دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - June 01 2020
کد خبر: 47869
تاریخ انتشار: 14 خرداد 1398 20:55
جزییات مستندی درباره انتخابات ۸۸/

ماجرای دیدار پگاه آهنگرانی با کدخدایی

در روز‌هایی که برگزاری دادگاه محمد رضا خاتمی درباره نتایج انتخابات سال ۸۸ در صدر اخبار سیاسی روز قرار دارد، دیدار پگاه آهنگرانی با سخنگوی شورای نگهبان و گفتگو درباره انتخابات بحث برانگیز سال ۸۸ نیز خبرساز شده است.
راه امروز: انتخابات سال ۸۸ پس از ده سال همچنان موضوعی خبر ساز در رسانه هاست و حالا در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی این پرونده دوباره باز شده است. چند روز پیش تصویری از دیدار عباسعلی کدخدایی دبیر شورای نگهبان با پگاه آهنگرانی بازیگر مشهور سینما منتشر شد. پس از آن کدخدایی در توضیح این دیدار در اکانت توئیتر خود نوشت: "خانم آهنگرانی سوالاتی پیرامون انتخابات سال۸۸ داشتند که تلاش کردم به آن‌ها پاسخ بدهم. در پایان از ایشان دعوت کردم به عنوان یکی از ناظران مردمی شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات پیش رو (اسفند ۹۸) نظارت کنند تا از نزدیک با نحوه عملکرد ناظران ما آشنا شوند."
 
این دیدار در راستای ساخت یک فیلم مستند راجع به انتخابات سال ۸۸ انجام شده است. نفر سوم در تصویر هم سهیل کریمی است. مستندساز اصولگرا. او و پگاه آهنگرانی به عنوان یک مستندساز اصلاح‌طلب یک سالی است که درگیر ساخت مستندی درباره انتخابات سال۸۸ هستند و در جریان همان مستند هم سروکارشان به دفتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان افتاده است و این تصویر از این جلسه سه‌نفره منتشر شده است.

پس از انتشار توئیت کدخدایی پگاه آهنگرانی در این رابطه توضیحاتی داد. این بازیگر سینما در یادداشتی نوشت: «من حدود یکسالی است که درگیر ساخت مستندی هستم که بخشی از آن به وقایع سال ٨٨ می‌پردازد و در همین ارتباط مثل همه مستند‌ها ممکن است با ده‌ها چهره سیاسی یا فرهنگی مرتبط با این موضوع گفتگو داشته باشم که سخنگوی محترم شورای نگهبان هم یکی از آنان است و جناب آقای کدخدائی لطف کردند و در این فیلم جلوی دوربین ما قرار گرفتند که از ایشان بابت این همکاری تشکر می‌کنم.»

او در واکنش به پیشنهاد سخنگوی شورای نگهبان گفت: «مسئله نظارت بر انتخابات آینده توسط من که از طرف ایشان مطرح شد، به گمانم صرفاً جهت ابراز حسن نیت بود و من آن را چندان جدی نگرفتم، چون حرفه من سینماست و علاوه به بر اینکه شخصاً علاقه‌ای به ایفای نقش ناظر در چنین معرکه‌ای ندارم، آن را چندان عملی هم نمی‌بینم، چون کاری را که احزاب و سازمان‌ها با تشکیلات و سازماندهی وسیع نتوانستد انجام دهند و هزاران حرف و حدیث در آن به وجود آمد، چگونه ممکن است امثال من به شکل فردی بتوانند.»
او نتیجه گرفت که "منطقی است که نباید این پیشنهاد بزرگوارانه را جدی تلقی کنیم و بهتر است هر کدام به کاری که بیشتر بلدیم، بپردازیم."
 
پگاه آهنگرانی، هنرپیشه متولد ۱۳۶۳ در اراک است. او اولین بار، با بازی در فیلم سینمایی "دختری با کفش‌های کتانی" (ساخته رسول صدرعاملی در سال ۱۳۷۷) توجه منتقدان را به خود جلب کرد.

او فرزند منیژه حکمت و جمشید آهنگرانی از کارگردانان سینما است. پگاه آهنگرانی اولین بار در ۶سالگی در فیلم گربهٔ آوازخوان (به کارگردانی کامبوزیا پرتوی) در سال ۱۳۶۹ بازی کرد.

او در اولین تجربه کارگردانی منیژه حکمت (مادرش) فیلم زندان زنان در سه نقش متفاوت بازی کرد. زندان زنان جایزهٔ بهترین فیلم و فیلم‌نامه را در دورهٔ ششم جشن خانهٔ سینما به‌دست‌آورد.

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۶ در فیلم آتش سبز بدون حضور بازیگر بدل در حین فیلمبرداری به‌علت سقوط، دچار سانحه و شکستگی مهره‌های کمر شد و تا مدت‌ها به‌علت این حادثه بستری بود. اوهم‌چنین سابقهٔ بازی در فیلم پرهزینه و با مضمون تاریخیِ راه آبی ابریشم به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا را نیز در کارنامهٔ بازیگری خود دارد. دو فیلم ورود آقایان ممنوع و مکس از جمله فیلم‌های با مضمون طنز و پرفروشی هستند که پگاه آهنگرانی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته‌ است.

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۷ در بیست‌وهفتمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نامزد نقش دوم زن برای فیلم زادبوم به کارگردانی ابوالحسن داوودی شد. او در فیلم‌های دیگری نظیر آقا یوسف، صداها، خواب زمستانی، سه زن و طبقه سوم نیز به ایفای نقش پرداخته‌است.

پگاه آهنگرانی مستند‌هایی نظیر سیب، تماشاخانه، محاکات غزاله علیزاده و ده‌نمکی‌ها را نیز کارگردانی کرده‌است.

آهنگرانی چهره‌ای سیاسی هم دارد. او در انتخابات‌ها از کاندیدای اصلاح طلبان حمایت کرده است. در سال ۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود و در سال ۹۲ از حسن روحانی حمایت کرد.

فعالیت‌های سیاسی او موجب شد که دو بار بازداشت شود. او در سال ۹۰ به مدت ۱۷ روز در زندان بود. در آبان ماه سال ۹۲ نیز مجددا بازداشت شد. در آن مقطع او به خاطر شرکت در اعتراضات سال ۸۸ به ۱۸ ماه حبس محکوم شد. پگاه آهنگرانی مدت‌ها نیز ممنوع الخروج بود.
ماجرای دیدار پگاه آهنگرانی با کدخدایی/ جزییات مستندی درباره انتخابات 88پگاه آهنگرانی در انتخابات سال 92 از حسن روحانی حمایت کرد

پس از توضیحات پگاه آهنگرانی درباره دیدار با کدخدایی امروز سهیل کرمی مستند ساز اصولگرا که در تصویر آهنگرانی و کدخدایی حضور دارد در گفتگو با روزنامه خراسان درباره این دیدار و مستندی که مراحل تولید را سپری می کند توضیح داده است.

سهیل کرمی در ساخت مستند مذکور با آهنگرانی همکاری می‌کند. 

او درباره دیدار با کدخدایی گفت: "آقای کدخدایی به عنوان عضو و سخنگوی شورای نگهبان، یکی از شخصیت‌های مصاحبه‌شونده در مستندی هستند که من و خانم آهنگرانی به طور مشترک درباره فتنه ۸۸ می‌سازیم.»

او گفته است که ساخت مستند انتخابات سال ۸۸ از سال ۹۶ کلید خورده و کار "خیلی کند" پیش رفته است. کرمی توضیح داده است: "روز‌های آخر مرحله تولید است، ولی هنوز مراحل پس از تولید باقی مانده است. پیدا کردن آدم‌های تأثیرگذار در شرایط فتنه ۸۸ بود که کار سختی بود."

او گفت که این مستند سه اپیزودی است تهیه کنندگی و کارگردانی یک اپیزود آن بر عهده پگاه آهنگرانی و تهیه کننده و کارگرادان اپیزود دیگر بر عهده خودش است. ایپزود سوم هم به صورت مشترک ساخته شده است. 

به گفته کرمی "چون ۵۰ درصد از کار کارگردانی و ۵۰ درصد از کار تهیه‌کنندگی به عهده خانم آهنگرانی بوده و ۵۰ درصد من، به طور طبیعی ایشان باید شخصیت‌های هم‌طیف خود را معرفی می‌کردند و من هم شخصیت‌های هم‌طیف خود را معرفی می‌کردم. "

کرمی از مصاحبه چهار و نیم ساعته آهنگرانی با مصطفی تاج زاده در این رابطه خبر داده است.

کرمی درباره اینکه اپیزود اول و دوم کدام است؟، گفت: «شیر یا خط می‌اندازیم که در قابی که می‌بندیم، اپیزود من اول بیاید یا اپیزود خانم آهنگرانی.»

به گفته این مستند ساز سوژه اپیزود مشترک نیز بحث‌هایی این دو کارگردان درباره ماجرا‌های سال ۸۸ است. کرمی گفت: "سوژه‌ای که من به آن می‌گویم «فتنه ۸۸» و ایشان می‌گویند «جنبش مردمی سبز». تصاویر این بحث‌ها اپیزود دیگر را تشکیل می‌دهد."

کرمی همچنین درباره پوشش پگاه آهنگرانی در دیدار با کدخدایی توضیح داد: «ایشان پوشش خودشان را دارند که من پیشنهاد دادم کمی برای این دیدار، سفت و محکم‌تر باشد. ایشان پرسیدند با چادر بیایم؟ من گفتم نه لازم نیست این‌قدر هم محکم باشد! (با خنده)، ولی عرف را رعایت کنید. خانم آهنگرانی هم از این پیشنهاد استقبال کردند و صبح دیدار با آقای کدخدایی، مقنعه‌ای خریدند.»
 
انتخابات سال ۸۸ پس از ده سال همچنان موضوعی خبر ساز در رسانه هاست و حالا در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی این پرونده دوباره باز شده است.

جدای از ماجرای دیدار کدخدایی با پگاه آهنگرانی این روز‌ها دادگاه محمدرضا خاتمی نیز در حال برگزاری است. محمدرضا خاتمی هفت ماه پیش گفت مدارکی دارد که نشان می‌دهد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هشت میلیون رای جابجا شده است. این اظهار نظربا انتقادات فراوان و نهایتا تشکیل پرونده قضایی ختم شد. حالا خاتمی به دلیل این اظهارات به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم شده است.

تا حالا دو جلسه دادگاه خاتمی برگزار شده است. با وجود اینکه گفته می‌شود دادگاه او علنی است، اما فقط چند نفر می‌توانند در جلسه دادگاه حاضر شوند و محتوای جلسات دادگاه نیز منتشر نمی‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: