چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - March 20 2019
کد خبر: 42307
تاریخ انتشار: 23 ارديبهشت 1397 18:19
وزیر خارجه چین در دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت: مطمئن هستم سفر جنابعالی برای دفاع از حقوق ملت ایران و صلح و ثبات منطقه مهم است.
به گزارش ایسنا، وانگ یی وزیر خارجه چین که به تازگی به شورای دولتی چین راه پیدا کرده است در دیدار با همتای ایرانی خود گفت: اینکه چین را به عنوان اولین مقصد سفر حود انتخاب کردید خرسندم. چین به همراه دیگر کشورها می‌توانند آشنایی بیشتری با نظرات ایران پیدا کنند.

همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز گفت: خوشحالم که سفرم برای رایزنی با پنج کشور از چین شروع می‌کنم. امیدواریم در این سفرها تصویر روشن‌تری از آینده برجام را بتوانیم به دست آوریم.

ظریف ادامه داد: بین چین و ایران در شرایط مختلف دشوار و آسان روابط نزدیک و "مشارکت جامع راهبردی" مورد توجه رهبران دو کشور بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: خوشحالم امروز قبل از مذاکرات ما درباره گسترش هر چه بیشتر روابط دو جانبه صحبت کردند چرا که چین شریک اول تجاری ایران است.

ظریف در ادامه با تشریح شرایط برجام قبل و بعد از خروج آمریکا از آن اظهار کرد: از موضع دولت چین در قبال برجام و اقدام رئیس جمهور آمریکا قدردانی می‌کنیم. آمریکا با خروج خود از این توافق چندجانبه توازن آن را خدشه‌دار کرد و صریحا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما می‌خواهیم مطمئن شویم ملت ایران در صورت ادامه حضور در برجام که شما و دیگر طرف ها توصیه به ماندن کردید از منافع آن بهره‌مند می‌شود.

در ادامه این دیدار وانگ یی، ایران را کشوری بسیار مهم و متنفذ خواند و گفت: چین مایل است روابط راهبردی دو کشور ادامه یابد و ادامه هم خواهد یافت. همکاری با ایران در زمینه های اقتصادی رو به پیشرفت است و در سایر زمینه های سیاسی، امنیتی و ... هم به خوبی پیش می رود.

وزیر خارجه چین که کشورش اخیرا با موضوع آشتی و مذاکره میان دو کره در عرصه سیاست خارجی، منطقه ای و بین المللی درگیر است، برجام را یک توافق چند جانبه بین المللی خواند که همه طرف ها موظف به اجرای آن هستند.

وی گفت: بسیاری از کشورها و اعضای جامعه بین المللی از اقدام اخیر ترامپ ناخشنودند و از آن حمایت نمی کنند. ما از چند جانبه گرایی حمایت می کنیم که برجام یکی از ثمره های آن است.‌

وی ادامه داد: مواضع ما بسیار روشن و طبیعی است؛ اگر منافع ایران در برجام حتی بدون آمریکا تضمین شود در آن بمانید.‌ چین شریک مهم تجاری ایران است و دو طرف باید از منافع مشروع خود در مقابل دیگران دفاع کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: