شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - August 15 2020
کد خبر: 53691
تاریخ انتشار: 26 تير 1399 00:18
فوری/ پذیرش پیشنهادات گمرک ایران از سوی ریاست جمهوری

ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک سرعت می گیرد

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از پذیرش پیشنهادات گمرک ایران از سوی ریاست جمهوری برای تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک خبر داد.
به گزارش راه امروز: مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان این نکته که ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک سرعت می گیرد اعلام کرد: در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتن است. حدود ۳میلیون و ۳۰۰هزارتن کالای غیراساسی غیرکانتینری نیز در بنادر و گمرکات کشور وجود دارد که حدود ۸۰ درصد از این کالاها تولیدی، سرمایه ای و یا مربوط به پروژه های مختلف است.

همچنین بنابر آمار اعلامی از سوی این مقام مسوول در گمرک، موجودی کانتینرهای پُر وارداتی نیز بیش از ۳۰ هزار دستگاه برآورد می شود.
او افزود: اخیراً دلایل ایستایی، دپو و رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور احصاء و به همراه راهکارها و پیشنهادهای لازم به مراجع ذیربط و ذیصلاح اعلام گردید. این دلایل در ۴ مقطع زمانی یعنی «قبل از اظهار کالا به گمرک»، «بعد از اظهار کالا به گمرک و درحین انجام تشریفات گمرکی»، «بعد از صدور پروانه و قبل از خروج کالا از گمرک» و  در نهایت «بعد از ترخیص کالا» بررسی و برای هر مقطع پیشنهادهای لازم داده شد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اعلام این خبر در ادامه اظهار کرد: این پیشنهادات به استحضار رئیس جمهور محترم رسید، که برای اجرایی شدن مورد پذیرش قرار گرفت و دستور لازم در این خصوص صادر شده است، که جزئیات آن طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

بنابه توضیحات ارونقی، با تعامل بوجود آمده با سازمان ها و دستگاه های ذیربط از جمله وزارت صمت و بانک مرکزی، پیش بینی می شود،  ترخیص کالاهای اساسی و ضروری، مواد اولیه و مورد نیاز واحدهای تولیدی از گمرکات ظرف روزهای آینده سرعت گیرد.

ارونقی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به پیگیری های مقامات استانی صورت پذیرفته در این مورد افزود: ظرف ماه های اخیر پیگیری های متعددی از سوی استانداران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در زمینه تسریع در ترخیص اقلام متعلق به واحدهای تولیدی صورت پذیرفته است و گمرکات اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه همکاری لازم را با واحدهای مزبور در سالی که بنام «جهش تولید» مزین شده است، داشته اند. 

او در پایان عنوان کرد: خوشبختانه با اجرایی شدن پیشنهادات مورد پذیرش، تسریع و تسهیل قابل توجهی در روند ترخیص کالاهای ضروری و اساسی صورت می پذیرد که جا دارد از پیگیری ها، زحمات  و تعامل کلیه عوامل مرتبط در این موضوع اعم از تقنینی، اجرایی، قضایی و نظارتی کمال تشکر را داشت.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: