سه‌شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - May 21 2019
کد خبر: 46619
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1397 10:16
مشایخی: تلویزیون برای ضایع کردن من برنامه‌ریزی کرد

ماجرای روایت «مشایخی» از مرگ «تختی» چه بود؟

این بازیگر پیشکسوت گفت: «از اینکه نقشه بکشند تا کسی را ضایع کنند خیلی بدم می‌آید، در مورد یک بازیگر توانایی که توهین کرده بود، اعتراض کردم. دیشب در برنامه کاری کردند که من کوچک شوم و عذرخواهی کنم.»
راه امروز: جمشید مشایخی از شیوه عوامل برنامه «اختیاریه» در گفت‌وگو با خود انتقاد کرد و تاکید کرد آنان برنامه‌ریزی کرده بودند تا او را ضایع کنند. برخورد غیرمحترمانه و شبیه به بازجویی سیدمرتضی فاطمی با جمشید مشایخی، بازیگر باسابقه سینما و تئاتر در برنامه «اختیاریه» که شامگاه سه‌شنبه ۱۴ اسفند از شبکه پنج سیما پخش شد، در فضای مجازی و رسانه‌ها بازخوردهای زیادی داشت و مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به واکنش پرویز پرستویی و بهنوش طباطبایی اشاره کرد.

یک شب پس از پخش آن برنامه، جمشید مشایخی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، در این باره به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: «من همیشه از خانم‌ها دفاع کرده‌ام، گفته‌ام زنان خالق هستند و مردان خالق نیستند. یکی از برتری‌هایی که خانم‌ها نسبت به آقایان دارند، همین خالق بودن است که بسیار اهمیت دارد.»
او ادامه داد: «همانطور که بارها عنوان کردم اهل دل هستم و سیاست‌مدار نیستم، به آقای روحانی هم که رای دادم، دلی بود. در آن برنامه از من سوال شد که بعدها نیز رای می‌دهی؟ پاسخ دادم نه چون نمی‌دانم که چه کسی می‌خواهد انتخاب شود، من باید او را دوست داشته باشم تا به او رای بدهم.»

این بازیگر پیشکسوت گفت: «از اینکه نقشه بکشند تا کسی را ضایع کنند خیلی بدم می‌آید، در مورد یک بازیگر توانایی که توهین کرده بود، اعتراض کردم. دیشب در برنامه کاری کردند که من کوچک شوم و عذرخواهی کنم.»

مشایخی با اشاره به کسالتی که این روزها دارد، افزود: «می‌دانید که من بیمار هستم و آقای شهردار لطف کردند و به عیادت من آمدند و سپس از تلویزیون آمدند گفتند ما برنامه‌ای داریم و خیلی برای‌مان مهم است که شما در آن شرکت کنید، با اینکه توان نداشتم، من را بردند. در شبکه پنج، در اتاقی خیلی منتظر ماندیم تا ما را برای حضور روی آنتن صدا کنند. فرض کنید یک آدم بیمار که این مدت منتظر مانده و خسته شده باید چه کند؟ شما به جای من.»

اما روایت مشایخی از مرگ جهان پهلوان تختی را بخوانید

جمشید مشایخی در یک برنامه تلویزیونی ادعا کرد همسر تختی وی را تحقیر می‌کرده و تختی قطعاً خودکشی کرده است. هفتمین قسمت از برنامه تلویزیونی «اختیاریه»  14 اسفندماه با حضور جمشید مشایخی روی آنتن شبکه 5 سیما رفت.

این بازیگر درخصوص علاقه به تئاتر و سینما گفت: من از کودکی به تئاتر علاقمند بودم و به لاله‌زار می‌رفتم و بهترین تئاترها را دنبال می‌کردم. وقتی به تهران آمدم و دبیرستان نظام رفتم، ارتباطم با تئاتر قطع شد و گرفتار آنجا شدم. برای همین از دانشکده افسری فرار کردم تا عشق به تئاتر را از دست ندهم.

وی درخصوص عشق به همسرش گفت: من در زندگی به‌جز تئاتر، عشق دیگری نیز داشتم و آن عشق به همسرم بود. داستانی عاشقی‌ام به سال 1336 بازمی‌گردد. همسرم از خویشاوندان ما بود و وقتی به عیادت مادرش که در بستر بیماری بود رفتم، با او صحبت کردم و دلبسته و خرابش شدم. آنقدر عاشق شدم که همواره وحشت این را داشتم که نکند به او نرسم و از این غصه گریهمی‌کردم.

