شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - May 30 2020
کد خبر: 49280
تاریخ انتشار: 04 مهر 1398 15:28
خانواده «ژاک شیراک» رئیس‌جمهور پیشین فرانسه، خبر فوت وی را تایید کردند.
راه امروز: خبرگزاری فرانسه به نقل از خانواده شیراک گزارش داد که او در سن ۸۶ سالگی درگذشته است. این در حالی است که برخی رسانه‌ها شامگاه گذشته این خبر را نشر داده بودند، اما دقایقی بعد تکذیب شده بود.

 ژاک شیراک در کنار دخترش ژاک شیراک که بود؟
ژاک شیراک در ۲۹ نوامبر ۱۹۳۲ در شهر پاریس متولد شد. پدر وی یک کارمند بانک بود. شیراک پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدرسه عالی علوم سیاسی وارد شد و پس از آن برای ادامه تحصیل در دانشگاه معروف هاروارد امریکا نام نویسی کرد. شیراک دوران خدمت سربازی خود را بین سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۸ در الجزایر گذراند.

 
ژاک شیراک و شاه در سال ۱۳۵۳ در تهران

شیراک کار دولتی را از کار در یک مدرسه عالی شروع کرد و از همان زمان خود را برای ارتقا به پست‌های مهم آماده می‌کرد. شیراک در سال ۱۹۶۲ به کابینه نخست وزیر وقت فرانسه یعنی «ژرژ پمپیدو» وارد شد و ده سال بعد به سمت وزیر کشاورزی ارتقا پیدا کرد و در سال ۱۹۷۴ و پس از مرگ پمپیدو، از سوی رئیس جمهور «والری ژیسکاردستن» به مقام نخست وزیری فرانسه رسید.

شیراک گلیست در سال ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ به غیر از نخست وزیری از جمله مقامات بالای «اتحادیه دموکراتیک جمهوری خواهان» نیز بود. در سال ۱۹۷۶ ژاک شیراک به دلیل اختلاف نظر با رئیس جمهور، پیش از موعد معین از نخست وزیری کناره گیری کرد و در همان زمان بود که حزب «جمهوری خواهان» را بنیاد گذاشت و خود پست دبیر کلی آن را بر عهده گرفت. شیراک در سال ۱۹۷۷ شهردار پاریس شد و چهار سال بعد برای تصاحب پست ریاست جمهوری فرانسه با فرانسوا میتران سوسیالیست به رقابت پرداخت که البته برد با میتران بود.
 
پس از آنکه در سال ۱۹۸۶ اکثریت پارلمان فرانسه به احزاب مدنی و غیردولتی آن کشور تعلق گرفت، بلافاصله شاهد یک ائتلاف بودیم و بدین ترتیب میتران سوسیالیست از شیراک گلیست دعوت به تشکیل کابینه کرد.

اما دو سال بعد شیراک بار دیگر به دلیل اختلاف نظر‌های سیاسی از این مقام کناره گیری کرد و بدین صورت آن ائتلاف نیز به پایان کار خود رسید. شیراک باز هم در سال ۱۹۸۸ کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه شد، اما این بار هم پیروز مطلق آن میدان کسی جز فرانسوا میتران نبود. ولی شیراک دست بردار نبود و برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۹۵ شرکت کرد.

در مرحله اول این انتخابات رقیب او همان نخست وزیر محافظه کار یعنی «ادواردو بالادور» بود و در دور دوم با کاندیدای سوسیالیست‌ها یعنی «لیونل ژوسپن» به رقابت پرداخت و بالاخره پیروز شد. اما در انتخابات سال ۲۰۰۲ رقیب راست رادیکال شیراک یعنی «ژان ماری لوپن» توانست در مرحله اول انتخابات ۱۷ درصد آرا را از آن خود کند، ولی در مرحله بعد شیراک با کسب ۸۲ درصد آرا بر رقیب رادیکال خود پیروز شد و بار دیگر بر صندلی ریاست جمهوری فرانسه نشست و بالاخره در سال ۲۰۰۷ از این مقام و از سیاست خداحافظی کرده و ریاست جمهوری را به منتخب پس از خود سپرد. ژاک شیراک پدر دو دختر به نام‌های «لورنس» و «کلود» است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: