دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - October 02 2023
اقتصاد
رکورد ریزش ماهانه قیمت مسکن تهران شکست
مسکن ارزان می‌شود؟
گزارش‌ها حاکی ازاین است که قیمت مسکن در شهر تهران کاهش یافته است و بازار مسکن در رکود به سر می‌برد.
جی پی مورگان درباره بحران انرژی هشدار داد
نفت ۱۵۰ دلاری در راه است؟
مرکز تحقیقات انرژی جی پی مورگان به بازارها هشدار داد: افزایش اخیر قیمت نفت برنت می‌تواند تا سال ۲۰۲۶ قیمت هر بشکه را به ۱۵۰ دلار برساند و بحران انرژی وخیم‌تر از بحران ۲۰۲۲ اروپا به وجود آورد.
آخرین اخبار
بانک مرکزی موارد استفاده از منابع ارزی آزاد شده را اعلام کرد
بانک مرکزی اعلام کرد که منابع ارزی آزاد شده از کره جنوبی در حساب شش بانک ایرانی در قطر فعال است و طبق تاکید رئیس‌کل بانک مرکزی، کلیه منابع مربوطه جزو ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند.
اعتراض صادرکنندگان به ارز نیمایی
اعضای کمیسیون صادرات اتاق ایران: نرخ سامانه نیما، دستوری است و موجب کاهش صادرات می‌شود
اعضای کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در نشست خود بر اصلاح نرخ ارز حاصل از صادرات تأکید کردند، چراکه معتقدند نرخ موجود در سامانه نیما، دستوری ‌بوده و موجب کاهش صادرات می‌شود.
خبری که قیمت دلار و سکه را نزولی کرد
دستیابی بانک مرکزی به منابع ارزی بلوکه روی بازه ثبات بازار مؤثر است
قیمت دلار و سکه در بازار امروز به خبر انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر واکنش نزولی نشان داد.
حقوق‌ها در نیمه دوم سال دوباره افزایش می‌یابد؟
خبر مهم رییس سازمان برنامه و بودجه برای کارکنان و بازنشستگان؛
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه افزایش حقوق‌ها یکبار در سال و آن هم در ابتدای سال اعمال شد، تاکید کرد: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم.
تب ۳۸ درجه بازار اجاره‌
تب تورمی در بازار اجاره، باز هم بالا رفت. تازه‌‌‌ترین آمارهای رسمی مربوط به تغییرات شاخص اجاره‌‌‌بهای مسکن در کشور در میانه تابستان نشان‌دهنده افزایش سرعت رشد اجاره‌‌‌بها در مردادماه نسبت به تیرماه امسال است.
رکوردزنی در تورم اقلام پروتیینی
چرا تورم مرداد ماه امسال افزایشی شد؟
بخش بزرگی از تورم ماهانه در مرداد ماه را باید در تورم بخش مسکن و اجاره‌بها جست‌وجو کرد. با اینکه سبد کالایی مسکن، اجاره‌بها، آب و برق و گاز و خدمات واحد مسکونی طی یک ماه تورم ۳.۳درصدی نسبت به تیر ماه سال جاری داشته است؛ اما ۱.۰۳واحد درصد از تورم ۲.۴درصدی مرداد ماه متاثر از مسکن بوده است.
واقعیت‌‏های تلخ اقتصاد ایران؛ وضعیت خوب نیست
افقه گفت: «مشکلات اقتصادی کشور به شدت به مشکلات غیراقتصادی هم مربوط است حالا بعضی‌ها فقط سیاسی فکر می‌کنند. از نظر من، اما همانطور که بار‌ها تاکید کرده‌ام مشکلات تنها نمودشان اقتصادی است، اما تقریباً همه‌شان ریشه‌های غیراقتصادی دارند. مسائل سیاسی تنها یکی از ریشه‌های مشکلات اقتصادی کشور است، اما معتقدم ریشه اصلی مشکلات اقتصادی مرتبط با نگرش و بینش است و اگر تحولات اساسی در این زمینه رخ ندهد و در مدیریت جامعه‌مان تجدیدنظر اساسی نکنیم در مسیر توسعه قرار نمی‌گیریم.»
صرافی ها ارز تالار دوم را گرانتر می فروشند!
«تهرانچی» تولیدکننده: دولت وقتی تخصیص ارز می‌دهد، منابعش را پیش‌بینی کند تا برای تامین ارز به سراغ کوچه و بازار نرویم!
«تهرانچی» تولیدکننده لوازم خانگی با اشاره به اینکه صرافی‌ها تا روزهای پایانی مهلت تخصیص ارز، به ما ارزی را پیشنهاد نمی‌دهند تا ارز را گرانتر به ما بفروشند، پیشنهاد داد: بانک مرکزی ‌باید ارز‌ را از صادرکننده با قیمت توافقی بخرد و بر اساس میانگین، آن را در‌ بانک عاملی که تولید کننده ثبت سفارش انجام داده، عرضه کند تاخرید انجام شود. با اعمال این شیوه، ارز شناور مدیریت‌ شده است. هم ارز‌ تک‌نرخی می‌شود، هم دیگر نیاز نیست، تولیدکننده برای خرید ارز سراغ کوچه بازار برود و به روش ‌های مختلف و با ریسک بالا ارز مورد نیازش را تامین کند.
اقساط ماهانه وام ودیعه مسکن چقدر است؟
هنوز اطلاعات دقیقی از مدت بازپرداخت و سود مبلغ جدید برای وام ودیعه مسکن اعلام نشده است، اما اگر بر اساس شرایط گذشته پیش برود مدت بازپرداخت این تسهیلات برای مستاجران تهرانی، پنج ساله و سود آن نیز ۲۳ درصد خواهد بود؛ بنابراین مستاجران متقاضی وام ودیعه مسکن ماهانه باید حدود پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به‌عنوان اقساط پرداخت کنند! در این صورت، وام اجاره مسکن بسیار گران‌قیمت خواهد بود.
بخشنامه بودجه ۱۴۰۳ تصویب شد + جزئیات
هفتمین جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد و بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.
شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیونی راننده تاکسی‌ها
امین رهبر با بیان اینکه تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی با کارمزد ۸ درصد و بازپرداخت ۶۰ ماهه با سه ماه تنفس از ابتدای شهریورماه سال جاری برای نوسازی تاکسی‌ها آغاز شده است، اظهار کرد: ضامن این تسهیلات نیز یک برگ چک صیادی و سند خودرو است که اجازه فروش خودرو را تا پایان پرداخت اقساط که ۵ سال می‌شود را نخواهد داشت.
«بازگشت رکود»
«نجات بازنده ها»
«نردبان توسعه»
امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر
فقر ناشی از چیست؟
کسی از دولت صدای ما را می شنود؟
هزینه 23میلیونی سبد خانوار در نیمه اول
«خط فقر»؟
اوج گیری انتقادات به کابینه رئیسی
«بازار پول» با عنوان «معمای دلار» منتشر شد
تورم در پیچ خطرناک
آینده دلار
«بازارپول» باعنوان «هیولای تورم» منتشر شد
کرسنت به روایت اسناد
گزارش نیویورک تایمز از این روزهای ایران
فروردین سیاه کسب وکارها
اقتصاد ۱۴۰۰ از دریچه «وین»
روایتی از خام فروشی
اخبار مهم