سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - July 07 2020
کد خبر: 49999
تاریخ انتشار: 10 آذر 1398 13:46
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی:

لزوم حذف دلار از مبادلات تجاری با اوراسیا

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی امروز در همایش تجارت با اوراسیا با تاکید بر اهمیت حذف دلار و به رسمیت شناختن ارزهای رسمی کشورهای طرف قراداد اوراسیا گفت: ایران حذف دلار را با خیلی کشورها از جمله روسیه شروع کرده که این موضوع می تواند سطح مبادلات تجاری را به سرعت افزیش دهد.
«حسین مدرس خیابانی» در محور نخست سخنان خود با اشاره  به اهمیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: جمعیت ۱۸۰ میلیون نفری این اتحادیه و سهم قابل توجه آن در تولید نفت و گاز و انرژی و رتبه نخست در این حوزه ها، از شکل‌گیری قطب اقتصادی بزرگ در دنیا نوید می‌دهد.


این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه اراده دو طرف بر اجرای کامل توافق نامه است تا بتوانیم در سه سال آینده به توافق نامه تجارت آزاد دست پیدا کنیم، اظهار کرد: همه اراده مسئولان ایران بر اجرای کامل توافق نامه با هدف ارتقای سطح مبادلات تجاری با پنج کشور اوراسیاست و همین اراده از سمت طرف مقابل وجود دارد و هیچ تصمیم خارجی هم خللی در اجرای این توافق نامه وارد نمی‌کند.

مدرس خیابانی با تاکید براینکه  سطح مبادلات تجاری ایران و اوراسیا می‌تواند به بیش از ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد، افزود: اکنون اتحادیه اوراسیا ۹۰۰ میلیارد دلار با دنیا تجارت دارد که سهم ایران از این رقم،  ۲.۶ میلیارد دلار است.

به گفته او، سهم تجارت کشورهای عضو اورسیا با ایران حدود 2 درصد است و این توافق نامه می‌تواند باعث توسعه روابط اقتصادی و تجاری شود.

مدرس خیابانی در ادامه  با اشاره به جایگاه اوراسیا در جایگاه تجارت جهانی و جایگاه ایران در تولید انواع محصولات معدنی و صنعتی افزود: امروز بیش از ۵۰ درصد روابط تجاری با کشور روسیه و بیش از ۵۰ درصد آن در حوزه محصولات کشاورزی است که امیدواریم با موافقت نامه فعلی، حوزه کالاهای کشاورزی و غذایی را به حوزه کالاهای صنعتی و معدنی افزایش دهیم.

معاون وزیر صمت در عین حال،  ارتقای سطح مبادلات تجاری مستلزم توسعه زیرساخت های تجاری شامل بانکی، بیمه‌ای، گمرکی، حمل و نقل و .. است.

مدرس خیابانی همچنین با اشاره به اینکه تعرفه حاضر به ۸۶۲ قلم کالا محدود شده است، بیان کرد:  این مساله مقدمه ای است که تجار دو طرف شناختی پیدا کرده و طببیعی است که سطح مبادلات تجاری به این قلم‌ها محدود نخواهد شد.

البته الزامات ارتقای روابط تجاری از نگاه مدرس خیابانی،  تقویت و توسعه زیرساختهای بانکی و ایجاد شعب بانکهای ایرانی در اوراسیا عنوان شد که به گفته او،  در همین راستا،  سیستم بانکی کشور برای همکاری با بانک مشترک اوراسیا اعلام آمادگی کرده است.

او در نهایت با اشاره به لزوم گسترش زمینه صنعت گردشگری بین طرفین بیان کرد: این بخش به دلیل پیشینه فرهنگی و ظرفیت‌های همجواری و منافع مشترک منطقه‌ای اهمیت بسیاری دارد؛ تسهیل صدور روادید بین دو کشور، اعطای ویزای تجاری، راه‌اندازی پروازهای مستقیم به ایران و کشورهای عضو اوراسیا سهم به سزایی در این بخش دارد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: