سه‌شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - September 24 2019
کد خبر: 47938
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1398 19:22
فرمانده ناوگروه آبراهام لینکلن که در دریای عرب در شرق دریای عمان مستقر شده می‌گوید از زمان حضور آن‌ها در منطقه برخورد ایرانی‌ها "حرفه‌ای" بوده است.
ژنرال فرانک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز شنبه هشت ژوئن (۱۸ خرداد) در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد:«بنا بر ارزیابی من اگر ما نیروهایمان را تقویت نکرده بودیم، کاملا محتمل بود که تا الان حمله‌ای رخ داده باشد.»
به گزارش بی بی سی، دریابان جان وِید به خبرنگاران گفته است که از زمان فعالیت آن‌ها در منطقه در چندین مورد با طرف ایرانی ارتباط داشته‌اند که همه آن‌ها "حرفه‌ای و ایمن" بوده است.

دریابان وید گفته است که ایرانی‌ها هیچ کاری نکرده‌اند که قدرت مانور و حرکت ناوگروه را محدود کنند یا "به طریقی عمل کنند که ما مجبور به در نظر گرفتن تدابیر دفاعی شویم. "

فرمانده ناوگروه آبراهام لینکلن گفته است که فعالیت قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در آبراه‌های منطقه همچنان ادامه دارد.

دولت آمریکا حدود یک ماه پیش اعلام کرد که ناوگروه یواس‌اس آبراهام لینکلن را به دلیل "افزایش تحرکات ایران در منطقه" به خلیج فارس می‌فرستد.

آمریکا ایران و گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه را متهم به تدارک حمله به منافع آمریکایی‌ها کرد، ولی ایران با رد این اتهام اقدامات آمریکا را "جنگ روانی" خواند.

این ناوگروه وارد منطقه خلیج فارس نشده و در حال حاضر در دریای عرب در شما غرب اقیانوس هند لنگر انداخته است.

بعضی مقام‌های ایرانی وارد نشدن ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس را نشانه عقب‌نشینی آمریکا و تاثیر هشدار‌های ایران دانسته‌اند.

از جمله محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه پاسداران، اعزام ناو هواپیمابر آمریکا را "ژست و مانور" خوانده و گفته است که آن‌ها در عمل قصد درگیری نداشتند. رضایی گفته که محاسبات آمریکایی‌ها به هم ریخته و "اکنون هم از ما بسیار فاصله گرفته‌اند تا از درگیری ناخواسته هم جلوگیری کنند. ".

اما ژنرال فرانک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز شنبه هشت ژوئن (۱۸ خرداد) در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد: "بنا بر ارزیابی من اگر ما نیروهایمان را تقویت نکرده بودیم، کاملا محتمل بود که تا الان حمله‌ای رخ داده باشد. "

اشاره مکنزی به ادعای آمریکا درباره برنامه‌ریزی ایران و گروه‌های وابسته به آن برای حمله به منافع ایالات متحده است. مکنزی پیش از این هم گفته بود که اعزام ناوگروه به منطقه باعث شده که حکومت ایران "قدری عقب برود" و در محاسبات تاکتیکی خود تجدید نظر کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: