شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
کد خبر: 49418
تاریخ انتشار: 16 مهر 1398 08:42
سازمان ملل متحد روز دوشنبه در واکنش به خروج نظامیان آمریکا از شمال سوریه خواستار حفاظت از جان غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی احتمالی ترکیه در این منطقه شد.
به گزارش راه امروز: یک سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه (اس دی اف) که تحت هدایت کردهاست تصمیم دولت ترامپ را قویا محکوم کرد و گفت که "آمریکا (قبلا) اطمینان داده بود که به ارتش ترکیه اجازه نخواهد داد در این منطقه عملیات انجام دهد."

کاخ سفید در بیانیه ای که پس از مکالمه تلفنی روسای جمهوری ترکیه و آمریکا منتشر شده اعلام کرد که نظامیان ایالات متحده «خلافت داعش» را شکست داده اند و دیگر در منطقه نزدیک به مرز ترکیه حضور ندارند.

با خروج امریکا از شمال سوریه راه برای عملایت نظامی ترکیه در این منطقه باز شد. وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد که واشنگتن از تهاجم ترکیه به شمال سوریه حمایت نمی کند و به آنکارا در این زمینه کمک نخواهد کرد. بنا به اعلام پنتاگون مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به همتای ترکیه ای خود اعلام کرده است که اقدامات یکجانبه برای ترکیه «خطرآفرین» خواهد بود.

در همین حال رجب طیب‌ اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، تایید کرد که نیروهای آمریکایی در حال تخلیه مواضع خود از شمال شرقی سوریه هستند. تخلیه نیروهای نظامی ایالات متحده از شمال سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که روز گذشته (یکشنبه ۶ اکتبر) روسای جمهور ترکیه و آمریکا با هم تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

نیروهای دموکراتیک سوریه گفته اند که نیروهای نظامی آمریکا، شب گذشته مواضع در اختیارشان در شمال شرقی سوریه را تخلیه کرده‌اند. ترکیه اعلام کرده است که هدف عملیات نظامی نیروهایش اینست که می‌خواهد یک "منطقه حائل" در مناطق جنوبی این کشور در همسایگی با شمال شرق سوریه ایجاد کند.

پانوس مومتیز، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در سوریه روز دوشنبه گفت: «هرگونه عملیات نظامی که در شرایط کنونی صورت بگیرد باید با این تضمین انجام شود که افراد بیشتری از خانه و کاشانه خود آواره نخواهند شد.»  وی افزود که سازمان ملل امیدوار به «بهترین» راه حل در شمال سوریه است اما خود را برای «بدترین» حالت ممکن نیز آماده می کند. سازمان ملل متحد هم اکنون به ۷۰۰ هزار نفر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار جمعیت شمال شرق سوریه امدادرسانی می کند.

مسکو: به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارید
دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نیز روز دوشنبه در واکنش به احتمال آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه تاکید کرد که تمامیت ارضی سوریه باید محترم شمرده شود. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که ترکیه در تمامی شرایط به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد. وی در عین حال تاکید کرد که تمامی نیروهای خارجی حاضر در سوریه که «به طور غیرقانونی» در خاک این کشور مستقر شده اند باید خاک سوریه را ترک کنند.

هشدار اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه نسبت به آغاز عملیات نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه هشدار داد. مایا کوسیانچیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد هرگونه از سرگیری درگیری ها در شمال سوریه منجر به آوارگی بیشتر ساکنان خواهد شد و تلاش ها برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که موضوع بحران در شمال سوریه در دستور کار جلسه آتی وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

واکنش ایران

محمد جواد ظریف در توییتی نوشت: " ایالات متحده اشغالگری است که به سوریه ارتباطی ندارد، نه برای حضورش مجوز دارد و نه می‌توان برای امنیت به آن تکیه کرد. " ظریف تاکید کرد: "دستیابی به صلح و مبارزه با تروریسم در سوریه، تنها از راه احترام به تمامیت سرزمینی و مردم این کشور موفق خواهد بود." وی تصریح کرد: "توافق آدانا، چارچوبی برای ترکیه و سوریه است، ایران نیز آماده کمک است."

واکنش ها داخلی در آمریکا

رت مک گرک فرستاده سابق ریاست جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش گفت که اعلامیه دولت ترامپ نشانه "عدم شناخت کامل از واقعیت های ناحیه است".

نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفت که کردها "نقشی محوری در موفقیت ما علیه" داعش در سوریه داشتند و "رها کردن آنها در مقابل حملات مرگبار اشتباه بزرگی خواهد بود".
میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان سنا گفت "عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه فقط به نفع روسیه، ایران و رژیم اسد خواهد بود و خطر تجدید قوای داعش و سایر گروه های تروریستی را افزایش می دهد. من رئیس جمهور را ترغیب می کند رهبری آمریکا را به نمایش بگذارد". پانوس مومتزیس هماهنگ کننده ارشد کمک های انساندوستانه سازمان ملل گفت که خدمه این نهاد "برای بدترین شرایط" آماده می شوند.

واکنش تند کردهای سوریه

یک سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه (اس دی اف) که تحت هدایت کردهاست تصمیم دولت ترامپ را قویا محکوم کرد و گفت که «آمریکا (قبلا) اطمینان داده بود که به ارتش ترکیه اجازه نخواهد داد در این منطقه عملیات انجام دهد.»
کینو گابریل به شبکه عربی الحدث گفت: «بیانیه آمریکا غیرمنتظره بود و می توانیم بگوییم که خنجری از پشت به نیروهای دمکراتیک سوریه بود.»
یک شبکه کردی در شمال عراق هم می گوید که نیروهای دمکراتیک سوریه بعضی از واحدهایش را به حال آماده باشد درآورده است چون ارتش ترکیه روز دوشنبه نیروهایش را در مرز بسیج کرده است.
تهدید ترامپ علیه ترکیه: اقتصادتان را مانند قبل نابود می‌کنم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به ترکیه در مورد اقداماتی «خارج از حد و مرز» تعیین شده برای این کشور هشدار داد.

هشدار اقتصادی دونالد ترامپ تنها چند ساعت پس از آن مطرح می شود که کاخ سفید اعلام کرده بود آمریکا نظامیان خود را از شمال سوریه خارج می کند.

دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «همانطور که قبلا قویا اعلام کرده ام – و تنها برای تاکید بیشتر می گویم – اگر ترکیه کاری انجام دهد که من با هوش سرشار و غیر قابل قیاس خودم آن را خارج از حد و مرز تعیین شده ارزیابی کنم کل اقتصاد ترکیه را تخریب و نابود می کنم. (قبلا هم این کار را انجام داده ام!)»

این واکنش پس از سرزنش گسترده ترامپ از سوی سیاستمداران آمریکا صورت گرفته است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: