دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - August 10 2020
کد خبر: 52514
تاریخ انتشار: 18 ارديبهشت 1399 00:34
معاون گمرک ایران تشریح کرد

وضعیت خودروهای ترخیص شده و دپویی

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران آخرین وضعیت خودروهای ترخیص شده از گمرک بر اساس مصوبه جدید دولت را تشریح کرد.
به گزارش راه امروز به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اعلام کرد: طبق آمار قبلی ارایه شده از ۱۲۲۶۱ دستگاه خودروی سواری وارده به گمرکات کشور، تعداد ۷۱۵۳ دستگاه خودرو به استناد مصوبه ۹۷/۱۰/۱۶ هیات وزیران و اصلاحیه‌های بعدی آن ترخیص و قریب به ۵۱۰۸ دستگاه خودروی سواری در گمرکات کشور دپو شده بود که آخرین وضعیت این خودروهای دپو شده پس از صدور مصوبه اخیر هیات وزیران در سال ۹۸ به شرح اعلامی است. او افزود: طبق بررسی‌های صورت پذیرفته و آمار اخذ شده از گمرکات اجرایی: 
۱- از تعداد ۱۰۴۸ دستگاه خودروی سواری پروانه شده و ترخیص نشده تا تصویب و با ابلاغ مصوبه اخیر، نسبت به ترخیص ۱۰۰۰ دستگاه خودرو اقدام و ۴۸ دستگاه از این خودروها به‌دلیل وجود پرونده و سایر مشکلات، موفق به خروج از گمرک نشده‌اند. 
۲- از تعداد ۳۴۰ دستگاه خودروی سواری اظهار شده لیکن پروانه نشده تا پایان مصوبه قبلی (۹۷/۱۰/۱۶)، قریب به ۷۷ دستگاه خودرو ترخیص گردیده است. ۳- از تعداد ۲۲۷ دستگاه خودروی موجود در گمرک خرمشهر (منطقه آزاد اروند) که با توجه به آمار قبلی  ۷۳دستگاه سفارش امریکا و ۱۵۴ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی‌سی بوده‌اند، نسبت به ترخیص ۱۴۴ دستگاه خودرو جهت تردد در منطقه مزبور و با رعایت مقررات مربوطه اقدام شده است.
 ۴- درخصوص خودروهای موجود در گمرکات قبل از تاریخ ۹۳/۶/۲۳ به تعداد ۱۰۴ دستگاه، ترخیصی صورت نپذیرفته و ظاهرا صاحبان کالا جهت انجام امور مربوط به تمدید ثبت سفارش و سایر امور مرتبط به مراجع ذی‌ربط مراجعه نموده‌اند.
 ۵- از تعداد ۲۲۸۹ دستگاه خودروی مطرح رسیدگی در مرجع قضایی، با توجه به صدور رأی برای ترخیص ۶۶۸ دستگاه خودروی سواری (در سال ۱۳۹۸)، صاحب کالا جهت انجام تشریفات گمرکی خودروهای موصوف، نسبت به اظهار ۳۵۸ دستگاه خودرو به گمرک اجرایی مربوطه اقدام که تشریفات گمرکی مربوطه درحال انجام است؛
  ۶- از ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش یا ثبت سفارش ابطال شده نیز امکان اظهار به گمرکات اجرایی مقدور نبوده  لذا اظهاری صورت نپذیرفته است. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران همچنین افزود: بدیهی است در صورت اظهار خودروهای اشاره شده به هریک از گمرکات کشور، در صورت مطابقت شرایط خودروها با مفاد مصوبه هیات وزیران، ارایه ثبت سفارش معتبر برای اظهار کالا، ارایه کد رهگیری یا موافقت بانک مربوطه و اخذ و ارایه مجوزهای قانونی و مقرراتی، نسبت به بررسی‌های معمول اقدام و متعاقب آن وفق مقررات، نسبت به ترخیص کالا اقدام خواهد شد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: