چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - June 19 2019
کد خبر: 47026
تاریخ انتشار: 20 فروردين 1398 13:56
بازار سکه و ارز ظهر امروز تحت تاثیر خبر عجیبی که عصر دیروز منتشر شد قرار گرفتند. امروز هر دلار آمریکا با هزار تومان افزایش نسبت به اول هفته به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسید و یورو ۱۶ هزار و ۴۴۵ تومان قیمت خورد. همچنین هر سکه تمام با افزایش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به اول هفته پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد
راه امروز: همان شروع هفته مشخص بود که دلار می‌خواهد تلافی ثباتش در تعطیلات نوروز را سرمان درآورد. چه برسد به اینکه وسط هفته آمریکا سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد. در این هفته بازار سکه و ارز هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها نسبت به روز قبل بودند. تا اینکه در اخرین ساعات فعالیت بازار ارز در روز گذشته، خبر اقدام آمریکا علیه سپاه منتشر و باعث شد امروز بازار سکه و ارز دچار التهاب بیشتری شود.
 
طوری که تا لحظه نگارش این متن هر دلار آمریکا با هزار تومان افزایش نسبت به اول هفته به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده و یورو ۱۶ هزار و ۴۴۵ تومان قیمت خورده است. همچنین در بازار سکه، هر سکه تمام طرح جدید با افزایش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به اول هفته پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.


قیمت‌ دلار به پنج ماه قبل برگشت
شنبه ۱۷ فروردین بعد از دو سه هفته تعطیلی بازار ارز، دلار با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان یعنی همان قیمتی که در آخرین روز سال ۹۷ داشت، به بازار ارز بازگشت. یورو در این روز ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان و پوند انگلستان ۱۷ هزار و ۵۸۰ تومان قیمت داشت. در این روز هر لیر ترکیه با قیمت دو هزار و ۴۰۵ تومان و هر درهم امارات سه هزار و ۶۷۵ تومان فروخته می‌شد. می‌توان این قیمت‌ها را به عنوان پایه شروع بازار ارز در سال ۹۸ در نظر گرفت. هفته اول کاری سال ۹۸ بازار ارز شرایط خوبی نداشت. طوری که هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها نسبت به روز قبل بودیم. دوشنبه ۱۹ فروردین اوج افزایش قیمت‌ها اتفاق افتاد. طوری که دلار در یک روز بیش از ۵۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و به ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان رسید.
 
 یورو با افزایش ۷۰۰ تومانی، ۱۶ هزار و ۱۷۰ تومان قیمت خورد و هر پوند انگلستان ۸۰۰ تومان گران شد و ۱۸ هزار و ۷۳۰ تومان فروخته شد. در این روز درهم امارات با نرخ سه هزار و ۹۰۵ تومان و هر لیر ترکیه دو هزار و ۵۲۰ تومان قیمت خورد. همه این قیمت‌ها در ساعاتی قبل از انتشار خبر تروریستی خواندن سپاه پاسداران به دست آمریکا ثبت شده‌اند و نشان می‌دهد افزایش قیمت دلار به صورت پیشفرض در حال پیگیری بود. حالا امروز بازگشایی بازار ارز تحت تاثیر این خبر و روالی که از اول هفته در پی گرفته بود همراه شد. همین موضوع کافی بود که دلار در اولین ساعات روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین با قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شود.
 
یعنی بیش از هزار تومان افزایش قیمت نسبت به اول هفته! یورو امروز ۱۶ هزار و ۴۴۵ تومان معامله شد و پوند انگلستان وارد کانال ۱۹ هزار تومانی شد. درهم امارات در آستانه کانال چهار هزار تومانی قرار گرفت و سه هزار و ۹۷۵ تومان قیمت خورد. لیر ترکیه هم روی پله دو هزار و ۵۸۵ تومانی قرار گرفت. امروز قیمت‌ها در بازار ارز به حدود پنج ماه پیش برگشت. زمانی که دلار در یک مقطع دو سه روزه وارد کانال ۱۵ هزار تومانی شده و بعد به کانال ۱۲ هزار تومانی سقوط آزاد کرد. 

سکه به کانال پنج میلیونی رسید
بازار سکه در این هفته وضعیت مشابهی نسبت به بازار ارز داشت. چه شروع صعودی اول هفته، چه جهش قیمت‌ها در واکنش به اقدام آمریکا در مورد تروریستی خواندن سپاه پاسداران. شنبه ۱۷ فروردین بعد از دو سه هفته تعطیلی بازار، سکه تمام طرح جدید با قیمت چهار میلیون و ۷۱۰ هزار تومان یعنی همان قیمتی که در آخرین روز سال ۹۷ داشت، به بازار بازگشت و سکه طرح قدیم با نرخ چهار میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد.

 حاکی ست، در این روز هر نیم‌سکه با قیمت دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و هر ربع سکه یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان فروخته می‌شد. می‌توان این قیمت‌ها را به عنوان پایه شروع بازار سکه در سال ۹۸ در نظر گرفت. هفته اول کاری سال ۹۸ بازار سکه مثل بازار ارز شرایط خوبی نداشت. طوری که هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها نسبت به روز قبل بودیم. دوشنبه ۱۹ فروردین اوج افزایش قیمت‌ها اتفاق افتاد. طوری که سکه تمام طرح جدید در یک روز حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد و با ورود به کانال پنج میلیونی روی نرخ پنج میلیون و ۲۰ هزار تومان ایستاد. سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت خورد.
 
در این روز نیم سکه با نرخ دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و هر ربع سکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد. همه این قیمت‌ها در ساعاتی قبل از انتشار خبر تروریستی خواندن سپاه پاسداران به دست آمریکا ثبت شده‌اند و نشان می‌دهد افزایش قیمت سکه به صورت پیشفرض در حال پیگیری بود. حالا امروز بازگشایی بازار تحت تاثیر این خبر و روالی که از اول هفته در پی گرفته بود همراه شد.
 
همین موضوع کافی بود که سکه تمام طرح جدید در اولین ساعات روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین با قیمت پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بازار آزاد معامله شود. یعنی بیش از ۶۰۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به اول هفته! سکه طرح قدیم در لحظه نگارش این متن در آستانه کانال پنج میلیونی قرار دارد و چهار میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامبه می‌شود. امروز نیم‌سکه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار آزاد فروخته می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها