شناسایی ۲۴۸۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی دو هزار و ۴۸۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. دکتر سیما سادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۳ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۰۴ نفر از آن‌ها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۸۶ هزار و ۵۲۳ نفر رسید.

لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۵ هزار و ۲۸۹ نفر رسید.

وی ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۲۴۹ هزار و ۲۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۳۶۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تا کنون دو میلیون و ۲۷۸ هزار و ۳۸۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه همانند روز‌های گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند گفت: همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: امروز همانطور که اعلام کردیم ۱۳ استان در وضعیت هشدار هستند که در بین آن‌ها کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان برای ما اهمیت خاصی دارند، زیرا از زمان شیوع بیماری در کشور هیچ خیز و پیکی را تجربه نکرده اند و، چون روند بستری در استان‌ها در حال افزایش است و شیب صعودی دارد برای ما حائز اهمیت هستند.

وی افزود: در کهگیلویه و بویراحمد میانگین موارد بستری روزانه طی دوماه گذشته به چهار برابر رسیده و در شهرستانی مانند گچساران میزان بستری تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

لاری ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان سه شهرستان وضعیت قرمز و دو شهرستان وضعیت هشدار دارند و شهرستان‌های زابل و زاهدان موارد بستری به بیش از پنج برابر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن توصیه و درخواست از هموطنان برای رعایت قواعد بهداشتی به ویژه در این دو استان گفت: امیدواریم با رعایت اصول سه گانه فاصله گذاری، شست و شوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده و عمومی بتوانیم کرونا را شکست دهیم.