مشایخی در رابطه با اظهارنظر تند و تیزش در جشن منتقدان سینمایی درباره مرحوم عزت الله انتظامی که موجب سروصدای زیادی شد، گفت: من هیچگاه رقابتی با آقای انتظامی نداشتم. ایشان ۱۰ سال از من بزرگتر بود و با ایشان مسئله‌ای نداشتم.

وی همچنین افزود: من هم‌دوره و همسن علی نصیریان هستم و اولین اجرای بازیگری‌ام را با او شروع کردم و بسیار برایش احترام قائل‌ام. زندگی و سینما همیشه یک چیزی به من یاد داده است و آن اینکه یاد گرفتم هیچ باشم.

این بازیگر سینما و تلویزیون با بیان خاطره‌ای از جهان پهلوان تختی و بزرگ مردی او، گفت: من شیفته‌ی جهان‌پهلوان تختی بودم و یکبار که بزرگ‌منشی و پهلوانی او را در برخورد با خودم دیدم، گفتم ای خدا، اگر من روزی در کارم موفق شدم، یک هزارم این مرد آدم شوم؛ خاکی شوم!.

مشایخی درخصوص شایعه خودکشی تختی گفت: در ابتدا جهان پهلوان تختی با زنی ازدواج کرد که از طبقه خودش نبود و همیشه او را در مجالس مختلف مسخره می‌کرد! لذا تختی اگر با او زندگی می‌کرد تختی نبود؛ اگر طلاق می‌داد هم تختی نبود؛ تنها اگر خودش را می‌کشت تختی بود.

او با بیان خاطره‌ای از علی حاتمی گفت: روزی علی حاتمی که می‌خواست داستان جهان پهلوان تختی را بسازد، ‌گفتم تو نمی‌توانی بسازی. چون اکثریتی او را قبول نمی‌کنند. گفت 48 ساعت به من وقت بده. بعد برگشت گفت تختی با دوبنده سیاه، با تختی با دوبنده سفید کشتی می‌گیرند. سیاه سفید را ضربه فنی می‌کند. بغلش کردم و ماچش کردم و گفتم این درسته. با صراحت معتقدم او خودکشی کرده است.

این بازیگر پیشکسوت در واکنش به شایعات فراوانی که درباره فوتش پخش می‌شود، گفت: مرگ و زندگی دست خداست. اگر کسی گفت جمشید مشایخی از دنیا رفت، توهینی نکرده است و من از این افراد گله‌ای ندارم. اما اگر از من متنفرند می‌توانند راحت بگویند تو را دوست نداریم؛ ولی انتشار شایعه مرگ موجب رنجش خویشان و اطرافیانم می‌شود و خواهش می‌کنم این کار را نکنند.

مشایخی درخصوص ورود هنرمندان به عرصه سیاست و اظهارنظر جنجالی‌اش درباره حسن روحانی گفت: ورود به سیاست را به صلاح هنرمندان نمی‌دانم. ما اهل دلیم و با سیاست کاری نداریم. لذا به همین دلیل حرفی می‌زنیم که برایمان گرفتاری ایجاد می‌شود و اگر اهل سیاست بودم چنین حرفی نمی‌زدم. مطمئنم اگر به عقب برگردم چنین کاری نمی‌کنم.

وی همچنین در واکنش به فاشیست خواندن شاهنامه فردوسی توسط یکی از کارگردانان سینما بیان داشت: یعنی چه؟ من فکر می‌کنم ایشان خواب دید. فردوسی افتخار ماست. یک مرد وطن پرست و باشرف. چطور می‌شود چنین حرفی را زد؟ ابدا چنین اهانت‌هایی را نمی‌توان به این افراد کرد. اینان از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

این بازیگر در انتهای برنامه با بیان آنکه هیچ دلخوری‌ای از کسی ندارم، گفت: دلخوری و کینه‌ها را نباید به دل گرفت. خیلی زشت است. ما خاک پای همه ملت ایران هستیم.

مشایخی درباره عیادت هنرمندان از وی در بیمارستان و حواشی که رخ داد، گفت: من اصلا به این مسائل کاری نداشتم بلکه حالم بسیار بد بود و اصلا امیدی به زنده بودن نداشتم.

وی با اشاره به نسل جدید بازیگران و هنرمندان سینما گفت: بهرام توکلی فیلم خوبی به نام تختی ساخته است وقتی یک کارگردانی بلد است کار کند همه خوششان می‌آید مهمترین مسئله در هنر و بازیگری اخلاق است.

اعتراف‌گیری تلویزیونی از جمشید مشایخی!
متین غفاریان برخورد مجری برنامه «اختیاریه» را در گفت‌وگو با مشایخی به اعتراف‌گیری تشبیه کرده و این مجری را یک نیروی امنیتی دانست.  متین غفاریان نویسنده و روزنامه‌نگار در انتقاد از رویکرد مجری برنامه «اختیاریه» در برنامه سه‌شنبه ۱۴ اسفند که با حضور جمشید مشایخی پخش شد، در توییتی نوشت: «آنچه مشاهده می‌کنید جریان اعتراف‌گرفتن از یک پیرمرد توسط یک نیروی امنیتی است. موضوع اعتراف‌گیری: غلط کردی در سیاست دخالت کردی این پایان پروژه فرهنگی دولت پنهان نیست. کسی که به امنیتی‌ها سواری دهد فردا هم باید در برابر کاندیدای آن‌ها سرخم کند.»


انتقاد تند بهنوش طباطبایی از برخورد مجری «اختیاریه» با مشایخی
بهنوش طباطبایی با انتقاد از رویکرد برنامه «اختیاریه» که با حضور مشایخی پخش شد، تاکید کرد که مجری از احساسات این بازیگر سواستفاده کرد تا به اهداف خود برسد.
بهنوش طباطبایی، بازیگر سینما و تئاتر که در فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی نیز به ایفای نقش پرداخته است، با انتقاد از نحوه گفت‌وگوی مجری برنامه «اختیاریه» با جمشید مشایخی در اینستاگرام نوشت: «هنوز هم تختی سیاه تختی سپید را زمین می‌زند... آری! وقتی پیر سپیدموی هنر این سرزمین را به تلویزیون رسمی کشور می‌آوریم و کسی را رو به رویش می‌نشانیم که با سوالات تمسخرآمیز و سطحی‌شان مرد بزرگی مثل جمشید مشایخی را آنقدر پایین بیاورد تا ایشان مجبور شوند پاسخ‌هایی دهند که پرواضح است خودشان هم از آن‌ها ناراضی هستند دیگر چه توقع از هموطنانمان؟ چه توقع از جوانترها؟ چه توقع از کم تجربه‌ترها؟

این بود صداوسیمایی که قرار بود دانشگاه باشد؟! این دانشگاه مگر نه قرار است به مردم یاد دهد قضاوت نکنید؟ در امور شخصی مردم تجسس نکنید که بعد از هر قضاوتِ نابه جایی گناهی در کمین است... بسیاری در سینما و تئاتر ایران با هزاران مشکل تلاش می‌کنند یک اثر موثر فرهنگی عرضه کنند و بعد تلویزیون به دلیل گستره مخاطبانش با کوته فکری‌های بچه‌گانه تصور می‌کند می‌تواند آن همه کار طاقت فرسا را نابود کند...فیلمی در مورد جهان پهلوان تختی ساخته می‌شود که با ظرافت می‌گوید رها کنید زندگی شخصی این بزرگمرد را ...ببینید او چه کرد...؟ چه باقی گذاشت...؟ و بعد تلویزیون استادی مثل جمشید مشایخی را جلوی دوربین می‌نشاند و با سواستفاده از احساسات این مرد شریف او را ابزاری قرار می‌دهد تا هنوز بعد از ده‌ها سال از تختی فقط این را یادآور شود که او چرا از میان ما رفت...

شرم نمی‌کنید از بازمانده‌های او...؟ از بازماندگان همسرش شرم نمی‌کنید؟ آیا جهان پهلوانی که پیش از مرگ حسابش را با همه صاف کرده بود نمی‌توانست جایی حتی کوچک اشاره‌ای کند که در زندگی شخصیش بر او چه گذشته؟! چقدر نفرت انگیز است که نور افکن می‌تابانید و سرک می‌کشید در زندگی خصوصی شخصیتی که باید سرمایه فرهنگی نسل‌های پس از خود باشد...»نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: