شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - May 25 2019
کد خبر: 44827
تاریخ انتشار: 14 آبان 1397 17:42
دولت آمریکا با عقب‌نشینی از طرح اولیه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرده به هشت کشور معافیت از تحریم‌ها خواهد داد.
دولت ترامپ بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به کشور‌ها ۱۸۰ روز فرصت داد صادرات نفت خود را کاهش داده و به صفر برسانند. با وجود این، با نزدیک شدن ضرب‌الاجل مذکور، دولت ترامپ در اثر مواجه شدن با واقعیت‌های میدانی بازار نفت، از تهدید‌های اولیه عقب نشسته و سرانجام روز جمعه اعلام کرد که هشت کشور را به صورت موقت برای قطع واردات نفت از ایران مستثنی خواهد کرد. 
 به گزارش تسنیم، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۸ کشور را از تحریم‌های بخش نفت علیه ایران که از دوشنبه اجرایی می‌شوند، معاف خواهد کرد. ناظران بازار‌های نفتی با دقت مواضع دولت ترامپ را از لحاظ اینکه چگونه قصد اجرای این تحریم‌ها را دارد دنبال می‌کنند. تا کنون دولت آمریکا عقب‌نشینی‌های مهمی از مواضعش برای اجرای سخت‌گیرانه این تحریم‌ها داشته. دولت ترامپ ابتدا اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت ایران را در ضرب‌الاجل ۵ نوامبر (۱۴ آبان‌ماه) به صفر برساند. دولت ترامپ بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به کشور‌ها ۱۸۰ روز فرصت داد صادرات نفت خود را کاهش داده و به صفر برسانند.
 با وجود این، با نزدیک شدن ضرب‌الاجل مذکور، دولت ترامپ در اثر مواجه شدن با واقعیت‌های میدانی بازار نفت، از تهدید‌های اولیه عقب نشسته و سرانجام روز جمعه اعلام کرد که هشت کشور را به صورت موقت برای قطع واردات نفت از ایران مستثنی خواهد کرد. پامپئو در کنفرانس خبری روز جمعه اشاره‌ای به نام این ۸ کشور نکرد و تنها گفت که هیچ‌یک از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا جزو این ۸ کشور نیستند. او گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشور‌ها بایستی منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند. 
پامپئو گفت: تمامی ۸ کشور معاف‌شده از تحریم‌ها واردات نفت خود از ایران را به طور محسوس کاهش داده‌اند، اما هنوز موفق نشده‌اند تا ضرب‌الاجل دوشنبه آن را به صفر برسانند. او گفت: به این کشور‌ها زمان بیشتری اعطا خواهد شد تا باز هم واردات خود از ایران را کاهش دهند. 
اندکی بعد از سخنان وزیر خارجه آمریکا، «فاتح دؤنمز»، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت: این کشور اطلاعاتی دریافت کرده که بر اساس آن از تحریم‌های آمریکا معاف شده است. ایران سال گذشته یکی از بزرگترین منابع تأمین سوخت برای ترکیه بوده است. خبرگزاری رویترز هم اندکی بعد به نقل از سه مقام عراقی گزارش داد این کشور هم یکی از کشور‌هایی است که نامش در فهرست کشور‌های معافیت‌ها درج شده است. پیش از این شبکه خبری بلومبرگ گزارش کرده بود ژاپن، هند و کره جنوبی سه کشوری هستند که به آن‌ها اجازه داده شده به خرید نفت از ایران بعد از احیای تحریم‌ها در تاریخ ۵ نوامبر ادامه دهند.
 این رسانه خبر داد چین به عنوان اصلی‌ترین واردکننده نفت ایران هنوز در حال رایزنی با آمریکا برای مشخص کردن مفاد معافیت‌های تحریمی خود است، اما این کشور هم از این معافیت‌ها برخوردار شده است. غیر از این ۶ کشور، تایوان هم گفته بود انتظار دارد نامش یکی از هشت کشور برخوردار از معافیت‌های تحریمی باشد.
 در دوران «بـاراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نام تایوان، در کنار چین، ژاپن، ترکیه، و هند جز کشور‌هایی بود که به آن‌ها اجازه داده شد علی‌رغم تحریم‌ها از ایران نفت بخرند. هنوز درباره نام هشتمین کشوری که ممکن است توسط آمریکا مستثنی شود، گمانه‌زنی‌ای صورت نگرفته. انتظار می‌رود دولت آمریکا روز دوشنبه اسامی هشت کشور را رسماً اعلام کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: