يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - July 05 2020
کد خبر: 49856
تاریخ انتشار: 28 آبان 1398 18:32
اولین گروه از ۱۸ میلیون خانواری که مشمول بسته حمایتی جدید دولت هستند، دیروز یارانه بنزینی خود را دریافت کردند. این بسته حمایتی قرار است در سه مرحله و در هر مرحله برای ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون مشمول یارانه بنزینی واریز شود.
شب گذشته یک سوم از ۱۸ میلیون خانواده‌ای که مشمول دریافت بسته حمایتی جدید دولت بودند، یارانه بنزینی خود را دریافت کردند. یارانه بقیه هم قرار است در مراحل دوم و سوم یعنی پنجشنبه ۳۰ آبان و شنبه دوم آذرماه به حساب سرپرست خانواده واریز شود. سخنگوی دولت و معاون وزیر کار از راه‌اندازی دو سامانه برای پیگیری و اعتراض در مورد بسته حمایتی جدید خبر داده‌اند. کد دستوری #۶۳۶۹* قرار است از اواسط هفته بعد برای پیگیری بسته حمایتی جدید دولت راه‌اندازی شود و به گفته ربیعی سامانه‌ای در وزارت رفاه در حال راه‌اندازی است که در آن خانواده‌هایی که مشمول دریافت یارانه بنزینی در نظر گرفته نشده‌اند، اعتراض خود را در ۲۰۰ کلمه ثبت کنند. مبلغ یارانه بنزینی بسته به تعداد اعضای خانواده بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان متغیر است.

اولین مرحله بسته حمایتی جدید، دیشب واریز شد
اولین گروه از ۱۸ میلیون خانواری که مشمول بسته حمایتی جدید دولت هستند، دیروز یارانه بنزینی خود را دریافت کردند. ساعت ۲۴ شب گذشته ۲۷ آبان، بسته حمایتی جدید دولت به حساب سرپرست خانواده ۲۰ میلیون نفر واریز شد. این بسته حمایتی قرار است در سه مرحله و در هر مرحله برای ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون مشمول یارانه بنزینی واریز شود.

مرحله دوم واریز بسته حمایتی جدید قرار است در ساعت ۲۴ پنجشنبه ۳۰ آبان انجام شود که در آن ۲۰ میلیون نفر دیگر یارانه بنزینی خود را دریافت خواهند کرد. زمان واریز مرحله سوم بسته حمایتی جدید هم شنبه شب یعنی دوم آذرماه اعلام شده است که در آن ۲۰ میلیون نفر سوم بسته حمایتی جدید را دریافت خواهند کرد.

مبلغ این بسته حمایتی برای خانواده‌های تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان اعلام شده است. برآورد‌ها نشان می‌دهد، بر اساس کلیات طرح کمک معیشتی دولت، نزدیک به ۲.۷ میلیون خانوار تک‌نفره، نزدیک به سه میلیون خانوار دو نفره، ۴.۵ میلیون خانوار سه نفره و پنج میلیون خانوار چهار نفره کنار ۲.۶ میلیون خانوار پنج نفره به بالا از مزایای این طرح بهره‌مند خواهند شد. با این حساب قرار است ماهانه دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه بنزینی بین ۱۸ میلیون خانواده توزیع شود که می‌شود سالانه ۳۱ هزار میلیارد تومان. یعنی درست همان مبلغ درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین.

چه‌کسانی بسته حمایتی دریافت می‌کنند؟
۶۰ میلیون نفر در قالب ۱۸ میلیون خانواده کسانی هستند که در هفت دهک پایین درآمدی قرار دارند و از جمله آن‌ها می‌توان به روستاییان و عشایر، مستمری‌بگیران، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، کارگران، معلمان، کارمندان و اقشار کم‌درآمد اشاره کرد. دولت قرار است کل درآمد ۳۱ هزار میلیاردی حاصل از افزایش قیمت بنزین را به حساب ۱۸ میلیون خانوار که اقشار کم‌درآمد جامعه را تشکیل می‌دهند، پرداخت کند.
کد دستوری #۶۳۶۹* برای پیگیری بسته حمایتی جدید و یارانه بنزینی
معاون رفاه اجتماعی وزارت کار از کد دستوری برای پیگیری بسته حمایتی رونمایی کرده و می‌گوید از اواسط هفته آینده می‌توان از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* بسته حمایتی جدید را پیگیری کرد. باید توجه داشته باشید که این سامانه هنوز راه‌اندازی نشده و به گفته معاون وزیر کار، سامانه ۶۳۶۹ با هماهنگی وزارت ارتباطات در حال راه‌اندازی است. به گفته احمد میدری این شماره از دو سه روز دیگر شروع به کار می‌کند.

نحوه اعتراض به واریز نشدن بسته حمایتی جدید
آنطور که سخنگوی دولت اعلام کرده، کارگران، بازنشستگان، معلمان، نیرو‌های تأمین اجتماعی، عشایر و افراد وابسته به صندوق‌ها و حقوق‌بگیران ثابت در طرح جدید یارانه بنزینی حضور دارند. این طرح هم برش اقشاری و هم برش درآمدی دارد و در ترکیبی از این‌ها و مؤلفه‌هایی که وزارت رفاه بررسی می‌کند، افراد مشمول را تعیین می‌کند و ۷۵ درصد از افراد جامعه شامل این طرح می‌شوند. ربیعی می‌گوید نگرانی ما کسانی هستند که اثری از آن‌ها نیست مثلاً ما افراد حاشیه‌نشین را هم بررسی کردیم و سراغ کسانی که دفترچه بیمه نداشتند و دفترچه بیمه سلامت به آن‌ها داده‌ایم، رفتیم، فکر هم می‌کنم ۷۵ درصد جامعه قابل قبول است.

سخنگوی دولت می‌گوید اگر افرادی را ندیده باشیم و افرادی خود را ذی‌حق می‌داند، وزارت رفاه سامانه‌ای را معرفی می‌کند و آن‌ها باید در ۲۰۰ کلمه دلایل خود را مطرح کنند و این حق را می‌دهند که ما بررسی کنیم، این سامانه باز است و اگر بررسی شد و استحقاقش تشخیص داده شود، آن‌ها از همین ماه دارای حق هستند و پولش از همین ماه پرداخت می‌شود. تمهیدات پیش‌بینی‌شده به‌گونه‌ای است که گروه‌های مختلف را شامل می‌شود و حدود ۷۵ درصد جامعه انتخاب شده‌اند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: