سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - June 02 2020
کد خبر: 45237
تاریخ انتشار: 13 آذر 1397 15:12
گزارشی از عملکرد مشاور رییس جمهور در فضای مجازی و سمت‌وسوی توئیت‌های او

حسام‌الدین آشنا؛ تک تیرانداز دولت در توئیتر

حسام الدین آشنا شاید همچون محمد جواد ظریف به کارکرد و روش‌های موثر و قدرتمند در فضای مجازی آشنا نباشد اما در چند سال اخیر نشان داده است که دولتمردی است که اهمیت ویژه ای برای این فضا قائل است. او با وجود اینکه سخنگوی دولت نیست و می گوید توئیت هایش از جانب دولت نیست و نظرات شخصی است اما تلاش می کند در قامت یک حافظ و مدافع ارکان دولت از ضرب حملات مخالفان در فضای مجازی بکاهد. فضایی که منتقدان اصولگرا و غیر اصولگرای دولت در آن قدرت نمایی می کنند و دولت و حامیانش ظریب نفوذ اندکی در آن دارند.
به گزارش راه امروز: حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در ماه‌های اخیر در قامت یک مبارز در فضای توئیتر حاضر شده و با توئیت‌های جنجال و تقابل‌هایش با منتقدان دولت همیشه یکی از خبرسازترین چهره‌های دولت بوده است.
آشنا پیشتر به عنوان دولتمردی شناخته می‌شد که اظهاراتش مبهم و چند پهلوست و توئیت هایش نیاز به رمزگشایی دارد، اما او مدتی است که کمتر مبهم و چند پهلو سخت نمی‌گوید و آشکارا و در مواردی به تندی به تقابل با منتقدان دولت می‌پردازد.
نگاهی به سیر توئیت‌های او نشان می‌دهد که او آگاهانه و حساب شده طیفی از منتقدان دولت را هدف قرار داده است. طیفی که از قضا صدایی بلند و نفوذ زیادی هم دارند.
آشنا دو روز پیش در سه توئیت مجزا ابتدا یک فرمانده نظامی را نواخت و در ادامه به یک موسسه نزدیک به نهاد‌های امنیتی و نظامی انتقاد کرد. توئیت‌ها دو روز پیش آشنا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است. او ابتدا بااشاره به سخنان سردار نقدی فرمانده سابق بسیج و معاون فرهنگی سپاه پاسداران درباره کورش با کنایه توئیت کرد: «ای کاش سردار نقدی فرصت می‌کردند و آخرین کتاب‌ها و مقالاتی را که در باره کوروش مطالعه کرده اند به پژوهشگران معرفی می‌کردند.»
پیشتر سردار نقدی در اظهار نظری عجیب درباره کوروش گفته بود: «کوروش جایگاهی نداشته و عددی نبوده. بلکه شاهی بوده که با یهودی‌ها رابطه خوبی داشت. شاهی بوده که با یهودی‌ها ساخته. پس ما هم باید با آن‌ها بسازیم؟ کوروش ساخته و پرداخته پهلوی است. اسم کوروش را هیچ کجا پیدا نمی‌کنیم. او را برای پیوند مردم ایران با یهود علم کردند. خیانت کردند و چندین هزار سال تاریخ ایران را بریدند و دور ریختند.»
این سخنان فرمانده ارشد سپاه پاسداران بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و افکار عمومی داشت.
توئیت دیگری از حسام‌الدین آشنا مربوط به سازمان فضای مجازی سراج بود. سازمانی که رییس آن اخیرا از آذری جهرمی و وزیر ارتباطات انتقاد کرده که چرا بستر مناسبی برای فعالیت پیام رسانه‌های داخلی فراهم نکرده است.
آشنا در دو توئیت سوال‌های مهمی درباره این سازمان مطرح کرد. او نوشت: «سازمان فضای مجازی سراج دارای چه ماهیت حقوقی است؟ نقش حاکمیتی دارد؟ دولتی است؟ خصوصی است یا سازمان مردم‌نهاد؟ وابسته به چه نهاد یا مؤسسه‌ای است؟ از چه سالی آغاز به فعالیت کرده است؟ چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟ مهم‌ترین دستاورد‌های فعالیتش تاکنون چه بوده است؟»
او در توییت بعدی این سؤالات را مطرح کرده است: «این مؤسسه بیشتر ماهیت تجاری دارد یا فرهنگی یا امنیتی؟ بودجه آن چقدر است و از چه محلی تأمین می‌شود؟ ساختار اداری و تشکیلاتی آن چگونه است؟ چگونه عضوگیری می‌کند و دارای چه شرایط استخدامی است؟ مسئول آن با حکم چه کسی تعیین می‌شود؟ این مؤسسه دارای چه تجهیزات و تأسیساتی است؟»
این سوالات کد‌های لازم را به مخاطب می‌دهد و روشن می‌سازد منظور مشاور رییس جمهور چیست.
در جست و جویی کوتاه مشخص می‌شود است سایت این سازمان سال ۹۵ توسط سردار محمد حسین نجات معاون فرهنگی وقت سپاه پاسداران افتتاح شده است.
از سوی دیگر سازمان سراج در سایتش خود را گروهی خودجوش معرفی کرده و نوشته است: «در یک جمله ماموریت اصلی سازمان فضای مجازی سراج، کمک به تحقق اهداف و چشم انداز‌های انقلاب اسلامی در فضای مجازی با استفاده از ظرفیت مجموعه‌های خودجوش مردمی فعال در این عرصه می‌باشد.»
در بخشی از سایت تبلیغ یکی از نشست‌های علمی این سازمان دیده می‌شود که سخنران آن حسن رحیم پور ازغدی است. چهرره‌ای که اتفاقا اخیرا بار‌ها از سوی حسام الدین آشنا مورد نقد قرار گرفته است.
 چندی پیش آشنا به این سخنان رحیم پور ازغدی واکنش نشان داد. "از بعد از انقلاب تا حالا اگر روحانیتی که سطح زندگیش، خانه، ماشین، مسافرت هایش، فرزندانش و ... بالاتر از متوسط جامعه باشد، وجودش برای شیعه ضرر دارد؛ ولو اینکه ملا، نویسنده و آدم سالمی باشد. این نحوه زندگی الان خیانت به تشیع است. وقتی ۱۲ تا ۱۵ میلیون فقیر در جامعه وجود دارد، این‌ها قابل تحمل نیست. البته اغلب طلاب و فضلا زندگی ساده‌ای دارند. اما روحانیت چوب چند صد یا چند هزار ادم را می‌خورد. بعضی طلبه‌ها نه در انقلاب بودند نه در جنگ، ولی الان مسئولیت دارند. این یکی از مصیبت‌های ماست. "
در واکنش به این سخنان آشنا به کنایه نوشت: «فتوای استاد رحیم پور ازغدی را باید خدمت امام صادق علیه‌السلام عرضه کرد.» البته با حمله هواداران رحیم پور ازغدی در فضای مجازی روبه رو شد. آشنا در مواردی دیگر با برخی دیگر از چهر‌های اصولگرا سرشاخ می‌شود. پای ثابت این تقابل‌های عزت‌الله ضرغامی است. رییس پیشین سازمان صداوسیما که این روز‌ها یکی از چهره‌های خبرساز فضای مجازی است.
در آخرین مورد آن پس از دیدار ۵ ساعته عزت الله ضرغامی با حسن عباسی (سخنران جنجالی اصولگرا) و تمجید‌های خاص ضرغامی از رییس مرکز بررسی‌های دکترینال و اندیشکده یقین، آشنا در توئیتی کنایه آمیز نوشت: «در ممالک راقیه رسم است که مقامات عالی رتبه پیشین به اندیشکده‌ها ملحق می‌شوند. چه قدر خوب که جناب ایشان هم به اندیشکده یقین و دکترینال گوشه چشمی دارند.»
او پیشتر در موارد دیگری به توئیت‌های و اظهار نظر‌های ضرغامی پاسخ داده بود.
از دیگر شخصیت‌هایی که آشنا به او پاسخ داده، سعید جلیلی است. چندی پیش جلیلی گفته بود: «دوره‌ای وعده هلو دادند و دوره‌ای هم از لولو ترساندند هم آن وعده و هم این ترساندن، توهمی نبود و نیست.» مشاور رئیس جمهور، اما در پاسخ به دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی با کنایه نوشت: «نه لولو و نه هلو، همان طور که فرمودید هیچ کدام این‌ها مشکل ما نیست. مشکل همان است که فرمودید: توهم!»
او چندی پیش وقتی که بحث ورود مجمع تشخیص به لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی مطرح شد، در توئیت بدون اشاره مستقیم از محسن رضایی دبیر مجمع انتقاد کرد و نوشت: "گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را -درغیاب رئیسش-در جایگاه مجلس سنا قرار دهند. عجله نکنید! این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی."
راز توئیت‌های آشنا/ حسام‌الدین آشنا؛ تک تیرانداز دولت در توئیتر
آشنا روزنامه کیهان را هم از گوشه و کنایه و انتقاد‌های خود بی نصیب نگذاشته است. او دو روز پیش در توئیتی درباره این روزنامه تندرو اصولگرا نوشت: «من روزنامه کیهان را نه اصلاح‌طلب می‌دانم و نه اصول‌گرا، کیهان سالهاست که کیهان‌گرا است نه چیز دیگر!»
او بار‌ها سعی کرده در در جدال‌های وزیر خارجه با منتقدان از ظریف دفاع کند. در آخرین مورد آشنا پس از جنجال پولشویی علیه ظریف و طرح استیضاح او در مجلس در مطلبی برای ظریف نوشت: «از انسانی موفق خواستند تا راز خود را با دیگران در میان بگذارد. لبخندی زد و گفت: موفقیت من زمانی آغاز شد که نبرد‌های کوچک را به جنگجویان کوچک واگذار کردم. دست از جنگیدن با کسانی کشیدم که کوچکی خود را با تهمت به بزرگان پنهان می‌کردند. سعی نکردم انتظارات دیگران را برآورده کنم و همه را شاد و راضی نگه دارم. دیگر سعی نکردم کسی را راضی کنم که درباره من اشتباه می‌کند. آنگاه شروع کردم به جنگیدن برای: اهدافم رویاهایم ایده هایم و سرنوشتم. روزی که جنگ‌های کوچک را متوقف کردم روزی بود که مسیر موفقیتم آغاز شد. هر نبردی ارزش زمان و روز‌های زندگی ما را ندارد.»
آشنا فقط از در مخالفت و تقابل با اصولگرایان وارد نمی‌شود او گاهش از آن‌ها نیز دفاع می‌کند در یک نمونه اخیر آن او در مقابل انتقادات از انتصاب فرید الدین حداد عادل به عنوان عضو شورای اندیشه ورزی شبکه سه سیما از حدادعادل دفاع کرد. آشنا ابتدا در توئیتی چند سوال مطرح کرد "چرا فریدالدین حداد عادل حق نداشته باشد به عنوان عضو هیئت اندیشه‌ورز شبکه سه منصوب شود؟ در سازمان‌های رسانه‌ای برای اطمینان از شایسته‌ترین انتصاب چه باید کرد؟"
او در توئیت دومی نوشت: «من سالهاست که فریدالدین حداد عادل را می‌شناسم. او - منهای انتسابش - یک فعال فرهنگی با کارنامه قابل استنادی در حوزه مدیریت آموزشی است. سوال من شخصی نیست بلکه این است که با چه ساز و کاری باید مسئولیت‌های مشاوره‌ای را در سازمان‌های رسانه‌ای به افراد سپرد که حق به حق دار برسد.»
او در موردی هم با روزنامه نگاران خارج از کشور وارد جدل شد که نتیجه آن افشای یک مورد تاریخی در مورد قتل‌های زنجیره‌ای بود.
حسام الدین آشنا شاید همچون محمد جواد ظریف به کارکرد و روش‌های موثر و قدرتمند در فضای مجازی آشنا نباشد اما در چند سال اخیر نشان داده است که دولتمردی است که اهمیت ویژه ای برای این فضا قائل است. او با وجود اینکه سخنگوی دولت نیست و می گوید توئیت هایش از جانب دولت نیست و نظرات شخصی است اما تلاش می کند در قامت یک حافظ و مدافع ارکان دولت از ضرب حملات مخالفان در فضای مجازی بکاهد. فضایی که منتقدان اصولگرا و غیر اصولگرای دولت در آن قدرت نمایی می کنند و دولت و حامیانش ظریب نفوذ اندکی در آن دارند. رویکرد توئیت‌های آشنا نشان می‌دهد که او بیش از همه سعی می‌کند مخافان اصولگرا را هدف قرار دهد. با این حال ممکن است ترکش انتقادهای او به دیگران نیز برخورد کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: