دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - February 17 2020
کد خبر: 48911
تاریخ انتشار: 05 شهريور 1398 14:00
اجاره‌ تعیین شده در بعضی آگهی‌ها واقع‌بینانه نیست؛ مثلا آپارتمان ۹۰ متری خیابان امیر در نیاوران را با ۹۰ میلیون پیش و شش میلیون تومان اجاره ماهیانه آگهی کرده‌اند. با توجه به اینکه سهم اجاره در هزینه‌های زندگی ماهیانه ۵۰ درصد است، باید دنبال مستاجری بگردید که ۱۲ میلیون درآمد داشته باشد. یک خانه ۹۰ متری دیگر در نیاوران ۵۰ پیش و ۵.۵ اجاره آگهی شده است. یا در قهلک یک آگهی برای خانه‌ای ۹۵ متری با ۱۰۰ میلیون پیش و ماهی ۶.۵ اجاره وجود دارد. معلوم است که پیدا کردن مشتری برای این خانه‌ها کار سختی است
فرارو- آگهی‌های اجاره را که مرور کنیم، گاهی به نتایج شگفت‌انگیزی می‌رسیم. عدد‌ها و رقم‌ها کاملا غیرمنطقی هستند و به نظر می‌رسد خبر‌ها و گزارش‌ها درباره قیمت ملک به راحتی توانسته صاحبخانه‌ها را دچار سوءتفاهم کند. در آخرین گزارش‌های رسمی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران متری ۱۳،۱۴ میلیون تومان قید شده، اما در بعضی نقاط شهر با عدد‌های ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان طرف حساب هستیم. با این متر و معیار و شیوه محاسبه ارزش یک خانه ۱۰۰ متری ممکن است به سادگی تا ۲.۵ میلیارد تومان برسد. به عنوان صاحبخانه قطعا خوش به حال شماست، اما بهتر است بدانید همانقدر که قیمت ملک شما افزایش پیدا کرده، مشتری یا مشتری‌های احتمالی برای آن مدام دور و دورتر می‌شوند. اگر قصد فروش نداشته باشید و هدف‌تان اجاره دادن ملک باشد، این عدد‌ها همچنان گمراه کننده هستند.

چطوری؟ طبق فرمول عرفی تعیین رقم اجاره، قبلا صاحبخانه‌ها می‌توانستند عدد ۲۵ میلیون تومان را بر شش تقسیم کنند تا کرایه اجاره هر مترمربع دست‌شان بیاید. در مثال حاضر این عدد می‌شود چهار میلیون و ۱۶۰ هزار تومان. یعنی رهن آن خانه ۱۰۰ متری ۴۱۶ میلیون تومان است. حالا بیایید با هم حالت‌های مختلف اجاره دادن این خانه را بررسی کنیم. روش اول قبول کردن کل ۴۱۶ میلیون و انجام معامله به شیوه رهن کامل است. این یکی را شاید صاحبخانه‌ها دوست داشته باشند، چون به شکل ناگهانی کلی پول دست‌شان را می‌گیرد و با آن می‌شود کلی کار کرد.

ساده‌ترین راه، رفتن به بانک و سرمایه‌گذاری یک ساله است. اگر نرخ سود سپرده سالیانه را همان نرخ عادی و قانونی یعنی ۱۵ درصد فرض کنیم، بانک به صاحب این سپرده ماهی پنج میلیون و ۱۰۰هزار تومان سود می‌دهد. در پایان یک سال این عدد به ۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. اما از آنجا که رهن کامل خیلی به مذاق بازار اجاره جور در نمی‌آید باید روش‌های میانه را امتحان کرد.

اگر ۳۷۵ میلیون پول پیش بگیرد، اجاره ماهیانه خانه می‌شود یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان. الکی اخم‌هایتان را توی هم فرو نبرید، چون بانک برای آن ۳۷۵ میلیون پول پیش به شما ماهی چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان سود می‌دهد که با اجاره ۱.۲ میلیونی می‌شود چقدر؟ پس اگر با مستاجر راه بیایید خدا هم به شما کمک می‌کند.

حالا بیایید با هم نگاهی به وضعیت خانه‌های ۱۰۰ متری بیندازیم که همین حالا منتظر یک مستاجر تازه هستند. مثلا یک نفر در میرداماد خانه قشنگ ۹۷ متری خودش را در ازای ۱۰۰ میلیون پول پیش و ماهی پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آگهی کرده است. طرف اگر ۱۰۰ میلیون پیش را در بانک بگذارد، ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سود می‌گیرد که با پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره می‌شود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره. شاید بتوانید با دریافت ۲۷۳ میلیون خانه را به شکل رهن کامل اجاره دهید. هر طور که فکر کنیم پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عدد بزرگی است که شاید کمتر مستاجری تونایی پرداخت آن را داشته باشد. آمار‌های اقتصادی می‌گویند این خانواده باید حداقل ماهی ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. پس شاید پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را حق خودتان بدانید، اما مطمئن باشید عدد تعیین شده با توجه به اوضاع اقتصادی منطقی نیست و شاید خانه‌تان بدون مستاجر بماند. چنانچه روی حرف خودتان پافشاری می‌کنید، لااقل بهتر است اجاره را ماهی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر بگیرد و ۱۸۰ میلیون تومان پول پیش بخواهید، اما مطمئن باشید مستاجر پیدا کردن با این شرایط هم کار سختی است.

یک نفر دیگر در همین میرداماد برای درآمد هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی از یک خانه ۹۵ متری دوخوابه تیز کرده است. این طوری که خانه را در ازای ۲۸۰ میلیون رهن کامل آگهی کرده است. اگر ۲۸۰ میلیون را در بانک بگذارید نهایتا به شما سه میلیون و ۴۵۲ هزار تومان سود می‌دهند. در نظر داشته باشید که سود ۱۵ درصدی تنها سود تضمین شده در بازار فعلی است و بقیه انواع سرمایه‌گذاری‌ها (حتی بورس) پر از ریسک هستند. حالا چطوری صاحبخانه توقع دارد مستاجران با اجاره ماهی هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کنار بیایند خدا می‌داند.

البته که همه صاحبخانه‌ها دست و پایشان را گم نکرده‌اند. از جمله این افراد می‌توان به صاحبخانه ملک ۱۰۰ متری در خیابان شهید عراقی حوالی سیدخندان و پاسداران مثلا بزنیم که دو خواب دارد، شیک است و با امکانات کامل عرضه شده. برایش ۱۰۰ میلیون پیش و ماهی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره طلب کرده‌اند. در هروی خیابان افتخاریان هم می‌توان ملک مشابهی پیدا کرد دقیقا با همین رقم. در جلفا حوالی سیدخندان هم می‌شود خانه‌ای ۱۰۰ متری با ۱۰۰ میلیون پیش و اجاره ماهیانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیدا کرد. اگر از بالای شهر دل بکنید و تا جایی مثل سهرودی شمالی بیایید، اوضاع حتی می‌تواند بهتر شود. نمونه‌اش خانه ۹۷ متری در یکی از خیابان‌های اندیشه که ۴۰ میلیون پول پیش و ماهی سه میلیون اجاره برایش طلب کرده‌اند. کار بازسازی آن تازه تمام شده و پارکینگ و انباری، دو تا کمد دیواری بزرگ و تراس هم دارد. پس خیالتان راحت. در همان نزدیکی در خیابان ترکمنستان هم موردی ۱۰۰ متری وجود دارد. برایش ۵۰ میلیون پیش و ماهی سه میلیون اجاره تعیین کرده‌اند.
لابد الان دارید می‌گویید موقعیت محله مهم است و بالاخره بالا شهر و پایین شهری گفته‌اند. قبول، اما در همان شمال شهر هم می‌توان خانه‌هایی با اجاره منصفانه‌تر پیدا کرد. نیاوران را که دیگر قبول دارید؟ ما با تنها کمی جستجو در میان آگهی‌ها موفق شدیم ملکی ۹۰ متری پیدا کنیم که تنها یک سال از ساخت آن می‌گذرد. صاحبخانه ۱۲۰ میلیون پیش می‌گیرد و اجاره ماهیانه را سه میلیون در نظر گرفته است.
حالا این عدد‌ها را مقایسه کنید با واحد‌هایی که به نظر می‌رسد کمی غیرواقع‌بینانه در موردشان تصمیم‌گیری شده است. آپارتمان ۹۰ متری خیابان امیر در نیاوران را با ۹۰ میلیون پیش و شش میلیون تومان اجاره ماهیانه آگهی کرده‌اند. یعنی با توجه به اینکه سهم اجاره در هزینه‌های زندگی ماهیانه ۵۰ درصد است، باید دنبال مستاجری بگردید که ۱۲ میلیون درآمد داشته باشد. یک خانه ۹۰ متری دیگر در نیاوران ۵۰ پیش و ۵.۵ اجاره آگهی شده است. یا در قهلک یک آگهی برای خانه‌ای ۹۵ متری با ۱۰۰ میلیون پیش و ماهی ۶.۵ اجاره وجود دارد. معلوم است که پیدا کردن مشتری برای این خانه‌ها کار سختی است. حواس‌تان باشد که شهریور از راه رسیده و فصل جابجایی‌ها رو به پایان است. پس وقتش رسیده که از مواضع غیرمنطقی و توقعات عجیب‌تان کوتاه بیایید.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: