چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - June 19 2019
کد خبر: 46986
تاریخ انتشار: 17 فروردين 1398 18:54
افزایش قیمت بلیط هواپیما امسال هم در دو روز پایانی تعطیلات اتفاق افتاد و در تاریخ‌های ۱۵ و ۱۶ فروردین به اوج رسید.
به همین دلیل عده‌ای از مسافران که نگرانی بابت مرخصی، غیبت درس و دانشگاه، مدرسه بچه‌ها و چیز‌هایی از این قبیل ندارند تصمیم می‌گیرند باز هم صبوری پیشه کنند تا شاید اوضاع آرام شود. این دسته افراد مجبور بودند در روز شنبه برای برگشت از کیش به تهران حدود ۵۰۰ هزار تومان پول خرج کنند آن هم در شرایطی که قیمت بلیط پرواز در مسیر تهران – کیش به طور معمول تا ۲۰۰ هزار تومان پایین می‌آید.

بعضی‌ها از سر عصبانیت می‌گویند اسمش گروگان‌گیری است؛ با این حال اصلا اتفاق جدیدی به حساب نمی‌آید. در حقیقت هر بار که تعطیلاتی پیش رو باشد و مسافران به قصد گردش چمدان ببندند، قیمت بلیط هواپیما ناگهان رم می‌کند و با نزدیک شدن به پایان تعطیلات بالا و بالاتر می‌رود. برای همین اسمش را گروگان‌گیری گذاشته‌اند؛ چون وقتی موعد برگشت فرا برسد، مسافران چاره‌ای جز گران خریدن بلیط هواپیما ندارند.

افزایش قیمت بلیط هواپیما امسال هم در دو روز پایانی تعطیلات اتفاق افتاد و در تاریخ‌های ۱۵ و ۱۶ فروردین به اوج رسید. به همین دلیل عده‌ای از مسافران که نگرانی بابت مرخصی، غیبت درس و دانشگاه، مدرسه بچه‌ها و چیز‌هایی از این قبیل ندارند تصمیم می‌گیرند باز هم صبوری پیشه کنند تا شاید اوضاع آرام شود. این دسته افراد مجبور بودند در روز شنبه برای برگشت از کیش به تهران حدود ۵۰۰ هزار تومان پول خرج کنند آن هم در شرایطی که قیمت بلیط پرواز در مسیر تهران – کیش به طور معمول تا ۲۰۰ هزار تومان پایین می‌آید. شرکت‌های هواپیمایی شنبه را آخرین فرصت خود برای گران فروختن بلیط خود به حساب می‌آورند و از یکشنبه آرام آرام فتیله را پایین می‌کشند. به عنوان مثال از روز دوشنبه قیمت بلیط پرواز کیش- تهران ابتدا به ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. سپس در روز سه‌شنبه تا ۳۰۰ هزار تومان پایین می‌آید و از شنبه ۲۴ فروردین به کانال ۲۰۰ هزار تومانی برمی‌گردد.

در جایی مثل شیراز که احتمالا به خاطر سیل اخیر هنوز کلی مسافر زمین‌گیر وجود دارد بهای بلیط برگشت به تهران در روز شنبه ۴۰۰ هزار تومان بود. این رقم دو برابر حداقل نرخ مصوب اعلام شده است. از روز یکشنبه شاهد موج کاهش قیمت بلیط هواپیما خواهیم بود و می‌توانید با ۲۰۰ هزار تومان برگردید تهران. این قیمت تقریبا تا آخر فروردین پایدار می‌ماند.

اگر قصد برگشت هوایی از شیراز به اصفهان را داشته باشید امروز و فردا باید حداقل ۳۰۰ هزار تومان پول بدهید در حالی که نرخ معمول بلیط سفر در مسیر شیراز – اصفهان ۲۵۰ هزار تومان است. بلیط پرواز شیراز به اهواز گران‌تر فروخته می‌شود. اگر مسافر نوروزی باقی مانده در این شهر باشید برای برگشت به اهواز باید حداقل ۳۵۰ هزار تومان پرداخت کنید. بلیط این مسیر به طور معمول بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

مسافران نوروزی اهل آبادان که در شیراز گرفتار شده بود و حالا قصد برگشت دارند، فعلا باید ۲۸۰ هزار تومان پول بدهند. در روز‌های عادی بهای بلیط هواپیما در مسیر شیراز- آبادان ۱۷۷ هزار تومان است. اگر اهل مشهد باشید امروز و فردا برای برگشت از شیراز باید ۲۱۲ هزار تومان هزینه کنید. گران‌ترین قیمت بلیط هواپیما در مسیر مشهد – شیراز حدود ۴۵۳ هزار تومان است اگر چه می‌توان با برنامه‌ریزی آن را ۱۸۰ هزار تومان بخرید.
 
در دیگر استان سیل‌زده کشور یعنی لرستان فعلا اوضاع نامشخص است، چون هواپیما‌ها در فرودگاه خرم‌آباد زمین‌گیر شده‌اند و پروازی انجام نمی‌شود. به این ترتیب نزدیک‌ترین زمان فروش بلیط هواپیما را دوشنبه ۱۹ فروردین و بهای آن را حدود ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند. نرخ مصوب قیمت بلیط هواپیما در مسیر تهران تا خرم‌آباد بین ۱۶۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است.

متاسفانه باید به اطلاع‌تان برسانیم دانشجو‌ها و کارمندانی که در عید به اهواز سفر کرده بودند، تعطیلات خود را با تلخی به پایان رساندند. سقف نرخ مصوب بلیط هواپیما در مسیر تهران- اهواز ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است و در روز‌های پایانی عید شرکت‌های هواپیمایی بلیط پرواز‌های خود را دقیقا با همین قیمت فروختند. این رقم تا روز شنبه ادامه داشت، اما از یکشنبه کمر قیمت بلیط اهواز شکسته می‌شود و تا ۲۴۰ هزار تومان تقلیل پیدا می‌کند. راستش را بخواهید اوضاع مسافر در این مسیر آنقدر بد است که تا پایان فروردین بلیط هواپیمای اهواز ۱۸۳هزار تومان یعنی نزدیک به حداقل نرخ مصوب فروخته می‌شود.

حالا اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم، باید بگوییم در مقام مقایسه وضعیت بلیط هواپیما در رشت، اصفهان و مشهد بهتر است. اگر هنوز از رشت برنگشته‌اید، امروز و فردا می‌توانید با پرداخت پولی در حدود ۲۵۰ هزار تومان سوار هواپیما شوید. این کار در روز‌های آینده و در بهترین حالت ۲۰۰ هزار تومان خرج روی دست‌تان می‌گذارد آن هم در شرایطی که قیمت مصوب بلیط هواپیما در مسیر تهران – رشت بین ۱۶۰ تا ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده است. شرکت‌های هواپیمایی تا پایان فروردین گران‌ترین بلیط هواپیما مسیر تهران – رشت را به قیمت ۳۴۳ هزار تومان عرضه می‌کنند.

اوضاع اصفهان هم بد نیست؛ نرخ مصوب بلیط هواپیما در مسیر این شهر با تهران بین ۱۶۰ تا ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده است. آخرین مسافران نوروزی در روز شنبه توانستند با پرداخت حدود ۲۴۰ هزار تومان خودشان را از اصفهان به پایتخت برسانند. بهایی که تقریبا تا پایان فروردین ماه دست نخورده باقی می‌ماند. تا یادمان نرفته باید از مشهد اسم ببریم. نرخ مصوب بلیط پرواز تهران تا مشهد بین ۲۱۰ تا ۶۲۰ هزار تومان است. آخرین مسافران باقی مانده از تعطیلات نوروز می‌توانند ۲۹۰ هزار تومان پرداخت کنند و سوار هواپیما به تهران بیایند. با این حال در بیشتر روز‌های باقی مانده از فروردین قیمت پرواز این مسیر کمتر از ۲۰۰ هزار تومان یعنی زیر نرخ مصوب به فروش می‌رسد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها