جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰ - June 25 2021
کد خبر: 52413
تاریخ انتشار: 11 ارديبهشت 1399 14:22
وزیر صمت از صادرات ۱۳۵ میلیون تن کالا در سال ۹۸ خبر داد و گفت: رونق صادرات یکی از اهداف ما در وزارت صمت است.
به گزارش راه امروز: رضا رحمانی ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در شهر تبریز گفت: دشمنان انتظار داشتند در جنگ اقتصادی، کارخانجات تا آخر ۹۷ تعطیل و مشکلات کارگری به وجود می‌آید ولی چنین نشد و صادرات ما در کنار تولید رونق داشت.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت ما در کنار ضعف‌ها خوب است، ادامه داد: در پایانه‌های صادرات و واردات مشکلاتی داریم اما پیگیر هستیم تا آنها را حل کنیم.

رحمانی با بیان اینکه از تولید کنندگان تشکر کنیم که در این شرایط سخت کار جهادی می‌کنند، گفت: به مشکلاتی که در سال‌های قبل داشتیم غلبه کردیم و می‌توانیم بهتر از این هم باشیم.

وی به کشورهای عضو اوراسیا نیز اشاره داشت و افزود: در بحث اوراسیا، بعضی از اقلام ممنوعه نیز در قرار داد است و گفتیم عیب ندارد. اوراسیا یک فرصت است و باید جدی گرفته شود.

وزیر صمت با بیان اینکه سفیرهای ما در روسیه و آذربایجان بسیار فعال هستند، ادامه داد: علاوه بر همسایه‌ها باید در چین و هند و آفریقا نیز تمرکز کنیم چراکه ظرفیت ما بسیار بالا است.

وی ابراز داشت: چین ۲ هزار میلیارد دلار واردات و ۲۵۰۰ میلیارد دلار صادرات دارد که ۸۰۰ میلیون دلار کالاهایی که وارد چین می‌شود در ایران نیز تولید می‌شود.

کاهش ۳۱ درصدی واردات برخی کالاهای غیرضروری

رحمانی اظهار کرد: ما شرایط پسا کرونا را تحلیل می‌کنیم و در سازمان تجارت جهانی صدها برنامه جدید و مقررات ایجاد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ما در سال قبل در کاهش واردات برخی کالاها ۳۱ درصد افزایش داشتیم، گفت: در مورد صادرات هر اختیاری که داریم به استاندار تفویض می‌کنیم اما بعضی از موضوعات نیازمند تصویب دولت است. به زودی بسته حمایت از صادرات غیر نفتی ابلاغ می‌شود.

وی گفت: رهبر انقلاب موضوع ساخت داخل را تاکید مؤکد کرده‌اند و خیلی برای ما دست مایه خوبی شد و ما یک مرکز برای این منظور اختصاص دادیم. هرکسی در هر کجای کشور ثابت شود یک محصول با کیفیت و تعداد بالا تولید می‌کند، ما جلوی ورود آن محصول را ممنوع می‌کنیم.

رحمانی به تکمیل زیرساخت‌ها در صنعت خودرو نیز اشاره کرد و گفت: امروز طرح‌های مهمی در صنعت خودروسازی تبریز به بهره برداری رسید.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر