌ایم.
ملکه لیتزیا ملکه اسپانیا، شهریورماه جاری، ۴۹ ساله شد. به این مناسبت در این گزارش بخش‌هایی جالب و ناگفته از زندگی او را انتخاب کرده‌ایم. لیتزیا ملکه‌ای از قشر متوسط جامعه بود و مدتی در شغل روزنامه‌نگاری به فعالیت مشغول شد تا اینکه قلب شاهزاده اسپانیایی را ربود و بر تخت سلطنتی نشست و ملکه اسپانیا شد.

«لیتزیا اورتز روکاسولانو» در ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۲ در اوبییدو در شمال اسپانیا از والدینی از طبقه متوسط به دنیا آمد. پدرش «خیسوس الپارنزا» روزنامه‌نگار و مادرش "ماریا روکاسولانو رودریگز" به عنوان پرستار در یکی از بیمارستان‌های اسپانیا کار می‌کرد. او فرزند بزرگ خانواده بود و دو خواهر به نام‌های "تیلما" و "اریکا" از او کوچک‌تر بودند.


ازدواج و طلاق در اوج جوانی 

او آموزش ابتدایی را در اوبییدو در مدرسه لاگیستا دریافت کرد، سپس او و خانواده‌اش به مادرید رفتند و او در آنجا تحصیلات دبیرستان خود را دریافت کرد و در انجا وارد یک رابطه عاشقانه ده ساله شد. لیتزیا در شانزده‌سالگی عاشق معلمش "الونسو گیریور پیریز" شد و ماجرای عاشقانه آنها به مدت ده سال به طول کشید و به ازدواج در سال ۱۹۸۸ زمانی که لیتزیا ۲۶ ساله بود، منجر شد. اما این ازدواج به مدت طولانی دوام نیاورد و آن دو بعد از یکسال از هم جدا شدند تا شانس جدیدی در خانه لیتزیا را بزند.


راه پر پیچ و خم روزنامه‌نگاری
لیتزیا بعد از طلاق، راه پدرش را در روزنامه‌نگاری در پیش گرفت، و مدرک لیسانس روزنامه‌نگاری از دانشگاه کومبلوتنسی در مادرید را اخذ کرد. سپس با تلاش بسیار مدرک فوق‌لیسانس خود را در ژورنالیست سمعی و بصری از انجمن روزنامه‌نگاری مکزیک دریافت کرد.
لیتزیا علاوه بر آموزش‌های آکادمیک، به طور میدانی وارد عرصه روزنامه‌نگاری شد و با روزنامه‌ها و کانال‌های تلویزیونی همکاری کرد از جمله روزنامه "لا نوآوا اسپانیا" و سپس در روزنامه ABC و آژانس EFE مشغول به فعالیت شد و بعد از کسب مدرک فوق‌لیسانس به مکزیک مسافرت کرد و در روزنامه Siglo21 كار کرد و سپس به مدرک دکترا رسید، با این وجود بدون به پایان بردن دکترا به اسپانیا بازگشت.


پس از بازگشت به اسپانیا، در نسخه اسپانیایی کانال بلومبرگ اقتصادی مشغول شد و سپس به شبکه خبری سی‌ان‌ان پیوست. در سال ۲۰۰۰ به TVE منتقل شد، در آگوست سال ۲۰۰۳ میلادی چند ماه پیش از ارتباط با فیلیپ به سمت مجری اخبار شبانگاهی شبکه دوم تلویزیون اسپانیا رسید و جایزه معتبر لارا را از انجمن روزنامه‌نگاران مادرید به عنوان بهترین روزنامه‌نگار زیر سی‌سال دریافت کرد.

لیتزیا در سال ۲۰۰۰ در یک شب با فیلیپ که شاهزاده اقلیم استوریاس بود ملاقات کرد. آنها در یک ضیافت شام به درخواسست فیلیپ شرکت کردند و لیتزیا شماره خود را به فیلیپ داد. آنها برای بار دوم در شمال اسپانیا یکدیگر را دیدند، لیتزیا در آنجا درباره حادثه نفتی Prestige در حال تهیه گزارش بود و به طور تصادفی با شاهزاده فیلیپ ملاقات کرد.

دیدارهای محرمانه آنها به مدت یکسال ادامه داشت و آن دو نامزدی خود را در سال ۲۰۰۳ اعلام کردند، گفته میشود پادشاه خوان‌کارلوس پدر فیلیپ از اینکه یک روزنامه‌نگار وارد خاندان سلطنتی اسپانیا شود، ناراضی بود، در حالیکه برخی ادعا می‌کنند مادر فیلیپ به لیتزیا برای ورود به قصر و ملکه شدن کمک کرده‌است.

در یکم نوامبر سال ۲۰۰۳ خانواده سلطنتی نامزدی لیتزیا را با فیلیپ شاهزاده استوریاس اعلام کردند، این نامزدی با تقدیم انگشتر الماس انجام شد، بعد از آن لیتزیا برای زندگی به قصر زارزویلا تا روز عروسی‌اش منتقل شد.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر