با این عوامل می‌توان بروز زوال عقل تا ۱۴ سال آینده را پیش‌بینی کرد
دانشمندان ۱۱ عامل خطرزا برای زوال عقل را شناسایی کرده و از آن برای توسعه ابزاری استفاده کردند که می‌تواند پیش بینی کند که آیا فردی در ۱۴ سال آینده به این بیماری مبتلا می‌شود یا خیر. پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در سراسر جهان تقریبا سه برابر افزایش یافته و به ۱۵۳ میلیون نفر برسد. کارشناسان گفته‌اند که این یک تهدید به سرعت در حال رشد برای سیستم‌های بهداشتی و مراقبت اجتماعی آینده است. با این وجود، هدف قرار دادن عوامل خطر کلیدی که تعدادی از آن‌ها شامل سبک زندگی است می‌تواند از حدود ۴۰ درصد موارد ابتلا به زوال عقل جلوگیری کند. یافته‌های مرتبط با این پژوهش در مجله BMJ Mental Health که دسترسی به آن آزاد می‌باشد منتشر شده اند.

به گزارش نقل از گاردین، این تحقیق که توسط دانشگاه آکسفورد انجام شده داده‌های مربوط به افراد ۵۰ تا ۷۳ سال را که در دو مطالعه بلندمدت بریتانیا یکی مطالعه UK Biobank و دیگر مطالعه Whitehall II شرکت می‌کردند بررسی کرده است.

در مطالعه بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا تعداد ۲۲۰۷۶۲ نفر با میانگین سنی ۶۰ سال برای توسعه ابزار ارزیابی ریسک مورد بررسی قرار گرفتند و ۲۹۳۴ نفر با میانگین سنی ۵۷ سال از مطالعه Whitehall II به اعتبارسنجی آن کمک کردند. محققان فهرستی از ۲۸ عامل شناخته شده مرتبط با خطر زوال عقل را تهیه کردند و سپس قوی‌ترین عوامل پیش بینی کننده را شناسایی کردند. این کار باعث ایجاد فهرستی از ۱۱ عامل پیش بینی کننده شد که سپس برای توسعه ابزار خطر زوال عقل (UKBDRS) در بانک زیستی بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت. این ۱۱ عامل عبارتند از سن، تحصیلات، سابقه دیابت، سابقه افسردگی، سابقه سکته مغزی، سابقه زوال عقل والدین، سطح محرومیت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، تنها زندگی کردن و مرد بودن.

محققان هم چنین این عوامل خطر را در کنار این که آیا افراد دارای یک ژن خاص هستند یا خیر بررسی کردند ژن APOE که یک عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل است. این ابزار ریسک ابزار UKBDRS-APOE نام داشت. محققان دریافتند که UKBDRS-APOE بالاترین امتیاز پیش بینی را ایجاد می‌کند و پس از آن ابزار ریسک UKBDRS قرار دارد. محققان گفتند که این ابزار به طور قابل توجهی بهتر از سایر ارزیابی‌های ریسک موجود در حال حاضر عمل می‌کند. علاوه بر شناسایی افراد در معرض خطر این ابزار‌ها هم چنین می‌توانند اقدامات پیشگیرانه‌ای را که افراد می‌توانند در زمانی که هنوز ممکن است انجام دهند برجسته کنند.

محققان به تحقیقات قبلی اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد تا ۴۰ درصد موارد زوال عقل را می‌توان از طریق اصلاح برخی از عوامل سبک زندگی مانند ترک سیگار، کاهش فشار خون بالا، کاهش وزن و عدم مصرف الکل پیشگیری کرد. آنان گفتند که ابزار جدید می‌تواند به عنوان یک ابزار غربالگری اولیه برای زوال عقل به منظور قرار دادن افراد در "گروه‌های خطر" استفاده شود. کسانی که با احتمال بالای ابتلا به زوال عقل برمی گردند با توجه به امتیاز خطر می‌توانند برای آزمایش‌های بیش‌تر از جمله ارزیابی شناختی، اسکن مغز و آزمایش خون در اولویت قرار گیرند.

نویسنده اصلی مقاله مرتبط با این پژوهش می‌گوید: "UKBDRS ممکن است به عنوان یک ابزار غربالگری اولیه برای طبقه بندی افراد در گروه‌های خطر استفاده شود و آنانی که به عنوان پرخطر شناسایی می‌شوند می‌توانند از ارزیابی‌های پیگیری با زمان فشرده‌تر که پیش‌تر توضیح داده شد برای توصیف دقیق‌تر استفاده کنند".

"سانا سوری" استادیار از دانشگاه آکسفورد یکی از نویسندگان مشارکت کننده در نگارش مقاله مرتبط با این پژوهش می‌گوید: "به یاد داشته باشید که این امتیاز خطر صرفا به ما در مورد شانس ابتلا به زوال عقل می‌گوید و نشان دهنده یک نتیجه قطعی نیست". اهمیت هر یک از عوامل خطر متفاوت است و با توجه به این که برخی از عوامل موجود در امتیاز را می‌توان اصلاح یا درمان کرد کار‌هایی وجود دارد که همه ما می‌توانیم برای کمک به کاهش خطر زوال عقل خود انجام دهیم.

در حالی که سن بالاتر (۶۰ سال و بالاتر) و APOE بیشترین خطر را به همراه دارند عوامل قابل تغییر مانند دیابت، افسردگی و فشار خون بالا نیز نقش کلیدی دارند. برای مثال، خطر تخمینی برای فردی که همه این عوامل را دارا می‌باشند تقریبا سه برابر بیش از خطر ابتلای یک فرد همسن و سال است که هیچ کدام از این عوامل در او وجود ندارند.