دوشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - August 26 2019
کد خبر: 46151
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1397 10:47
پیش از این، برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، از همتای آمریکایی خود خواست که در خصوص رصد کردن ایران توسط نیرو‌های خود در عراق توضیحاتی ارائه دهد. به گزارش المیادین، یک منبع آمریکایی به صالح اطلاع داده که ترامپ از درخواست صالح آزرده خاطر شده است.
به گزارش راه امروز: اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره رصد کردن برنامه هسته‌ای ایران از خاک عراق، بار دیگر محافل سیاسی را خشمگین کرده است، محافلی که هنوز سفر «توهین آمیز» ترامپ به کشورشان در کریسمس گذشته را فراموش نکرده‌اند.
 در کریسمس گذشته، ترامپ بدون اینکه با مقامات بلندپایه عراق دیدار کند، از سربازان کشورش در عراق بازدید کرد. بنا به گفته منابع عراقی، تیم ترامپ فقط یک ساعت قبل از سفر به عراق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور را از این سفر ناگهانی مطلع کرد. ترامپ از عبدالمهدی خواسته بود که برای دیدارش به پایگاه نظامی آمریکا در استان انبار برود، اما عبدالمهدی در مقابل، از ترامپ خواست که به بغداد برود. ترامپ موافقت نکرد و سرانجام دیداری بین دو طرف صورت نگرفت.

سفر ترامپ به شدت نخبگان سیاسی عراق را خشمگین کرد. آن‌ها سفر پنهانی رئیس جمهور آمریکا به کشورشان را نقض آشکار حاکمیت عراق توصیف کردند. اکنون، در حالی که هنوز خاطره سفر ترامپ فراموش نشده است، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر با بیان اظهاراتی درباره ایران خشم عراقی‌ها را برافروخته است.

ترامپ در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس گفته نیرو‌های آمریکا در سوریه به پایگاه‌های آمریکایی در عراق منتقل می‌شوند و در آنجا باقی خواهند ماند. ترامپ در توضیح دلیل باقی ماندن نیرو‌های آمریکا در عراق گفت: «یکی از دلایلی که می‌خواهم آن (نیروها) را (در عراق) نگه دارم این است که من می‌خواهم اندکی به ایران نگاه کنم. چون ایران یک مشکل واقعی است.» ترامپ در ادامه افزود: «من می‌خواهم قادر باشم ایران را رصد کنم. همه آنچه می‌خواهم این است که بتوانم ایران را رصد کنم. ما یک پایگاه باورنکردنی و گرانقیمت در عراق داریم که برای رصد کردن کل بخش‌های پردردسر خاورمیانه موقعیت خوبی دارد. این چیزی است که افراد بسیاری آن را نمی‌دانند. ما قصد داریم رصد کردن را ادامه دهیم، ما نگاه خواهیم کرد که آیا دردسری وجود دارد؟ آیا کسی می‌خواهد سلاح هسته‌ای یا چیز‌های دیگر بسازد؟ ما قبل از آنکه خودشان بدانند، متوجه خواهیم شد.»

این سخنان بار دیگر محافل سیاسی عراق را به حدی خشمگین کرده به که عبدالمهدی با رهبران گروه‌های شبه نظامی بسیح مردمی (حشد الشعبی) جلسه گرفته تا مانع از بروز تنش نظامی میان این گروه‌ها و نیرو‌های آمریکایی در عراق شود. عبدالمهدی توانست از این گروه‌ها تعهدی درباره عدم درگیری با نیرو‌های آمریکایی بگیرد.
بنا به گفته وبگاه العربی الجدید، نمایندگان گروه حشد الشعبی و رهبران سیاسی نزدیک به ایران روز سه شنبه در بغداد با شخصیت‌های نزدیک به دولت عراق جلسه گرفته و تصمیماتی درخصوص مواجهه با آمریکا اتخاذ کرده‌اند. در این جلسه مقرر شد که حملات رسانه‌ای به آمریکا ادامه پیدا کند. برای تصویب قانونی علیه حضور نظامی آمریکا در عراق در پارلمان فراکسیونی تشکیل شود. گروهی از وکلا و کارشناسان حقوقی تعیین شوند. از درگیری با آمریکا در خاک عراق اجتناب شود.
یک مشاور دولت عراق گفته عبدالمهدی توانست از گروه‌های شبه‌نظامی تضمین‌هایی بدست آورد. علاوه بر این، عبدالمهدی، که برای سفر به واشنگتن آماده می‌شود، از دولت آمریکا درخواست خواهد کرد که از بیان اظهارات ناقض حاکمیت عراق خودداری کنند.
منابعی در دفتر عبدالمهدی مدعی شدند که نخست‌وزیر عراق موفق شده از قیس الخزعلی، فرمانده گروه عصائب اهل الحق، اوس الخفاجی، فرمانده گروه ابوالفضل العباس، اکرم الکعبی، رهبر گروه النجباء، سعد سوار، رهبر گروه المؤمل، علی الیاسری، رهبر گروه الخرسانی، ابو مهدی المهندس، فرمانده میدانی حشد الشعبی، هادی العامری، رهبر گروه الفتح، و یک نماینده از حزب الله عراق تضمین‌‎هایی درخصوص خودداری از درگیری با نیرو‌های آمریکایی بگیرد.

به نظر می‌رسد که این گروه‌ها در عین اینکه به خروج نیرو‌های آمریکا از عراق تمایل دارند، اما از تحریک آمریکا یا درگیری نظامی با آن خودداری می‌کنند. آن‌ها مایل‌اند به شکل قانونی از طریق تصویب طرحی در پارلمان، سربازان آمریکایی را به خروج از عراق ملزم کنند.
در همین رابطه، هادی العامری، رهبر گروه پارلمانی الفتح با هیئتی از جانب گروه رقیبش، سائرون، به رهبری مقتدی صدر، دیدار کرده است. در این دیدار مقرر شد که برای حل اختلافات دو گروه و نیز برای پایان دادن به حضور آمریکا در عراق از طریق تصویب یک قانون کمیته‌ای تشکیل شود.
کریم علیوی، نماینده پارلمان، وابسته به ائتلاف البناء، بخش سیاسی حشد الشعبی، گفته گروه‌های سیاسی و عبدالمهدی باید بر مشخص کردن دلیل واقعی حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق اجماع کنند.
در ادامه واکنش‌ها به سخنان ترامپ، آیت الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان، در دیدار با جانین هنس پلاسخایرت، نماینده سازمان ملل در عراق، گفته عراق نمی‌پذیرد که مبدئی برای آسیب رساندن به سایر کشور‌ها باشد.
پیش از این، برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، از همتای آمریکایی خود خواست که در خصوص رصد کردن ایران توسط نیرو‌های خود در عراق توضیحاتی ارائه دهد. به گزارش المیادین، یک منبع آمریکایی به صالح اطلاع داده که ترامپ از درخواست صالح آزرده خاطر شده است.
برچسب ها: عراق ، بغداد ، ترامپ
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بازدید از صفحه اول
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها