شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - August 15 2020
کد خبر: 48723
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1398 14:24
معاون وزیر صنعت خبر داد: ما حدود ١١٠٠ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که براساس آخرین آمار سال گذشته سهم صادرات این واحدها ٤ میلیارد دلار بوده است.
محسن صالحی نیا، معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه  21 مرداد ماه به نام روز صنایع کوچک نامگذاری شده است، گفت: بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک صنعتی کشور مستقر هستند.  به گفته او، در شهرک های صنعتی 2 طیف واحد صنعتی مستقر هستند، واحد هایی که در حال بهره برداری هستند تعداد 43650 واحد، حدود 77 درصد فعال با اشتغال 710 هزار نفر می باشد. 


بنابر آمار اعلامی صالحی نیا، 22.5 درصد واحد های غیر فعال، با زمینه اشتغال 180 هزار نفر در شهرک ها قرار دارند.همچنین به گفته او، بالغ بر 78 هزار و 800 قرارداد منعقد شده در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد. 

صالحی نیا افزود: 16 هزار طرح صنعتی یعنی حدود 40 درصد در مرحله تخصیص زمین و 12 درصد در مرحله دیوار کشی، 10 هزار طرح نصب سوله و تجهیزات جانبی، 3200 طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند، که به زودی وارد چرخه تولید خواهند شد. 

معاون وزیر صنعت در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به اینکه 811 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد، افزود که حدود 500 مورد شهرک صنعتی و 310 ناحیه صنعتی می باشد و البته 9 منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر می باشد. 

او ادامه داد: برای 22.5 درصد واحد های غیر فعال برنامه جامع جهت بازگشت به تولید واحد ها در دستور کار است. البته در همین راستا طی یک سال گذشته بالغ بر 1350 واحد احیا و به چرخه تولید بازگشته اند.

 صالحی نیا، با بیان اینکه حدود 13 هزار واحد با 50 درصد ظرفیت فعال هستند، بیان کرد:  10 هزار واحد بین 50 تا 70 درصد ظرفیت و 30 درصد مابقی هم با 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند. 

براساس آمارهایی که او در ادامه ارائه کرد: 17 درصد صنایع مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، 22 درصد شیمیایی، 13 درصد صنایع کانی غیر فلزی، 27 درصد سلولزی، 5 درصد صنایع نساجی، 4 درصد برق و الکترونیک، 27 درصد صنایع فلزی و 6 درصد در صنایع متفرقه فعال هستند. 

موضوع دیگری که مورد اشاره صالحی نیا قرار گرفت، بحث تامین زیر ساخت ها  در شهرک های صنعتی بود، که بنابه اظهارات او،  برای تامین آب در شهرک ها ظرفیت 15 هزار 600 لیتر در ثانیه تأمین انجام گرفته است. همچنین 9 هزار و 250 مگاوات برق و 3 هزار کیلومتر شبکه انتقال برق صورت گرفته است. 

او افزود: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در 202 شهرک در قالب 230 مورد فرآیند تسویه به میزان 175 هزار متر مکعب انجام شده است.  به گفته صالحی نیا، برای 613 شهرک و ناحیه صنعتي بالغ بر 75 درصد نیاز گاز تامین شده است و همچنین در 77 شهرک و ناحیه صنعتی برنامه توسعه‌ای داریم.

سهم صادراتی کوچک ها 
معاون وزیر صنعت ادامه داد: ما حدود ١١٠٠ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که براساس آخرین آمار سال گذشته سهم صادرات این واحدها ٤ میلیارد دلار بوده است.

همچنین بنابه اظهارات صالحی نیا، حدود 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی جذب شده است. 
صالحی نیا در بخش دیگری از صحبتهای خود، به بحث تامین مالی بنگاه‌ها گریزی زد وگفت:  به صورت کلان در تامین سرمایه در گردش برای واحدها با مشکلات و محدودیت هایی مواجه هستیم، در صورت تخصیص کامل سهم 40 درصدی صنایع از منابع بانک، واحدهای کوچک امکان توسعه و فعالیت های بهتری را می یابند. 

او افزود: برای تامین مواد اولیه واحد ها با عنایت به صنایع بالا دستی پتروشیمی، فولاد، مس و...، در برخی بخش ها با مشکلات هم مواجه هستیم که طی رصد های انجام گرفته از سوی شرکت شهرک های صنعتی استان ها موارد احصاء و در حال اقدام هستیم.

صالحی نیا در ادامه اظهار کرد که در سال 97، 293 فقره ضمانت نامه به ارزش 2 هزار و 140 میلیارد تومان از سوی صندوق ضمانت صنایع کوچک صادر شده است و همچنین از ابتدای امسال با صدور 70 فقره، بالغ بر 70 میلیارد تومان ضمانت نامه صادر شده است.

در بخش دیگری از این نشست، اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک، سامانه سکوک را به عنوان مدل جدیدی در تامین تسهیلات و رصد روند بهره گیری از این منابع معرفی کرد، که راه اندازی شده است. 

مصاحب همچنین با بیان اینکه 18 واحد صنعتی کوچک و متوسط در بورس پذیرفته شده اند، گفت: این اتفاق در راستای سوق دادن نیازهای مالی واحد ها از بازار پول به بازار سرمایه دارای اهمیت بالایی است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: