سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: 47422
تاریخ انتشار: 24 ارديبهشت 1398 18:07
یک منبع آگاه عراقی گفت که در جریان دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهور عراق تأکید شد که معافیت‌های بغداد از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران تمدید شود.
روزنامه العرب اخیرا به نقل از یک منبع سیاسی عراق نقل کرده که «واشنگتن به عراق پیشنهاد استثنای تحریم‌های نفتی ایران را داد، مشروط بر اینکه عراق هم به شرکت‌های آمریکایی تسهیلاتی را برای اجرای قرارداد‌های انرژی ارائه دهد».

به گزارش فارس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بعد از لغو ناگهانی سفر به آلمان شامگاه سه‌شنبه (روز گذشته) در سفری سرزده وارد بغداد شد و با «برهم صالح» رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد. یک منبع آگاه عراقی درباره این دیدار تأکید کرد که در جریان این دیدار «بر تمدید معافیت عراق از تحریم‌های [تحمیلی]علیه ایران تأکید شد».

این منبع به شبکه خبری «السومریه» گفت که در جریان این دیدار تأکید شد که تنش با جمهوری اسلامی ایران افزایش پیدا نکند. پامپئو پیش از این دیدار و در مسیر سفر به بغداد درباره انگیزه‌های این سفر گفت: «می‌خواهم با سران این کشور صحبت کنم تا به آن‌ها اطمینان خاطر بدهم آماده‌ایم همچنان به آن‌ها اطمینان بدهیم که عراق کشوری مستقل و با حاکمیت ملی باقی می‌ماند».

پامپئو درباره ادعا‌های مطرح‌شده در خصوص قصد ایران برای تهدید منافع آمریکا در عراق گفت: «تلاش‌هایی در جریان بودند تا نیرو‌های آمریکایی که مبارزه علیه داعش را ادامه می‌دهند از عراق بیرون رانده شوند. این از اهمیتی باورنکردنی برای دولت عراق برخوردار است».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را از سفرهایش در شامگاه سه‌شنبه مطلع کرده و ترامپ از او خواسته چندین پیام [به مسئولان در عراق]برساند. وی تصریح کرد که: «پیام‌های اصلی این‌ها هستند: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم عراق در وضعیتی است که رابطه‌ای که ما با آن‌ها تشکیل داده‌ایم و رابطه‌ای که متحدان ما در منطقه با آن‌ها تشکیل داده‌اند مستحکم باقی می‌ماند».

وزیر خارجه آمریکا گفت که با مقام‌های عراقی درباره نیاز‌های آن‌ها در زمینه انرژی و مسائل زیرساختی به خصوص برق، نفت و گاز طبیعی هم گفتگو کرده است.
دولت آمریکا اخیراً اعلام کرد در راستای سیاست موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» قصد ندارد معافیت‌های کشور‌ها از تحریم‌های اعمال‌شده بر خرید نفت ایران را تمدید کند.

در همین ارتباط، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق روز گذشته در نشست خبری هفتگی در دفتر نخست‌وزیری این کشور در بغداد، خبر مربوط به تصمیم آمریکا برای مستثنی کردن عراق از تحریم‌ها علیه ایران را تکذیب کرده بود.

عبدالمهدی افزود: «اینکه گفته می‌شود، آمریکا عراق را از تحریم‌های نفتی ایران در مقابل ارائه برخی تسهیلات به شرکت‌های آمریکایی ویژه انرژی برق مستثنی می‌کند، صحت ندارد».

روزنامه العرب اخیرا به نقل از یک منبع سیاسی عراق نقل کرده که «واشنگتن به عراق پیشنهاد استثنای تحریم‌های نفتی ایران را داد، مشروط بر اینکه عراق هم به شرکت‌های آمریکایی تسهیلاتی را برای اجرای قرارداد‌های انرژی ارائه دهد».

عراق از ایران، برق و گاز مورد نیاز نیروگاه‌های تولید برق خود را وارد می‌کند و به یکی از مهم‌ترین مشتریان برق ایران تبدیل شده است.

جمهوری اسلامی ایران در سالروز خروج آمریکا و در واکنش به تحریم‌های این کشور، اعلام کرد که از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: