دلیل کاهش تولید مسکن چیست؟
مرکز آمار ایران نتایج گزارش شاخص و متوسط قیمت نهاده های ساختمانی شهر تهران فصل بهار ١٤٠١ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) را منتشر کرده است که به خوبی نشان می‌دهد چرا با کاهش تولید مسکن مواجه شده‌ایم . بر اساس این گزارش در بهار امسال شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١٥٤٤.٢ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل  ٢٦.٣ درصد افزایش داشته است.

این گزارش نشان می‌دهد اگرچه در بهار ١٤٠١ تورم سالانه، معادل  ٤٤.٨ درصد بوده و نسبت به ترم سالانه ٥٥.٣ درصدی در زمستان سال قبل، ١٠.٥ درصد کاهش داشته است اما تورم نقطه به نقطه قیمت نهاده های ساختمانی در تهران در این فصل به ۴۳,۴ درصد رسیده است. 

معنای این عدد آن است که سازندگان مسکن در تهران برای تهیه نهاده های ساختمانی در بهار امسال ۴۳.۴ درصد بیشتر از بهار سال قبل هزینه کرده اند. 

این در حالی است که تورم نقطه به نقطه نهاده های ساختمانی در تهران نسبت به تورم نقطه به نقطه ۳۵.۵ درصدی در زمستان سال قبل با افزایش ۷.۹ درصدی مواجه بوده است.

بنا بر این گزارش در این فصل در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم سالانه مربوط به گروه اجرایی« شیشه » با ٨٦.٣ درصد و کمترین تورم با ٢٨.١ درصد متعلق به گروه « آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده » بوده است.

همچنین در بین گروه‌های اجرایی، گروه « شیشه» با ٩٢.١ درصد بیشترین تورم نقطه به نقطه و گروه اجرایی « آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ١٨.٢ درصد،کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش تورم فصلی نهاده های ساختمانی شهر تهران در این فصل نیز با ۲۳,۳ درصد افزایش نسبت به تورم فصلی ۳درصدی در زمستان سال قبل، به ٢٦.٣ درصد رسیده است. در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « سیمان،بتن،شن،ماسه » با ٥٥.٨ درصد و کمترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « سنگ » با ١٠.٩ درصد بوده است.

همچنین خلاصه نتایج متوسط قیمت آمارگیری مرکز آمار ایران از قیمت مصالح ساختمانی بهار ١٤٠١ را نیز می‌توانید در قالب جدول زیر ببینید.