چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - July 08 2020
کد خبر: 50952
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1398 11:40
رییس کل بیمه مرکزی از معافيت مالياتي بیمه های درمان و عمر و زندگی خبر داد

اجباری در افشاي فيش حقوقي مديران نيست

رییس کل بیمه مرکزی از معافيت مالياتي بیمه های درمان و عمر و زندگی، خبر داد و گفت: اجباری در انتشار فیش حقوقی مدیران سرکت‌های بیمه خصوصی نیست.
به گزارش راه امروز: غلامرضا سلیمانی، رییس کل بیمه مرکزی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران گفت: فرهنگ بیمه در سطح کشور جا نیفتاده و عدم نفوذ فرهنگی منجر به پایین بودن ضریب نفوذ بیمه بوده است.  او در مورد مالیات بر ارزش افزوده شرکت های بیمه افزود: دریافت مالیات بر ارزش افزوده در بخش درمان و عمر و زندگی منتفی شد؛ این در حالی است که دولت تاکید دارد که درآمدهای مالیاتی افزایش یابد و این معافیت مالیاتی در بخش شخص ثالث رخ نخواهد داد.


سلیمانی در مورد عدم انتشار حقوق مدیران عامل واعضای هیات مدیره صنعت بیمه، افزود: با توجه به دولتی و خصوصی بودن شرکت های بیمه، در شرکت های دولتی حقوق و مزایا تعیین شده و در چارچوب پرداخت می شود، اما حقوق و مزایای مدیران عامل در شرکت های بیمه خصوصی، مرتبط با رابطه سهامدار و مدیران است که بر اساس توافق مبالغی را در رابطه با حقوق و مزایای سالانه، تعیین می شود؛ پس بیمه مرکزی دخالتی در حقوق و مزایای مدیران بیمه های خصوصی ندارد. 
او بيان كرد: بیمه مرکزی دخالتی در تعیین حقوق مدیران بیمه های خصوصی ندارد، اما برای اینکه افشا نمی شود؛ با بورس هماهنگی های لازم صورت گرفته و البته دستوری هم وجود ندارد که مدیران حقوق خود را افشا کنند؛ پس هیچ اجباری در این رابطه وجود ندارد و بیمه مرکزی نمی تواند اجباری در این موضوع داشته باشد.

تازه ترين وضعیت پرداخت خسارت سیل
سلیمانی در بخش ديگري از سخنان خود، با بیان اینکه در سیل رخ داده در اوایل سال ٩٨ در مناطق گسترده ای از کشور دچار خسارت شدیم، عنوان كرد: اما وضعیت بیمه واحدهای مسکونی نیز مطلوب بود. به طوريكه در چابهار متاسفانه سطح پوشش بیمه ای بالا نبود و در اوایل سال ٩٨ نزدیک ٢٠٠ میلیارد تومان پرداختی خسارت داشتیم. 

براساس آمار اعلامي سلیمانی، در چابهار تعداد واحدهای تحت پوشش بیمه محدود بود، ضمن اینکه ١٣٠٠ روستا تحت محاصره سیل قرار داشت و ٢٥ درصد واحدهای مسکونی خسارت دید پس ١.٦ میلیارد تومان خسارت برآورد می شود. 

به گزارش راه امروز، او در ادامه با بيان اينكه دلیلی ندارد که کارگزاران بیمه کارمزد بالایی دریافت کنند، گفت: البته ما در مورد برخی کارمزدها نگرانیم تالی فاسد نشوند؛ این در حالی است که شرکتهای بیمه باید مبلغ کمتری از بیمه گذاران دریافت کنند نه اینکه کارمزد هم بدهند. 
سليماني همچنين با بیان اینکه آمار سه ماهه بیمه مرکزی از این پس مرتب اعلام خواهد شد، گفت: مغایرت هایی هم که در این زمينه وجود داشت، كه حتما برطرف خواهد شد یا به حداقل می رسد. 
رییس کل بیمه مرکزی از رسانه ها درخواست کرد تا مساله فیش های حقوقی مدیران صنعت بیمه را که منجر به عزل وی شود، منتشر نکنند؛ چراکه این پرداختی ها مبناي قانونی دارد.
او در اين باره توضيح داد: شخصا از وزیر امور اقتصادي و دارايي در مورد عزل یکی از مدیران صنعت بیمه سوال کردم و ایشان فرمودند که دلیل عزل آن مدیر، فیش حقوقی و میزان حقوق نبوده است؛ اما رسانه ها کمک کنند که همه چیز در مسیر قانونی باشد.
به گفته سليماني، اگر در شرکت بیمه ای به این نتیجه برسیم که مدیران عامل یا هیات مدیره اقدامی انجام می دهند که به ضرر صنعت بیمه، شرکت و یا سهامداران است، حتما مستقیما وارد عمل شده و آنها را عزل می کنیم. 

۲۰ میلیارد تومان بابت حوادث آبان پرداخت شد
سلیمانی د رمحور بعدي صحبت هاي خود در مورد آخرین وضعیت ارزیابی و پرداخت خسارات ناشی از حوادث آبان که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داد، توضیحاتی ارائه کرد.  بنابه توضيحات او، برخی ساختمان‌ها بیمه اغتشاشات و آشوب بودند و برخی هم نبودند، آنهایی که تحت پوشش بودند ارزیابی کردیم و پرداخت‌ها هم در دستور کار قرار دارد، اما در مورد بانک‌ها برخی اعلام کردند که در حال جمع‌بندی هستند و از سوی دیگر شرکت‌های بیمه‌ای نیز به بانک‌ها نامه زدند که خسارت خود را اعلام کنند که هنوز نهایی نشده‌ است.  رئیس کل بیمه مرکزی یادآور شد که تاکنون ۲۰ میلیارد تومان بابت خسارت حوادث آبان پرداخت شده است.
وضعیت بیمه هواپیمای اوکراینی
بعد از ساقط شدن هواپیمای اوکرایی در ماه گذشته موضوع تعیین و پرداخت خسارت بیمه‌ای آن مطرح شد که قرار بود این خسارت را ایران بپردازد، اما بر عهده شرکت‌های بیمه‌ای نبود؛ موضوعی که سلیمانی در مورد آن اعلام کرد که بین دولت ایران و اوکراین هنوز اطلاعات کامل نشده و به جمع‌بندی نرسیده‌اند.  به گفته او، شرکت‌های بیمه ایرانی درگیر موضوع خسارت این هواپیما نیستند اما اگر بحث بیمه‌ای مطرح شود مشاوره ارائه می‌کنیم.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: