شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - December 02 2023
کد خبر: 69347
تاریخ انتشار: 11 شهريور 1400 14:06
رونالدو با گل‌زدن مقابل جمهوری ایرلند توانست به تنهایی آقای گل بازی‌های ملی جهان شود و این عنوان ارزشمند از دستان علی دایی خارج شد.
اتفاقی که پیش‌بینی می‌شد سرانجام رخ بدهد، رقم خورد؛ عنوان آقای گلی جهان از دستان علی دایی خارج شد. این عنوان سال‌ها در اختیار اسطوره فوتبال ایران بود و او در دو ماه اخیر، مشترکا به همراه رونالدو با ۱۰۹ گل در صدر جدول گلزنان ملی جهان نشسته بود. رونالدوی پرتغالی با زدن دو گل در ۷ دقیقه به جمهوری ایرلند در دیدار‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، شمار گل‌های ملی خود را به ۱۱۱ رساند و از دایی عبور کرد. رونالدو حالا به تنهایی آقای گل جهان است.

علی دایی چه زمانی آقای گل جهان شد؟
علی دایی در ۲۸ آبان ۱۳۸۲ با گلزنی در دیدار ایران- لبنان با رساندن گل‌های ملی‌اش به عدد ۸۴ با رکورد فرانس پوشکاش مجار برابری کرد. او در کنار اسطوره مجارستان و رئال مادرید در صدر جدول گلزنان ملی جهان قرار گرفت. کاپیتان ایران ۹ روز بعد توانست در بازی برگشت با لبنان، با زدن یک گل، به تنهایی صاحب عنوان آقای گلی جهان شود. دایی در نهایت در پایان جام جهانی ۲۰۰۶، با ۱۰۹ گل ملی به کار خود پایان داد؛ ۲۵ گل بیشتر از پوشکاش و فاصله‌ای قابل توجه با بازیکنان فعال آن روزها. آن زمان شاید هیچ کس تصور نمی‌کرد روزی بازیکنی بتواند به دایی نزدیک شود. کریستیانو رونالدو، اما در دو، سه سال اخیر معادلات را بهم ریخت.

رونالدو دوم تیرماه ۱۴۰۰ در جریان رقابت‌های یورو ۲۰۲۰، با دو گلی که مقابل فرانسه به ثمر رساند، با رکود ۱۰۹ گل دایی برابری کرد و چهار روز بعد (ششم تیرماه ۱۴۰۰) در بازی با بلژیک این فرصت را داشت تا به تنهایی آقای گل جهان شود که این فرصت از دست رفت. حذف پرتغال از یورو به این معنی شد که دایی و رونالدو تا اطلاع ثانوی هر دو در عدد ۱۰۹ شریک عنوان بهترین گلزن ملی جهان خواهند بود. پس از مسابقات یورو با توجه به سه دیدار پرتغال در شهریور ماه پیش‌بینی می‌شد، رونالدو در شهریور به ۱۱۰ گل ملی و حتی بیشتر برسد که اینگونه هم شد. رونالدوی ۳۶ ساله قصد دارد تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ به بازی‌های ملی خود ادامه دهد. اگر اتفاق عجیبی رقم نخورد، این ستاره فوتبال جهان می‌تواند تا پایان بازی‌های ملی خود تا حدود ۱۲۰ گل ملی هم پیش‌روی کند. مطمئنا با توجه به فاصله رونالدو و دیگر گلزنان فعال ملی، این رکورد ارزشمند چندین سال در اختیار ستاره پرتغالی باقی خواهد ماند.

علی دایی چند سال آقای گل جهان بود؟
از ۲۸ آبان ۱۳۸۴ تا ۱۰ شهریور ۱۴۰۰، در کنار عنوان مهم بهترین گلزن ملی، نام علی دایی دیده شده‌است، او البته در چند هفته شرکایی نامداری (فرانس پوشکاش و کریستیانو رونالدو) را هم کنار خود دید. دایی در مجموع به مدت ۵۷۶۶ روز (۱۵ سال و ۹ ماه و ۱۳ روز) آقای گل جهان بود. شیوع کرونا و به تعویق افتادن دیدار‌های ملی در یکی، دو سال گذشته موجب شد تا زمان رکوردداری دایی بیشتر هم شود، با این وجود از سال ۲۰۱۹ مشخص بود که سرانجام رونالدو رکورد دایی را می‌شکند. فوق ستاره پرتغالی تا سال ۲۰۱۶ در کارنامه خود ۵۵ گل ملی داشت، موتور گلزنی رونالدو به یک‌باره، اما روشن شد. کاپیتان پرتغال در سال ۲۰۱۹ موفق به زدن ۱۴ گل ملی شد و در همین سال زنگ خطر را برای دایی به صدا در آورد. او هنگامی که در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ در بازی با لیتوانی با هت‌تریک شمار گل‌های خود را به ۹۸ رساند، علی دایی عنوان کرد رونالدو به رکورد او می‌رسد، اتفاقی که در یورو ۲۰۲۰ رخ داد و تبریک دایی و تشکر رونالدو در راس اخبار فوتبال دنیا قرار گرفت.

این هم یک رکورد مهم دیگر که از ایران خارج شد؛ مانند رکورد‌های حسین رضازاده که زمانی تصور می‌شد رکورد‌هایی جاودانه‎‌اند.


فوتبال ۳۶۰
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر