جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - September 25 2020
کد خبر: 50976
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1398 10:31
یک مقام مسئول از انتشار سوابق عملکرد واحدهای کسب و کار دارای نماد اعتماد الکترونیکی خبر داد و گفت: از ۲۳ بهمن تعداد شکایات بدون پاسخ و میزان تأخیر در پاسخگویی هر کسب و کار قابل مشاهده است.
به گزارش راه امروز: علی رهبری در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، از انتشار سوابق عملکرد واحدهای کسب و کار دارای نماد الکترونیکی در زمینه پاسخگویی به شکایات خبر داد و گفت: در سایت «نماد اعتماد الکترونیکی» امکانی فراهم شده تا مصرف‌کنندگان از فروشندگان متخلف شکایت‌های خود را به ثبت برسانند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: هم‌اکنون زیرساختی فراهم شده که شکایت از واحدهای کسب و کار، قابلیت ثبت از سوی مصرف‌کنندگان داشته و این شکایات عیناً برای صاحبان کسب و کار ارسال خواهد شد ضمن اینکه مهلت زمانی برای آنها تعیین شده تا به شکایات پاسخ دهند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی، اگر صاحب کسب و کار پاسخ مناسب را به شکایات ارائه شده، ندهد، از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با او تماس حاصل شده و علت پیگیری می‌شود به نحوی که اگر فرد پاسخ درستی ندهد، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

رهبری خاطرنشان کرد: بر این اساس، عمده شکایات مشتریان در این پروسه مختومه خواهد شد و تقریباً شکایتی بدون پاسخ نخواهد ماند.

این مقام مسئول در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: دو کاربرد این سامانه، عدم وجود شکایت بدون پاسخ و کاهش تأخیر در پاسخگویی به شکایات است. بر این اساس این دو شاخص و نتایج آن در پروفایل عمومی یک کسب و کار ثبت خواهد شد.

وی ادامه داد: از چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه تعداد شکایات بدون پاسخ و میزان تأخیر در پاسخگویی بر روی پروفایل تمامی دارندگان نماد الکترونیکی قابل مشاهده خواهد بود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیان کرد: با انتشار این اطلاعات، نحوه عملکرد یک کسب و کار از سوی سایر مشتریان سنجیده شده و مشتری بر اساس این شاخص‌ها، نسبت به خرید خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.

رهبری گفت: از این پس، نظارت مردمی و مصرف‌کنندگان بر کسب‌وکارها افزایش خواهد یافت که این خود سایت‌های فروش اینترنتی کالا را به سمت اثربخش بودن نظارت‌ها هدایت خواهد کرد به نحوی که بتوانند عملکرد خود در پاسخگویی را ارتقاء دهند.

رونمایی از اپلیکیشن موبایل راهنمای تجارت

وی در ادامه گفت: همچنین اپلیکیشن موبایل راهنمای تجارت، که آخرین ضوابط واردات از طریق کد کالا، اطلاعات بازارهای هدف، اطلاعات رایزنان بازرگانی، آمار صادرات و میزهای کالایی در آن گنجانده شده است، فردا رونمایی می شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با سازمان توسعه تجارت در طراحی این سامانه همکاری داشته است.

رهبری افزود: این اپلیکیشن نه تنها برای صادرکنندگان بلکه برای عموم مردم نیز قابل استفاده است.

ارتقا رتبه ایران در شاخص تجارت فرا مرزی

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت در ادامه گفت: رتبه ایران در شاخص تجارت فرا مرزی ۴۵ رتبه ارتقا یافته است که این موفقیت حاصل سیستماتیک شدن فرآیندها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ۲۳ هزار بازرگان در راستای رتبه بندی تجار و بازرگانان رتبه بندی شده اند که فرآیند تخصیص ارز به آنها بر اساس این رتبه بندی ارائه می شود.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت در ادامه بیان داشت : رتبه بندی فاز به فاز و گام به گام جلو می رود، بررسی سوابق در پاسخگویی به شکایات فاز اول است.

وی افزود : این تفکر که سایتی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است صرفا بصورت ۱۰۰ درصد قابل اعتماد است، را داریم فرهنگ سازی می کنیم، روی درجه بندی اعتماد کار می کنیم.

رهبری اظهار داشت : تدابیر لازم سیستمی برای جلوگیری از ثبت شکایت فِیک اندیشیده شده است، ثبت نام با کد ملی است و از هر وب سایت، یک نفر در روز یک شکایت می تواند، ثبت کند.

وی بیان داشت : ثبت شماره فاکتور در ثبت شکایت از یک کسب و کار دارای نماد اعتماد الزامی است، این از ثبت شکایت فِیک جلوگیری می کند.

ارزش تجارت الکترونیکی کشور در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۰۸ هزار میلیارد تومان

وی افزود : ارزش تجارت الکترونیکی کشور در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۰۸ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ نیز ۱۵۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

رهبری اضافه کرد: با سیستمی شدن مکانیسم جمع اوری اطلاعات، ارایه آمار تجارت الکترونیکی بروز تر خواهد شد.

وی گفت : با کلیک کردن روی نماد اعتماد یک سایت، پروفایل آن کسب و کار نشان داده می شود، ثبت شکایات آن کسب و کار و نحوه پاسخگویی به آن در این پروفایل نشان داده شده است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت افزود : کسب و کارهای دارای تعداد شکایات بالا هم، به عنوان کسب و کارهای نیازمند نظارت بیشتر معرفی می شوند.

صدور نماد اعتماد الکترونیکی کمتر از نیم ساعت

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت گفت : با انجام پایش و ارزیابی، خود مشتری به عنوان بهترین سیستم نظارتی در خصوص یک‌نماد تصمیم می گیرد.

وی بیان داشت : به مرحله ای رسیدیم که صدور نماد اعتماد الکترونیکی بدون نیاز به هزینه و صرف زمان و عامل انسانی در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و این موضوع در کاهش رتبه ایران در شاخص های کسب و کاری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

۱۵۰ هزار تمدید گواهی امضای الکترونیکی در سال ۹۸

وی در پایان گفت : اگر کسی در حوزه صنفی بخواهد نماد اعتماد الکترونیکی بگیرد در کمتر از نیم ساعت بصورت الکترونیکی قابل انجام است. به عبارت دیگر تمدید گواهی امضای الکترونیکی نیز در کمتر از نیم ساعت قابل انجام است، سال ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار تمدید گواهی امضای الکترونیکی داشتیم.

در ادامه این نشست خبری بهنام امیری، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت افزود: پیشینه و سوابق عملکرد، کیفیت در سرویس دهی، رضایتمندی مشتریان و امنیت اطلاعات از جمله شاخص های رتبه بندی کسب و کارها هستند.

وی افزود: بدون پاسخ گذاشتن و تاخیر در پاسخگویی به شکایات در سوابق عملکرد کسب و کارها تاثیر منفی دارد و برای رسیدگی به هر شکایت ۴ روز مهلت پاسخگویی داده شده است و برای هر عدم پاسخگویی یک امتیاز منفی در پروفایل کسب و کار درج می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این شاخص های ارزیابی کسب و کارها در جلسات متعدد با انجمن ها و تشکل ها و صاحب نظران تدوین شده است.

وی بیان کرد: با این روش، نحوه نظارت بر کسب و کارها از حالت دولت محوری به سمت مشتری محوری می رود. از ماه مهر امسال به صاحبان کسب وکارها گفته ایم که بر طبق عملکرد آنها در خصوص نحوه پاسخگویی به شکایات مردمی، به آنها امتیاز داده می شود.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت اظهار داشت : ۳۷ درصد شکایات از کسب و کارهای دارای نماد اعتماد، مربوط به عدم ارایه کالا یا خدمات بوده است، ۲۳ درصد مربوط به مغایرت کالا یا خدمت با مورد تقاضا شده و ۱۸ درصد مربوط به عدم بازپرداخت وجه بوده است.

وی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل نماد اعتماد الکترونیکی، اگر تعداد شکایات از یک سطحی بیشتر بشود نماد اعتماد از آن سایت گرفته خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر تعداد بیش از ۷ شکایت از یک نماد صورت گیرد، نامه نگاری اداری برای تعیین تکلیف نماد انجام خواهد شد.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت در پایان یادآور شد: در حال حاضر ۶۰ هزار و ۱۳۸ کسب و کار دارای نماد اعتماد الکترونیکی در کشور داریم و از سال ۹۵ هر ساله بالای ۱۰ هزار کسب و کار جدید نماد اعتماد الکترونیکی خود را دریافت کرده اند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: