دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - September 27 2021
کد خبر: 68248
تاریخ انتشار: 08 مرداد 1400 11:37
بلاتکلیفی ۳۰۰۰تن موز در گمرک و پارسکاری صمت و جهاد کشاورزی!

مشکل تازه برای ترخیص محموله بزرگ موز وارداتی

معاون فنی امور گمرکی در خصوص تعیین تکلیف یک محموله ۳۰۰۰ تنی موز، گفت: در روزهای اخیر گمرک میان پاسکاری وزارت صمت و جهاد کشاورزی گیر کرده است.
به گزارش راه امروز: اخیرا  معاون وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: «در خصوص تمدید مهلت استفاده از اظهارنامه‌های صادرات سیب درختی جهت واردات موز و با توجه به غیر فعال شدن ثبت سفارش واردات موز در سامانه جامع تجارت و ایجاد حق مکتسبه برای صادر کنندگان سیب درختی «کلیه اظهارنامه هایی که از تاریخ اول بهمن 1398 و بعد از آن در دوره غیر فعال بودن ثبت سفارش موز صادر و مهر خروج محموله در پشت اظهارنامه باشد از امکان واردات موز با شرایط مندرج در بند 5 مندرجات یادداشت فرعی فصل 8 کتاب مقررات صادرات و واردات به مدت شش ماه از زمان فعال شدن مجدد ثبت سفارش موز برخوردار شوند.» 

بر این اساس آنچه در این مکاتبه و در مجموع مکاتبات صورت گرفته بین گمرک، وزارت صمت و جهاد صورت گرفته تغییر تازه ای در نحوه واردات موز ایجاد نکرده و همچنان مشخص نیست که  باید در قبال موزهای وارداتی که سیبی در قبال آن صادر شده چگونه عمل شود.

در همین حال، روز گذشته معاون گمرک اعلام کرد: متاسفانه در روزهای اخیر گمرک میان پاسکاری وزارت صنعت، معدن وتجارت و جهاد کشاورزی گیر کرده است. گفتیم یا مصوبه را اصلاح کنید و یا اگر صاحبان کالا آمدن ثبت سفارش گرفتند و همین طور کد رهگیری بانک گرفتند و از خود وزارت جهاد کشاورزی مجوز قرنطینه گرفتند، گمرک مجاز باشد که اینها را ترخیص کند. 
 
بنابه اظهارات مهرداد جمال ارونقی، وزارت صنعت معدن و تجارت مجوز ورود این کالا را صادر کرده است، وزارت جهاد کشاورزی مجوز قرنطینه را صادر کرده، بانک مرکزی اجازه داده کد رهگیری بانک مورد تایید قرار بگیرد.
اما این مقام گمرکی  عنوان کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت متاسفانه موضوع را به وزارت جهاد کشاورزی پاس می دهد که از آنجا باید کسب نظر بگیرید و وزارت جهاد کشاورزی هم اعلام میکند چون مصوبه ستاد تنظیم بازار است آنجا باید مورد بررسی قرار بگیرد.
او گفت:  نزدیک سه هزار تن موز الان (در بندر) وارد و هم در آستانه ورود است که بالاخره باید تکلیف این موضوع مشخص بشود ما دو بار هم نامه زدیم و از وزارت جهاد کشاورزی خواستیم که در اسرع وقت تکلیف گمرک را مشخص کند که به چه صورت اقدام بکند.
تکلیف را مشخص نکنید؛ موزها را ترخیص می‌کنیم!
ناگفته نماند، پس از آنکه وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تعیین تکلیف واردات موز و ترخیص چند هزار تنی که در گمرک مانده، پاسخ شفافی ارائه نکرد، گمرک ایران در واکنش به آن اعلام کرده، در صورتیکه وزارت جهاد کشاورزی پاسخ شفاف و صریحی ارائه نکند و تکلیف را مشخص نکند، برای جلوگیری از فساد این کالا، آنچه را در گمرک موجود است ترخیص خواهد کرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر