يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 16 2021
کد خبر: 64162
تاریخ انتشار: 01 فروردين 1400 12:11
سازمان ملل نام شادترین کشور‌های جهان را با انتشار نسخه به روز شده گزارش شادی در جهان اعلام کرد.
کارشناسان می‌گویند، این کشور کوچک واقع در شمال اروپا موفق شده نسخه و شیوه‌ای برای خوشبختی داشته باشد که صرفا وابسته به رفاه اقتصادی نیست.

به گزارش ایسنا، فنلاند برای چهارمین سال پیاپی در صدر شادترین کشور‌های جهان قرار دارد و جایگاه‌های بعد از آن، متعلق به ایسلند و دانمارک است.

سوییس و هلند نیز کشور‌های بعدی در جمع پنج بالانشین هستند. در این گزارش با در نظر گرفتن ملاحظاتی، سال ۲۰۲۰ «سالی بی‌مانند» نام گرفته است.

به گفته گروهی که این گزارش را تهیه کرده‌اند، کل این گزارش بر اثرات کووید-۱۹ و چگونگی رفتار مردم جهان در وضعیت همه‌گیری متمرکز بوده است.

آن‌ها می‌گویند: دو هدف داشتیم، نخست تمرکز بر اثرات کووید-۱۹ بر ساختار و کیفیت زندگی مردم و دوم تشریح و ارزیابی چگونگی مقابله دولت‌های کل جهان با همه‌گیری و به ویژه کوشیدیم توضیح دهیم چرا عملکرد برخی کشور‌ها خیلی بهتر از دیگران بود.

در این گزارش موفقیت کشور‌های آسیای شرقی، استرالیا و نیوزلند در دوران همه‌گیری نمایان است و در آن آمده که طبق شواهد، وقتی دولت وارد عمل می‌شود مردم روحیه بهتری پیدا می‌کنند.

وضعیت کلی سلامت روانی و نقش همبستگی اجتماعی و اثرگیری آن از دستور‌های خانه‌مانی و رعایت فاصله‌گیری فیزیکی هم در این گزارش بررسی شده است.

با آنکه سال ۲۰۲۰ سرشت منحصر به فردی داشت وضعیت این رتبه‌بندی در کل شبیه سال قبل بود.

جان هلی‌ول، دبیر این بررسی می‌گوید: شگفت‌انگیز است که به طور میانگین و بر اساس خودارزیابی مردم از زندگی‌شان، افتی در رفاه مردم رخ نداد. شاید یک دلیل این باشد که کووید ۱۹ از نظر مردم تهدیدی بیرونی و مشترک است که بر زندگی همگان اثر گذاشته است و این باعث شده است حس همبستگی و همدردی با همنوع تقویت شود.

انگلیس هم با پنج پله افت نسبت به سال قبل در جایگاه ۱۸ این جدول قرار گرفت در حالی که آلمان با ۱۰ پله جهش از جایگاه ۱۷ به جایگاه هفتم صعود کرد.

هلی خیمنز، مدیر ارشد بخش بازاریابی بین‌المللی در سازمان کسب‌وکار فنلاند در مورد چهار سال صدرنشینی پیاپی فنلاند می‌گوید: شادی فنلاندی‌ها ظاهری نیست و فوری به چشم نمی‌آید بلکه در هستی ما ریشه دارد. ما قدر چیز‌های کوچک زندگی روزانه را می‌دانیم. شادی پایدار، قدرت عظیمی به ما می‌دهد یعنی با روند زندگی کنار می‌آییم و همین گرایش سبب شده است تا بتوانیم از روزگار‌های پرچالش گذر کنیم.

کارشناسان می‌گویند، این کشور کوچک واقع در شمال اروپا موفق شده نسخه و شیوه‌ای برای خوشبختی داشته باشد که صرفا وابسته به رفاه اقتصادی نیست.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ۱۰ کشور اول در رتبه بندی شادترین کشور‌های جهان در سال ۲۰۲۱ عبارتند از:

۱- فنلاند

۲- ایسلند

۳-دانمارک

۴-سوییس

۵-هلند

۶-سوئد

۷-آلمان

۸-نروژ

۹-نیوزلند

۱۰-اتریش

بنابر گزارش‌ها در پایان این جدول نیز نام افغانستان، کشوری است که سال‌ها درگیر جنگ داخلی میان شورشیان طالبان و دولت افغانستان بوده و در جمع غمگین‌ترین کشور‌ها دنیا قرار گرفته است. اردن، تانزانیا و زیمبابوه نیست در میان کشور‌های پایین این رتبه بندی هستند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین اخبار - صفحه خبر