دوشنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - August 26 2019
کد خبر: 46030
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1397 15:47
برخی گزارش ها از اجرای طرح سالم‌سازی فضای مجازی و تغییر چهره یک شبه اینفلوئنسرها حکایت می کند.
به گزارش راه امروز: سال ٩٤، عکس‌ها و کلیپ‌های یکی از کاربران اینستاگرام به نام وحید خزایی و برخورد پلیس فتا با او خبرساز شد. خزایی دستگیر شد و بعد هم جمله‌اش با این مضمون که «پلیس فتا حواسش به همه چیز هست» به جمله‌ای مشهور بدل شد که تا مدت‌ها محل شوخی در شبکه‌های مجازی بود. بعد از آن هم چند باری خبر از برخورد با شاخ‌های فضای مجازی توسط پلیس فتا مطرح شد و در تیرماه امسال سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از احضار «شاخ‌‌های اینستاگرام» خبر داد و گفت: «بیش از ۳۰‌درصد پرونده‌های مربوط به شاخ‌های اینستاگرام که از سوی فتای ناجا اعلام می‌شود، مربوط به تهران بزرگ است. تاکنون یک‌سوم این پرونده‌ها به نتیجه رسیده و مسئول یا مدیر صفحه به فتا احضار و اقدامات لازم در مورد آنها انجام شده است.»

شاخ‌ها اینستاگرام سر به راه می‌شوند!
در همين رابطه شهروند نوشت: حالا بار دیگر گویا تذکرهایی به تعدادی از شاخ‌های اینستاگرام داده شده، هرچند هنوز خبری رسمی این مورد را تایید نکرده است، اما یکی از این افراد در اینستاگرامش نوشته «بذارید بهتون بگم خیالتون راحت بشه. طرح سالم‌سازی فضای مجازی درحال اجراست و همگی باید تو این طرح بزرگ شرکت کنیم و حجابمون رو کامل‌تر کنیم. مشکل خاصی وجود نداره. من با رضایت قلبیم به این طرح پیوستم و حجابمو کامل کردم.»
در چند روز گذشته پست‌ها و ویدیوهایی با این مضمون در فضای مجازی توسط این افراد بیشتر شده است و علاوه بر این تعدادی از مزون‌های لباس هم پست‌هایی با این مضمون منتشر کرده‌اند: «دوستان عزیز با توجه به این‌که در عکس‌های قبل برخی شئون اسلامی رعایت نشده بود، تمام عکس‌ها از صفحه حذف و عکاسی با فرمت جدید انجام خواهد شد.» درحال حاضر تعداد بسیاری از افراد معروف به شاخ‌های اینستاگرام که دنبال‌کنندگان بسیاری هم دارند، اعلام کرده‌اند که به این طرح پیوسته‌اند و فرم تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از آنها متفاوت شده است.
این درحالی است که اردیبهشت امسال سردار کمال‌ هادیانفر، رئیس پلیس فتای ناجا گفت: «اینستاگرام خلاف پروتکل‌های بین‌المللی هیچ سروری در داخل کشور ندارد و پلیس روی ۵۱‌هزار پیج اینستاگرامی با محتوای مستهجن و مبتذل درحال کار است. در این میان برخی از کاربران که به شاخ‌های اینستاگرامی نیز مشهور شده‌اند، حضور دارند. این کانال‌ها مطالب مبتذل و مستهجن را ترویج می‌کنند. برخی از جرایم از طریق پلیس بین‌الملل ردیابی می‌شود؛ اما برخی از موضوعاتی که در کشور ما جرم است، در کشورهای دیگر جرم نیست و بسیاری از این افراد در کشورهای دیگر به‌ویژه ترکیه مستقر هستند، ولی مواردی هم بوده که نسبت به برخورد با آنان اقدام شده است.»
او همچنین درباره فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام هم گفته بود: «این موضوع با پیگیری وزارت ارتباطات انجام شد؛ اما از‌ سال گذشته با تغییر ssl در اینستاگرام عملا فیلترینگ هوشمند ناکارآمد شد و جز در موارد معدودی که امنیت ملی در خطر است، فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام نیست.» آیا باید اعلامی رسمی از سوی نهادهای مرتبط درباره اتفاق این روزهای فضای مجازی رخ دهد یا خیر؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها