يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - July 21 2019
کد خبر: 45975
تاریخ انتشار: 09 بهمن 1397 14:25
محمدنبی حبیبی دبیرکل مؤتلفه اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) به علت ایست قلبی درگذشت.
به گزارش ایسنا، محمدنبی حبیبی صبح امروز (سه‌شنبه) به علت ایست قلبی، درگذشت. وی پس از مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی، مسئولیت دبیرکلی حزب موتلفه اسلامی را عهده‌دار شده بود. محمدنبی حبیبی در سال ۱۳۲۴ در روستای باغخواص ورامین به دنیا آمده بود، وی فارغ‌التحصیل جامعه شناسی از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد بود. وی استانداری تهران، فارس، خراسان را در کارنامه سوابق خود دارد و در دوره‌ای به عنوان شهردار تهران مسئولیت مدیریت شهری را بر عهده داشت.
حزب موتلفه اسللامی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مراسم تشییع آن فقید سعید پنجشنبه (۱۱ بهمن) ساعت ۸:۳۰ صبح از مسجد امام صادق (ع) در میدان فلسطین برگزار می‌گردد
«محمدنبی حبیبی» دبیرکل موتلفه اسلامی درگذشت
روز ۱ خرداد ۱۳۴۱ با به هم پیوستن سه هیات مذهبی، «جمعیت هیات‌های موتلفه اسلامی» تشکیل شد.
مؤتلفه از سال ۵۷ تا ۶۵ بر طبق نظر امام خمینی، در حزب جمهوری اسلامی کار می‌کرد با تعطیلی حزب جمهوری با کسب اجاره از امام، بطور مستقل کار را شروع کرد و تشکیلات خود را سامان جدید داد.
موتلفه پس از انقلاب اولویت خاصی را برای خود نسبت به سایر گروه‌های فعال سیاسی قائل بود و علت را در سابقه مبارزه علیه شاه و نزدیک دانستن خود به امام خمینی، حوزه و روحانیت می‌دانست.
جمعیت هیات‌های مؤتلفه اسلامی که در دی ماه سال ۱۳۸۲ به «حزب مؤتلفه اسلامی» تغییر نام داد، در مرامنامه خود آورده است: «مؤتلفه اسلامی، توانست برای اولین بار در تاریخ معاصر ایران، تشکلی سیاسی-عقیدتی، تحت رهبری، ولی فقیه عادل زمان و مرجع تقلید و تحت نظارت و هدایت شورای روحانیت و به دور از الگو پذیری از سازمان‌ها و احزاب شرقی و غربی پدید آورد و شعار «مقلد» بودن به معنای واقعی و اصیل را مطرح سازد.»
حبیب‌الله عسگراولادی مسلمان، نماینده رهبر انقلاب در کمیته امداد امام خمینی، برای چند دهه رهبری این گروه را به دست داشت تا اینکه در سال ۱۳۸۲، همراه با بخشی از دگرگونی‌های جزیی در ساختار تشکیلاتی، وی از این سمت کناره‌گیری کرد و به جای وی محمدنبی حبیبی، شهردار پیشین تهران، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی شد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها