يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - July 21 2019
کد خبر: 46449
تاریخ انتشار: 06 اسفند 1397 08:54
با افزایش قیمت شتر که امسال حداقل ۵ میلیون تومان است قیمت دیه برای سال ۹۸، احتمالا حدود ۵۰۰ میلیون تومان برای روز‌های عادی و برای ماه‌های حرام رقمی حدود ۶۶۷ میلیون تومان خواهد شد.
راه امروز: هرساله با افزایش نرخ ریالی دیه متناسب با معیار‌های شرعی واقتصادی، صنعت بیمه نیز با نرخ‌های جدیدی روبه رو می‌شود. نرخ دیه مصوب سال ۹۷ برای ماه‌های عادی ۲۳۱ میلیون و برای ماه‌های حرام ۳۰۸ میلیون تومان اعلام شد.  به گزارش خراسان، با پایان سال ۹۷ آن چه که مطرح است نرخ دیه سال آینده و البته به دنبال آن افزایش قیمت بیمه شخص ثالث است. بر این اساس از آن جا که هر سال نرخ دیه متناسب با قیمت شتر تعیین می‌شود به نظر می‌رسد با افزایش قیمت شتر که امسال حداقل ۵ میلیون تومان است قیمت دیه برای سال ۹۸، احتمالا حدود ۵۰۰ میلیون تومان برای روز‌های عادی و برای ماه‌های حرام رقمی حدود ۶۶۷ میلیون تومان خواهد شد. پیرو این رویداد آن چه که مستقیما مالکان وسایل نقلیه را متاثر می‌سازد افزایش شدید نرخ بیمه نامه شخص ثالث خواهد بود.

قوه قضاییه تعیین می‌کند
در این خصوص رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام کرد با توجه به افزایش قیمت شتر، گاو و گوسفند، نرخ دیه ۹۸ پس از بررسی‌های کارشناسی در فروردین ماه اعلام می‌شود.
 
اللهیار ملکشاهی در گفتگو با تسنیم با تاکید بر این که مجلس اختیار تعیین نرخ دیه هر سال را به رئیس قوه قضاییه داده است، اضافه کرد: قوه قضاییه هر سال با بررسی تورم و قیمت اقلام شش گانه‌ای که مبنای تعیین دیه هستند این نرخ را تعیین و اعلام می‌کند. وی افزود: رئیس قوه قضاییه پس از اظهارنظر کارشناسان در فروردین ماه این نرخ را اعلام خواهد کرد.

دولت می‌تواند جبران کند
یکی دیگر از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز با تاکید بر این که تعیین نرخ دیه یک قاعده فقهی است گفت: در این خصوص علما و فق‌ها باید با توجه به پویایی فقه و فهم جدید از مسائل فقهی راهگشایی کنند.
 
جلیل رحیمی در گفت: وگو با خراسان با اشاره به تاثیر افزایش نرخ دیه بر بیمه شخص ثالث گفت: بعد از اعلام قوه قضاییه و افزایش احتمالی نرخ بیمه شخص ثالت می‌توان از طریق قسطی کردن بیمه یا حمایت دولت از بیمه‌ها به منظور پوشش سراسری بیمه راهکار‌هایی را اجرایی کرد، به نحوی که بخشی از ضرر و زیان احتمالی بیمه‌ها توسط دولت جبران شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها