چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - May 27 2020
کد خبر: 49951
تاریخ انتشار: 05 آذر 1398 14:34
محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس:

چرا مجلس پس از افزایش نرخ بنزین، استیضاح وزرا را کلید زد؟

عضو فراکسیون امید همچنین با بیان اینکه استیضاح وزیر کشور نیز دلایلی مختلفی دارد، گفت: رحمانی فضلی نیز چندین بار قرار بود استیضاح شود، اما الان مهم‌ترین عامل، عملکرد وی به عنوان ریئس شورای امنیت کشور است که با وجود همه امکانات نتوانست این اغتشاشات را پیش‌بینی کند که این امر موجب شد خسارات بسیار زیادی به کشور وارد شود و به بسیاری از بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آسیب‌های زیادی وارد شد و برای کشور هزینه‌های زیادی را به بار آورد.
صادقی عضو فراکسیون امید همچنین با بیان اینکه استیضاح وزیر کشور نیز دلایلی مختلفی دارد، گفت: رحمانی فضلی نیز چندین بار قرار بود استیضاح شود، اما الان مهم‌ترین عامل، عملکرد وی به عنوان ریئس شورای امنیت کشور است که با وجود همه امکانات نتوانست این اغتشاشات را پیش‌بینی کند که این امر موجب شد خسارات بسیار زیادی به کشور وارد شود و به بسیاری از بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آسیب‌های زیادی وارد شد و برای کشور هزینه‌های زیادی را به بار آورد.

بعد از افزایش قیمت بنزین، نمایندگان مجلس به این تصمیم سران قوا اعتراض کردند و معتقد بودند که دولت باید افزایش قیمت سوخت را در قالب بودجه سال آینده به مجلس می‌آورد و نمایندگان در این باره تصمیم می‌گرفتند، اما حال بعد از اجرایی شدن این تصمیم، در یک هفته اخیر وکلای ملت درصدد بودند که سه تن از وزاری دولت را استیضاح کنند.

به گزارش فرارو، اولین مورد مربوط به استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بود که قرار بود امروز جلسه استیضاح وی برگزار شود، اما به دلیل استعفای وی و پذیرش آن، عملا دیگر این جلسه برگزار نشد. از سوی دیگر، اما همچنان استیضاح رحمانی فضلی وزیر کشور و زنگنه وزیر نفت در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

در این زمینه باید دید که آیا نمایندگان بالاخره موفق خواهند شد این دو وزیر را استیضاح کنند یا اینکه در دقیقه ۹۰ بازهم با رایزنی‌های و لابی‌گری‌هایی که انجام می‌شود، این دو همچنان بر وزارت خود ادامه خواهند داد.
 چرا مجلس به دنبال استیضاح وزرا است؟
محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با فرارو با اشاره به استیضاح‌هایی که بهارستان نشینان به دنبال انجام آن هستند، اظهار داشت: این استیضاح‌ها لزوما همه به دلیل قضایای افزایش قیمت بنزین و درجریان نبودن مجلس نیست و برخی از آن‌ها تصادفی مقارن با این زمان شده است.

وی با اشاره به اینکه استیضاح حجتی وزیر اسبق جهاد کشاورزی از دو سال قبل در جریان بود، گفت: اما هر بار بنا به دلایلی که خارج از فضای مجلس بود، متوقف می‌شد، حتی در این زمینه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به فشار‌هایی که برای عدم انجام استیضاح به مجلس وارد می‌شد، نیز بسیار گلایه داشت.

صادقی اضافه کرد: اما در عمل با توجه به استعفایی که حجتی انجام داد و رئیس جمهور نیز آن را قبول کرد، بحث استیضاح منتفی شد.

این عضو فراکسیون امید همچنین با بیان اینکه استیضاح وزیر کشور نیز دلایلی مختلفی دارد، افزود: رحمانی فضلی نیز چندین بار قرار بود استیضاح شود، اما الان مهم‌ترین عامل، عملکرد وی به عنوان ریئس شورای امنیت کشور است که با وجود همه امکانات نتوانست این اغتشاشات را پیش‌بینی کند که این امر موجب شد خسارات بسیار زیادی به کشور وارد شود و به بسیاری از بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آسیب‌های زیادی وارد شد و برای کشور هزینه‌های زیادی را به بار آورد.

صادقی با اشاره به سایر دلایل استیضاح رحمانی فضلی، ادامه داد: نوع مدیریت وی بر وزارت کشور و انتصابات فامیلی که وی در وزارت کشور انجام داده، نمایندگان را ناراضی کرده است، از سوی دیگر نوع مدیریت وی و عزل و نصب‌هایی که در استانداری‌ها صورت گرفته نیز مورد نقد جدی نمایندگان واقع شده و بار‌ها در قالب سوال نیز از رحمانی فضلی در این موارد سوال شده است.

زنگنه در مورد کارت سوخت نمایندگان را قانع نکرد
نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به اینکه عمده دلیل استیضاح زنگنه وزیر نفت نیز مربوط به قضیه کارت سوخت است، بیان داشت: با توجه به اینکه زنگنه بعد از روی کارآمدن خود کارت سوخت را از چرخه سوخت‌گیری حذف کرد، نمایندگان چندین نوبت از وی سوال کردند که چرا این کار را انجام داده و حال چرا دوباره بعد از ۵ سال می‌خواهد با هزینه کردن کارت سوخت را به چرخه برگرداند.

وی بیان داشت: زنگنه هر بار نیز در پاسخ اعلام کرد که زمانی که در سال ۹۳ بنزین تک نرخی شد، عملا کارت سوخت بی کارکرد شد، اما الان که بنزین سهمیه بندی شده است، دوباره کارت سوخت دارای کارکرد است، اما در مقابل نمایندگان معتقد بودند استفاده از کارت سوخت تحت هر شرایطی لازم است و شفافیت را در حوزه سوخت ایجاد می‌کند و می‌تواند در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت موثر باشد.

فرجام استعفای محمود صادقی از مجلس
صادقی همچنین در پاسخ به این پرسش که فرجام استعفای وی از مجلس بعد از اتفاقات افزایش قیمت بنزین به کجا انجامید، گفت: با توجه به اتفاقاتی که روز یکشنبه و شب قبل از آن در مجلس روی داد، فضای عجیبی به وجود آمد، به طوری که ما شنبه شب و روز یکشنبه از ساعت ۶ و نیم تا ۸ صبح در فراکسیون امید جلسه‌ای را برگزار کردیم و طرح توقف افزایش قیمت بنزین را تهیه کردیم، اما وقتی جلسه مجلس با حضور شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد، جلسه غیر علنی اعلام شد و اجازه صحبت به نمایندگان داده نشد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر فضای جلسه به سمت امنیتی شدن رفت و طرح‌ها برای توقف افزایش قیمت بنزین نیز از دستور کار خارج شد، با توجه به چنین جوی بنده تصمیم گرفتم، استعقا بدهم، حتی درخواست خود را مکتوب کردم، اما با توجه به صحبتی که با بعضی از نمایندگان و آقای عارف انجام دادم و همچنین موضع تشکل متبوع بنده، یعنی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و در نهایت سخنان رهبر انقلاب در رابطه با حمایت از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین تصمیم گرفتم برای عدم تشدید التهاب در جامعه از پیگیری استعفا خودداری کنم.

نماینده مردم تهران همچنین در پاسخ به این پرسش که برخی از اصول‌گرایان این رفتار وی و دیگر نمایندگان فراکسیون امید مبنی بر را استعفا را پوپولیستی و در راستا اهداف انتخاباتی قلمداد کردند، گفت: به هیچ عنوان بهره‌برداری انتخاباتی در این حرکت وجود نداشت، ضمن اینکه هر کسی مختار است از این رفتار هر برداشتی که می‌خواهد داشته باشد، ولی در واقعیت این استعفا در واکنش به اتفاقات روز یکشنبه گذشته مجلس بود، اما بنا بر مصلحت اندیشی‌های که صورت گرفت، بنا شد چنین حرکتی انجام نشود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: