دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - August 03 2020
کد خبر: 50630
تاریخ انتشار: 25 دی 1398 12:20
زمانی‌نیا معاون امور بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت عنوان کرد

شکایت همسایه شرقی از محصولات صادراتی ایران/ آغاز به کار توسعه غرب کارون

معاون امور بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت از آغاز به کار توسعه غرب کارون و فرزاد با کمک صندوق توسعه ملی خبرداد.
امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت در چهاردهیمن همایش سالانه اتحادیه اوپکس با موضوع آینده صادرات در تنگنای چالش‌های داخلی و بین‌المللی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: اکنون دوران حزن و اندوه و شرکت در مراسمی است که جوانان و دانشجویان این کشور در حادثه اخیر کشته شدند اما برگزاری این همایش یک نشانه برای ادامه زندگی است.

معاون امور بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت با بیان اینکه رگولاتوری فراتر از اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت و گاز و پتروشیمی است، افزود:  رگلاتوری یک مساله حاکمیتی است وآثار آن حتما برای اتحادیه مثبت خواهد بود؛ بنابراین به نظر بنده پیام مثبت و بزرگی است اما سوال این است که با اوضاع عدم شفافیت و فساد در کشور آیا در موقعیتی هستیم که حرف از رگلاتوری که موضوعی فراتر از دولت دارد، بزنیم؟
او  افزود: رگلاتوری با معنای رایج بین‌الملل حاکمیت مقطعی از توسعه سیاسی، صنعتی و فرهنگی است امیدواریم که ما به این‌ها رسیده باشیم، هرچند در این این زمینه چندان مطمئن نیستم.
معاون امور بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت  در محور بعدی صحبت های خود  با تاکید بر اینکه درباره چالش‌های بین‌المللی نه ما و نه وزارت نفت کاری نمی‌تواند انجام دهد، گفت: اما باید بتوانیم چالش‌های داخلی را در حال حاضر که مورد هجوم بین‌الملل و تحریم‌های نامشروع هست، حل‌وفصل کنیم. 
او همچنین با بیان اینکه حتما باید ممارست و همفکری کرده و با هم‌افزایی برای مواجهه شدن با چالش‌های داخلی آماده باشیم، این موضوع را مطرح کرد که  اکنون افغانستان، شکایت‌هایی مطرح می‌کند مبنی بر اینکه محصولات صادراتی ما نامرغوب است. این شکایات امسال بیش از سال گذشته بوده و باعث نگرانی‌هایی شده است.
زمانی‌نیا با بیان اینکه اتحادیه صادر کنندگان عملکردی همچون نوک حمله یک تیم فوتبال را در زمان تحریم دارد،  گفت: ما این موضوع را درک می‌کنیم و در این مقطع که در تحریم هستیم امید ما به صادرکنندگان است.
معاون وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه سال گذشته به لحاظ صادرات وضعیت خوبی داشتیم، افزود: جا دارد این اوضاع بهبود یابد. برهمین اساس باید روی بازارهایی مثل ترکیه بیشتر کار کنیم،  اگر تمرکز کرده و انرژی صرف کنیم این کار شدنی است.
او همچنین با بیان اینکه ظرفیت داخلی ما برای مقاومت مقابل تحریم‌ها به‌صورت حداکثری بسیج شده و کار توسعه‌ای با توان داخلی انجام می‌شود، گفت: صندوق توسعه ملی کمک‌هایی کرده و به تدریج کار توسعه‌ای در غرب کارون و فرزاد شروع خواهد شد. درباره کشورهای همسایه نیز باید همفکری کنیم و راهکارهای بهتری پیدا کنیم.
زمانی‌نیا ادامه داد: همان‌گونه که پتروشیمی سهم قابل ملاحظه‌ای در رتق و فتق مالی دارد اتحادیه اوپکس نیز می‌تواند پیش‌قراول و نوک حمله باشد و در این زمینه مورد حمایت است. او این را هم گفت که در هر حال اگر لازم باشد جلسات خصوصی وزرت‌نفت و اوپکس برگزار خواهد شد و درباره بازار همسایگان مذاکره صورت خواهد کرد.
به گزارش اگزیم نیوز، چهاردهمین همایش سراسری اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت،گاز و پتروشیمی ایران با شعار آینده صادرات در تنگنای چالش های داخلی و بین المللی با حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده های نفتی ، نمایندگان سازمان های دولتی و فعالین اقتصادی عصر روز گذشته در مرکز همایش های بین المللی هتل ارم برگزار شد. 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: