سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: 47496
تاریخ انتشار: 23 ارديبهشت 1398 16:47
واقعیتی که ترامپ نمی داند این است که ملت های خاورمیانه به چیزی به نام کرامت ملی و عزت نفس ایمان دارند و سرسپردگی را به هیچ وجه نمی پذیرند. این ارزش ها در نزد ملت های منطقه بویژه ملت ایران بر هر گونه اعتبارهای مالی تقدم دارد؛ ملتی که دارای تمدنی به درازای بیش از ۸۰۰۰ سال پیش از کشف آمریکا است.
رای الیوم مدعی شد: انفجارهایی که روز گذشته هفت نفتکش غول پیکر را در بندر الفجیره امارات هدف قرار داد، حادثه ای ناگهانی بود و ممکن است دونالد ترامپ را وادار کند که در جستجوی شماره تلفن حسن روحانی باشد تا با او درباره پرهیز از تنش گفتگو کند و یا اینکه ممکن است باعث شود ترامپ با فرماندهی نظامی کشورش برای بررسی نحوه واکنش به این موضوع جلسه اضطراری تشکیل دهد.

به گزارش شفقنا، عبدالباری عطوان تحلیلگر فلسطینی با اشاره به این موضوع در «رای الیوم» نوشت: وزارت خارجه امارات در بیانیه ای که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، تاکید کرد که چهارکشتی تجاری در نزدیکی آب های منطقه ای این کشور مورد حمله قرار گرفتند. این وزارتخانه وقوع هر گونه تلفات جانی در این حادثه را نیز تکذیب کرد.

بیانیه امارات هویت جناح های مسئول این اقدام را مشخص نکرده اما صحت اخباری که درباره وقوع انفجارهای قوی در بندر نفتی الفجیره منتشر شده و باعث آتش گرفتن چند نفتکش شده بود را تایید می کند.

اما سوال این است که مسئول این انفجارها کیست و آیا در نتیجه بمباران موشکی، حمله هوایی و یا مین های دریایی رخ داد و یا اینکه از سوی یگان های کماندوهای دریایی(قوریاغه های انسانی) صورت گرفت که این بمب ها را در بدنه آن کشتی ها جاسازی کرده بودند؟

عطوان در ادامه ادعا کرد: زمان وقوع چنین حادثه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا دو روز گذشته دولت آمریکا هشدار داده بود که ایران ممکن است کشتی های تجاری آمریکا و همینطور نفکتش ها را هدف قرار دهد. جیم مالوی فرمانده ناوگان پنجم دریایی پایگاه آمریکا در بحرین گفت که نیروهای آمریکایی در حال آماده باش هستند.

نویسنده با اشاره به اینکه به نظر می رسد ایران به تهدیدهای تحریک آمیز آمریکا از جمله اعزام ناو هواپیمابر غول پیکر آبراهام لینکلن به آب های خلیج فارس اهمیتی نمی دهد، در ادامه نوشت: پیش از آنکه برای تشخیص نحوه پاسخ آمریکا به انفجارهای بندر فجیره در دریای عمان و پس از تنگه هرمز تلاش کنیم، باید اندکی منتظر بمانیم تا اطلاعات بیشتری درباره ماهیت این انفجارها و عاملان آن کسب کنیم.

منطقه در حال گذر از وضعیت خفقان آور بی سابقه ای است و احتمال های جنگ بر احتمال های آرامش و توسل به گفتگو برای حل و فصل نزاع روز افزون آمریکا و ایران سایه افکنده است. بعید نمی بینیم که این انفجارهای ناشناخته در بندر الفجیره امارات، جرقه اول جنگ باشد.

واقعیتی که ترامپ نمی داند این است که ملت های خاورمیانه به چیزی به نام کرامت ملی و عزت نفس ایمان دارند و سرسپردگی را به هیچ وجه نمی پذیرند. این ارزش ها در نزد ملت های منطقه بویژه ملت ایران بر هر گونه اعتبارهای مالی تقدم دارد؛ ملتی که دارای تمدنی به درازای بیش از ۸۰۰۰ سال پیش از کشف آمریکا است.

گفتگو تنها راه حل خروج از این بحران و پرهیز از هر گونه جنگ است و کسانی که از توافق هسته ای خارج شدند و تعهدات قانونی و اخلاقی را کنار گذاشتند و تحریم های ناعادلانه علیه طرف دیگر متعهد به این توافق، را اعمال کردند، باید ابتکار عمل را بدست بگیرند، تحریم ها را کنار بگذارند و به توافق بازگردند. در چنین وضعیتی مهم نبست چه کسی گوشی تلفن را برمی دارد و با طرف دیگر تماس می گیرد… روزها پیش روی ماست.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: