چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - May 27 2020
کد خبر: 47484
تاریخ انتشار: 22 ارديبهشت 1398 14:31
این استاد دانشگاه با بیان اینکه که "اصلاح طلبان باید در مورد عملکرد آقای روحانی توضیح دهند"، تاکید کرد: «مردم اسباب بازی ما نیستند که هر وقت خواستیم آن‌ها را پای صندوق رای ببریم و پس از آن هیچ توضیحی درباره عملکرد و عمل به وعده‌ها داده نشود.»
به گزارش راه امروز: محمد رضا باهنر فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گویی از آغاز مذاکراتی با جریان اصلاح طلب خبر داده است. او گفته که با عزت الله ضرغامی در چند جلسه با حضور اصلاح طلبان شرکت کرده است. پیشتر برخی رسانه‌ها از آغاز گفت و گوی ملی میان اصلاح طلبان و اصولگرایان خبر داده بودند. پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش زمزمه های برگزاری گفت و گوی ملی از سوی جریان اصلاح طلب به گوش می رسید اما اصولگرایان از آن استقبال نکردند. 


رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در این باره می‌گوید: «چند جلسه‌ای است که گفتگو با برخی اصلاح‌طلبان از جمله محمدرضا عارف را آغاز کرده‌ایم.» او نامی برای این گفتگو‌ها اعلام نمی کند، اما می‌گوید: «این گفتگو‌ها فعلاً گعده است. البته یک مسیری را مشخص کرده‌ایم و گفته‌ایم ما اول باید روی مسائلی بحث کنیم که هیچ اختلافی با هم نداریم، یا اختلافمان بسیار کم است.»

به اعتقاد باهنر "اول نیازی نیست که به سراغ حل اختلافات اساسی و ریشه‌ای که شاید به زودی قابل حل نباشد برویم بلکه اول به سراغ بخش‌هایی می‌رویم که می‌دانیم با هم تفاهم داریم. "

به گفته او از میان اصولگرایان غیر از او عزت الله ضرغامی نیز در این جلسات حضور یافته است. از اصلاح طلبان نیز چهره میانه رو همچون محمد رضا عارف حضور داشته اند.
باهنر در پاسخ به این سوال که چهره‌های همچون بهزاد نبوی، تاج زاده و صفایی فراهانی در این جلسات حضور دارند یا خیر گفت: «ممکن است من یک چهره شناخته شده در جریان اصولگرا باشم، اما از طرف اصولگرایان هیچ مأموریتی برای حضور در این جلسات ندارم. قاعدتاً آقای عارف هم از طرف اصلاح‌طلبان هیچ مأموریتی ندارد. هدف ما این بود که این کار را شروع کنیم تا این کار توسعه یابد و بسیاری از مشکلات را حل کند.»
با توجه به این که امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، این احتمال وجود دارد که گفت و گوی اصلاح طلبان و اصولگرایان انتخاباتی باشد. باهنر در این باره گفت: «بعضی رسانه‌ها از الان خط و نشان می‌کشند که نکند فلانی می‌خواهد اصلاح‌طلب یا عارف می‌خواهد اصولگرا شود. این خبر‌ها نیست.»
او درباره احتمال ائتلاف معتقد است: «انتخابات اصولاً یک انتخاب از بین دو، سه و چهار تفکر یا حزب است. فارغ از مسائل اعتقادی و موضع‌گیری‌های سیاسی، دو حزب رقیب اصلاً نمی‌توانند با هم ائتلاف کنند.»
باهنر درباره ائتلاف اصولگرایان معتدل با اصلاح طلبان گفت: «اصلاً [اصولگرایی معتدل] جریان نبود، در آن زمان چند نفر بودند که این کار را کردند. اصلاً لیست بینابین [حد وسط اصولگرایان و اصلاح‌طلبان] معنا ندارد. ممکن است یک حزب سومی به وجود بیاید و بگوید ما «معتدل» هستیم و در نهایت هم عنوان کنند که می‌خواهند در تهیه لیست انتخاباتی یک ترکیب جدید تشکیل دهند. اما اینکه تصور کنیم جریان اصولگرایی با جریان اصلاح‌طلبی در انتخابات رقابت نکند و با هم یکی شوند که اصلاً معنا ندارد. این جلسات [گفتگوی ملی] ربطی به انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی ندارد.»
صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سخنان باهنر و گفتگو‌های اصولگرایان و اصلاح طلبان به فرارو گفت: «من متاسفانه علیرغم اینکه انسان امیدوار و خوشبینی هستم هیچ امیدی به این جلسات ندارم. متاسفانه اصولگرایان این جلسات را با حضور اصلاح طلبان دکور و یا ویترینی برای انتخابات پیش روی می‌دانند.»

او افزود: "اصولگرایان هم مانند اصلاح طلبان و همه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند متوجه ناامیدی، سرخوردگی و یاس شمار قابل توجه رای دهندگان شده اند. این جلسات تلاش‌هایی است که نشان دهد که حرکت جدیدی در راه است."

به گفته صادق زیباکلام "نکته مهم این است ۲۴ میلیونی که به آقای روحانی رای دادند خیلی بعید است این تحرکات را باور کنند و پای صندوق رای بیایند. ۱۷ میلیونی که به آقای رئیسی رای دادند اصلا نیازی به این کار‌ها ندارند و حتما پای صندوق رای می‌روند. ۱۵ میلیونی که در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در انتخابات شرکت نکردند حالا هم شرکت نخواهند کرد؛ بنابراین تلاش اصلی برای قانع کردن ۲۴ میلیون نفر رای دهندگان به روحانی است."

صادق زیباکلام با بیان اینکه "قویا این گفتگو‌ها را انتخاباتی تحلیل می‌کنم"، افزود: «اصولگرایان در دو سال گذشته یک گام یا حرکت در جهت آشتی ملی برنداشته اند. کدام حرکت آقای مهندس باهنر و دوستان و همفکرانشان را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد؟ کمترین انتظاری که در راستای آشتی ملی می‌رود، رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است، اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان در این راستا چه حرکتی انجام داده اند؟ اما حالا که به انتخابات نزدیک می‌شویم حرف از وفاق ملی می‌زنند. البته این‌ها هیچ اثری در ترغیب آن ۲۴ میلیون برای رای دادن ندارد.»

او در پاسخ به این سوال که هدف اصلاح طلبان در این گفت‌وگو‌ها چیست؟، اظهار کرد: "پیشتر اصلاح طلبان صحبت از گفت و گوی ملی کرده بودند، اما اصولگرایان هیچ توجهی به آن نکردند. دلیلش هم واضح است چرا که آن‌ها قدرت دارند. جریان سیاسی که در قدرت است، ضرورتی برای گفتگو و آشتی ملی نمی‌بیند. الان که کم و بیش وارد این ماجرا شده به واسطه نیازشان به رای مردم در انتخابات است. آن نیاز اگر نباشد اصولگرایان به هیچ وجه حاضر نیستند جواب سلام اصلاح طلبان را بدهند "

به عقیده زیباکلام "هر حرکتی که از سوی اصلاح طلبان در راستای انتخابات باشد بدون پرداختن به این که از ۲۹ اردیبهشت ۹۶ تا حالا چه اتفاقی در کشور رخ داده و بدون پاسخ دادن به حجم گسترده‌ای از سوالات ۲۴ میلیون نفر به هیچ جا نخواهد رسید. یعنی به هیچ وجه اصلاح طلبان موفق نخواهند بود. اولین، مهمترین و دشوارترین کاری که آن‌ها باید انجام دهند این است که در مورد پس از انتخابات ۲۹ اردیبهشت توضیح دهند."

این استاد دانشگاه با بیان اینکه که "اصلاح طلبان باید در مورد عملکرد آقای روحانی توضیح دهند"، تاکید کرد: "مردم اسباب بازی ما نیستند که هر وقت خواستیم آن‌ها را پای صندوق رای ببریم و پس از آن هیچ توضیحی درباره عملکرد و عمل به وعده‌ها داده نشود."

او در پاسخ به این سوال که آیا اساسا آقای عارف و شخصیت‌هایی مثل ایشان را می‌توان نماینده مناسبی برای اصلاح طلبان تلقی کرد، گفت: «صرفنظر از اینکه چقدر این افراد جایگاه مردمی دارند، مسئله اساسی این است که اگر این آقایان به ۲۴ میلیون هوادار آقای روحانی در سال۹۶ بگویند در انتخابات مجلس شرکت کنید، چه تعداد از آن ۲۴ میلیون نفر پاسخ مثبت می‌دهند و مجددا با "تکرار می‌کنم" پای صندوق رای می‌روند؟ من معتقدم ۱۰ درصد آن ۲۴ میلیون نفر نیز همراهی نمی‌کنند؛ بنابراین اصلاح طلبان خیلی کار دارند که آن ۲۴ میلیون را پای صندوق بکشانند. واقعیت امر این است که اصلاح طلبان بخش عمده‌ای از اعتبار و حیثیت سیاسی خود را از دست داده اند.»
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: