پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - June 04 2020
کد خبر: 49375
تاریخ انتشار: 10 مهر 1398 14:06
شیوع ویروس ناشناخته در روستای چنار محمودی

ماجرای شیوع «ویروس ایدز» در روستای چنار محمودی چیست؟

صبح امروز تعدادی از ساکنان روستای چنار محمودی شهرستان لردگان با تجمع در محل فرمانداری این شهرستان، مدعی شدند که سرنگ‌های تست دیابت و حجامت شبکه بهداشت این روستا آلوده به ویروس ایدز بوده و تعدادی زیادی از اهالی این روستا را به این ویروس مبتلا کرده است.
صبح امروز تعدادی از ساکنان روستای چنار محمودی شهرستان لردگان با تجمع در محل فرمانداری این شهرستان مدعی شدند که سرنگ‌های تست دیابت و حجامت شبکه بهداشت این روستا آلوده به ویروس ایدز بوده و تعدادی زیادی از اهالی این روستا را به این ویروس مبتلا کرده است. تصاویر  اعتراض مردم روستای چنار محمودی در شبکه‌های مجازی از صبح امروز دست به دست شده است.
 
رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری درباره ماجرای شیوع ویروس ایدز در روستای چنار محمودی گفت: دستگاه قضایی با پیگیری‌های خاص و فوری موضوع روستای «چنار محمودی» را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز چهارمحال و بختیاری احمدرضا بهرامی افزود: دیگر مسئولان استان هم در حال پیگیری برای کشف منشاء موضوع هستند.

تشکیل پرونده قضایی در خصوص موضوع سرنگ آلوده شهرستان لردگان/ بازداشت یکی از بهیاران
وی گفت: هم اکنون در ارتباط با موضوع شیوع بیماری خاص در روستای چنارمحمودی نظر بر این است که یکی از نیرو‌های خانه بهداشت این روستا در زمانی که برای انجام آزمایشات از آن‌ها خون می‌گرفته به جای اینکه برای هر فرد از یک سوزن استفاده کند از سوزن مشترک استفاده می‌کرده است که در حال حاضر این فرد در بازداشت به سر می‌برد.

به گفته یک مقام آگاه در این استان هم اکنون حادثه در دست بررسی است که صحت و سقم آن متعاقباً اعلام می‌شود. همچنین قرار است عصر امروز موضوع در شورای تأمین استان بررسی و اخبار صحیح به اطلاع مردم رسانده شود.

در همین حال و صبح امروز در پی انتشار خبری در شبکه ها‌ی مجازی در خصوص روستای «چنار محمودی» از روستا‌های شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، مبنی بر احتمال ابتلای حدود ده نفر به ویروس اچ‌ای وی، سید راشد جزایری رییس مرکز بهداشت و درمان استان در گفت‌وگویی گفت: موضوع در دست بررسی است. وی حاضر به ارائه توضیحات بیشتر در این باره نشد.

یک منبع آگاه در گفتگو با ایلنا نیز گفت: به منظور بررسی بیشتر در این‌خصوص در فرمانداری لردگان، با حضور فرماندار، معاون بهداشت و درمان استان و برخی از مسئولان درمانی وشهری استان برپا شده است. برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن آزمایش دیابت متوجه شدند که تعدادی از آن‌ها مشکوک به داشتن بیماری اچ‌ای وی ایدز هستند. این بیماران به نتیجه این آزمایش اکتفا نکرده و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر رئیس شبکه بهداشت این روستا در بازداشت بوده و اهالی آن نیز صبح امروز جلوی ساختمان مرکز بهداشت این روستا و فرمانداری لردگان تجمع کرده و دست به اعتراض زده‌اند. مردم معترض شیشه‌های ساختمان شبکه بهداشت روستا را شکستند.

برخی از اهالی روستا احتمال آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری دیابت را دلیل این اتفاق می‌دانند. این گفته مردم محلی اما توسط یک منبع آگاه که با ایلنا گفتگو کرده است تکذیب شد. او گفت: "تا جایی که می‌دانیم این ویروس اچ‌ای وی نیست با این حال تیم درمان در حال بررسی این ویروس ناشناخته است و تا نتیجه بررسی‌ها اعلام نشود در این باره نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم."
 
در همین حال سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری‌ نیز درباره اتفاقات رخ داده در روستای چنار محمودی گفت: از هم‌استانیان عزیز می‌خواهم ضمن حفظ آرامش و خویشتن‌داری، اخبار مربوط به انتشار خبر ابتلا تعدادی از اهالی یکی از روستا‌های استان را از کانال‌های رسمی پیگیری کنند و به شایعات و اخبار کذب به ویژه درباره علل و تعداد افراد مبتلا توجه نکنند.

این مقام افزود: از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستا‌های چهارمحال و بختیاری تیم‌های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی کامل با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولان استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کما کان ادامه دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری‌ در پایان گفت: در این راستا تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایشات تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است.

همزمان با انتشار خبر در شبکه‌های اجتماعی و برخی خبرگزاری‌ها یکی از مخاطبان فرارو نیز با ارسال ویدئو و عکس‌های ذیل، خواستار پیگیری این موضوع از سوی این رسانه شد.

این مخاطب فرارو که از ساکنین روستای چنار محمودی است و خواست نامش فاش نشود، ماجرا را این گونه شرح می دهد: "حدود چند ماه پیش مردم روستای چنار محمودی از توابع شهرستان لردگان، استان چهارمحال و بختیاری برای طرح غربالگری که از طرف بهداشت روستا و علوم پزشکی استان برگزار شد شرکت کردند که متاسفانه تعدای از افرادی که در این طرح شرکت کردند بواسطه آمپول‌های آلوده به اچ آی وی همگی از کودک تا پیر دچار ایدز شدند. این امر توسط علوم پزشکی استان و جداگانه توسط خود افراد تایید شده. خواهشمندم جهت احقاق حقوق مردم بی گناه و جلوگیری از این فاجعه انسانی اطلاع رسانی بفرمائید."

خبرنگار فرارو نیز در تماس با مسئولین استانی و شهرستانی موفق با دریافت جزئیات این موضوع نشد. اما یکی از اعضای روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت گو با خبرنگار فرارو، گفت: با ورود استانداری و دادستانی جلسه شورای تامین در حال برگزاری است که پس از اتمام این جلسه، نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد. جزئیات بیشتر درباره این ماجرا متعاقبا منتشر خواهد شد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: