دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - November 23 2020
کد خبر: 58989
تاریخ انتشار: 29 آبان 1399 23:22
تا زمانی که درهم بالای مرز ۷ هزار تومانی قرار دارد، نمی توان انتظار کاهش سنگین در بازار ارز داخلی را داشت.
در آخرین روز هفته، دلار زیر کانال 26 هزار تومان نوسانات محدودی داشت. خرید و فروش در بازار محدود شده بود و بیشتر معاملات در فضای مجازی و با حجم خرد صورت می گرفت. در این معاملات کمتر کسی حاضر بود دلار را بالای 26 هزار تومان بخرد و بیشتر معاملات در حوالی 25 هزار و 800 تومان انجام می شد.

به گزارش اقتصادنیوز، از اوایل هفته جاری، شدت نوسانات در بازار ارز محدود شده است؛ برخی تحلیل گران فنی عنوان می کنند وارد موج فرسایشی خسته کننده ای شده است و تا مدتی به این نوسانات محدود و کم دامنه ادامه خواهد داد.


از فرسایش تا کاهش

برخی تحلیل گران فنی باور دارند، در صورتی که نوسانات کم دامنه و فرسایشی دلار ادامه پیدا کند، به تدریج به صف فروشندگان بازار اضافه خواهد شد و قیمت دلار به آرامی رقم های پایین تری را تجربه خواهد کرد.

با این حال، عده ای از فعالان عنوان می کنند که قیمت دلار از سوی عوامل بنیادی و تجاری در مرز 26 هزار تومانی مورد حمایت قرار گرفته است و با توجه به ارزش اسکناس آمریکایی در سامانه نیما نباید انتظار افت زیادی را داشت. مسلما معامله گران کاهشی چنین دیدگاهی را قبول ندارند.

دلار و درهم

آن ها معتقدند، بازار ارز با حضور بایدن در کاخ سفید و کاهش تنش ها بین ایران و آمریکا باز هم نرخ های پایین تری را تجربه خواهد کرد. به گفته آن ها، قیمت دلار به واسطه انتظارات منفی حاصل از احتمال ادامه ترامپ و فشار حداکثری از اواسط شهریورماه تا مهرماه گران شد، ولی با تغییر انتظارات طبیعتا می توان انتظار نرخ های پایین تری هم داشت. شاید یکی از موانع بزرگ برای کاهش نرخ دلار، بالا رفتن سرعت رشد نقدینگی باشد. در صورتی که بانک مرکزی سیاست های انقباضی را جدی تر بگیرد، نقدینگی هم کنترل بیشتری خواهد شد و نمی تواند موجب تحریک نرخ دلار شود.

درهم زندانی شد

نرخ حواله درهم در روزهای اخیر نوسان زیادی نداشته است و در انتهای هفته هم عموما در ابتدای محدوده 7 هزار و 200 تومانی معامله می شد. آنچه مسلم است تا زمانی که درهم بالای مرز 7 هزار تومانی قرار دارد، نمی توان انتظار کاهش سنگین در بازار ارز داخلی را داشت.

افت درهم به زیر خط یاد شده می تواند اسکناس آمریکایی را تا کانال 24 هزار تومانی پایین ببرد. بخشی از امید افزایشی های بازار داخلی به مقاومت درهم در مرز 7 هزار تومانی معطوف شده است. با این حال، بازیگران ارزی هم معتقدند تا زمانی که دلار به بالای 27 هزار و 500 تومان نرود، نمی توان صحبت از موج افزایشی جدید در بازار ارز کرد.
برچسب ها: بازار ارز ، دلار
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بازدید از صفحه اول
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: