سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
کد خبر: 44757
تاریخ انتشار: 05 آبان 1397 21:33
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل جلسه علنی خود را به ریاست علی لاریجانی برای بررسی صلاحیت د‍‍‍ژپسند، شریعتمداری، اسلامی و رحمانی آغاز کردند. جلسه امروز مجلس با حضور ۲۰۱ نماینده برای رسیدگی به صلاحیت فرهاد دژپسند، محمد شریعتمداری، رضا رحمانی و محمد اسلامی وزرای پیشنهادی اقتصاد، تعاون، صنعت و راه برگزار شد.
به گزارش راه امروز: محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس با تشکر از رئیس‌جمهوری برای انتخاب وی و تشکر از نمایندگان مخالف و موافق برای مطالبی که عنوان کردند، گفت: درباره کلیپ پخش شده باید بگویم که تاکید ما همواره در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها بر شایسته‌سالاری است و به صورت قلبی به آن ایمان داریم و تلاش می‌کنیم جامه عمل به آن بپوشانیم.
وی افزود: سه موضوع تحول ساختاری، تغییر رویکرد و تعیین اولویت‌های راهبردی را برای تحقق اهداف‌مان که بر اساس تکالیف برنامه ششم توسعه ارائه شده تعیین کرده‌ایم.
اسلامی با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار رفع موانع تولید، اجرای اسناد بالادستی، انضباط فکری و رفتاری باید در پیکره مدیریتی عملیاتی شود، اظهار داشت: در تحول ساختاری مطالبات مردمی آنچه که در پژوهش‌های مجلس و وزارت راه و شهرسازی به آن توجه شده بحث مسکن است و در قانون اساسی و برنامه ششم توسعه هم تامین مسکن اقشار کم‌درآمد بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه ساخت ۴.۵ میلیون واحد مسکونی در برنامه ششم توسعه آمده است، گفت: ۹۰۰ هزار واحد برای اقشار کم‌درآمد، ۵۰۰ هزار واحد برای روستائی‌ها و طرح مسکن حمایتی باید ساخته شود و در دستور کار ما قرار بگیرد.
وی ادامه داد: مهمترین موضوع در تحول ساختاری یکپارچه‌سازی دستگاه‌های مرتبط با ساخت مسکن است، گفت: باید بتوانیم با تمام ظرفیت‌های موجود برای حضور بخش خصوصی در تولید مسکن استفاده کنیم و مسکن به عنوان یک صنعت در مدار تولید قرار بگیرد.
اسلامی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی مسئول ایجاد تعادل در بازار مسکن است، گفت: باید اطمینان حاصل شود که مسکن در جریان تولید قرار گرفته و مهمترین برنامه وزارت راه و شهرسازی بحث تولید مسکن است که به صورت شهرستان‌محوری این موضوع پیگیری می‌شود.
وزیر پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق محاسبات و آماری که در برنامه پنجم توسعه آمده است شهرسازی نوین باید برگرفته فرهنگ ایرانی – اسلامی و متناسب با شرایط هر جغرافیا ساخته شود. اسلامی افزود: تامین مسکن اقشار کم‌درآمد یکی از ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی است که تولید آن باید در اختیار افراد واجد شرایط و نه سوداگران قرار بگیرد. وی با بیان اینکه مسکن باید به عنوان یک سرپناه در اختیار خانوارهایی که قدرت خرید آنها کاهش یافته قرار بگیرد و باید بتوانیم صنعتی‌سازی و مهندسی‌سازی را در بخش تولید مسکن محقق کنیم.
اسلامی با تاکید بر اینکه معتقدم در حوزه راه‌های روستایی موازی‌کاری شده است، گفت: حجم مطالبات از راه‌های روستایی بسیار زیاد است و در این حوزه دچار پراکنده‌کاری هستیم. یک ساختار کارآمد غیرمتمرکز باید برای راه‌های روستایی در نظر گرفته شود و باید راه‌های روستایی که متولی قدرتمند اجرایی داشته باشد.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه نمایندگان مجلس هم در تامین اعتبارات برای ساخت راه‌های روستایی به ما کمک کنند، گفت: امیدواریم شرمنده مردم روستایی نباشیم و در این حوزه موثر عمل کنیم.
وی با اشاره به بحث بازآفرینی شهری اظهار داشت: طبق اهداف برنامه ششم توسعه سالانه باید ۲۷۰ محله در طرح بازآفرینی شهری نوسازی شوند و تفاهم‌نامه ساخت صد هزار واحد اخیرا امضا شده است معتقدم باید از طریق بخش خصوصی بتوانیم بافت فرسوده را احیا کنیم و مهمترین هدف ما پیشگیری از حاشیه نشینی است.
اسلامی ادامه داد: در حوزه مسکن مهر ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تعریف شد که از این تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد تحویل داده شده است که یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در دولت یازدهم ساخته شد در حال حاضر ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده است که ازاین تعداد ۲۲۰ هزار واحد به دلیل عدم زیرساخت‌ها هنوز تحویل نشده اند. اینجا با مشکلات عمده مواجه هستیم و یا مشکلات زیربنایی موجب رنجش مردمی است که در مسکن مهر هستند که با کمک شما نمایندگان و باید برنامه زمان‌بندی مسکن مهر را تعیین تکلیف و به انتها برسانیم و از دستور کار خارج کنیم.
وی در خصوص بحث راه آهن و نقش راه آهن در توسعه گفت: با ظرفیت فاینانس و منابعی که از صندوق توسعه ملی مهیا شده است،‌ بحث راه آهن در اولویت ما است تا با تعاملات بین‌المللی بتوانیم جذب منابع کنیم و پروژه‌ها را از سرعت برخوردار کنیم. همچنین در خصوص قطار حومه‌ای می‌گویم که باید بتوانیم ایجاد کنیم و از طرفیت ریل‌های موجود در شهرهای هدف استفاده کنیم تا مردم بتوانند بهره‌مند شوند.
گزینه پیشنهادی تصدی وزارت راه و شهرسازی گفت: در خصوص بحث تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، ما ۱۹۰ میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم که با بودجه سالانه طبیعی است که زمان طولانی به خودش اختصاص می‌ده در دستور کار است که این پروژه ها را با استفاده از سایر منابع تعیین تکلیف کنیم تا سرعتی ایجاد شود.
اسلامی ادامه داد: در خصوص عدالت منطقه‌ای که یکی از حرف‌های مهم است در اولویت‌های راهبردی به آن توجه کرده‌ام. در این عدالت باید و حتما متعهد هستم برای توزیع اعتبارات به میزانی که پیشرفت پروژه‌ها است برای سطح کشور توجه کنم. وی ادامه داد: در خصوص بحث کامیون‌داران که بحث بیمه اجتماعی، لاستیک و نوسازی در زمره مواردی است که جامعه عزیز ما دارند، متعهد هستیم و پیگیری خواهیم کرد.
اسلامی افزود: سازمان نظام مهندسی نظام لجستیک است که باید اموراتش توسط خود تشکل‌ها انجام شود؛ در این خصوص با وزرا تعامل یکپارچه و هماهنگی خواهیم کرد تا در این امور دخالت نداشته باشیم. تنظیم تعاملات با جامعه نظام مهندسی هم در زمره مطالبی است که با اولویت سازماندهی خواهیم کرد. بحث اعمال استانداردها را هم برای قوام ساختمان‌ها در دستور کار خود خواهیم داشت.
گزینه پیشنهادی تصدی وزارت راه و شهرسازی در رابطه با موارد مطرح شده در خصوص هواپیمایی ایران ۱۴۰ هم گفت:‌ من افتخار می‌کنم که برای قابلیت‌سازی صنایع پیشرفته صرف عمر کرده‌ام و با جوانان و نخبگان توانستیم ظرفیت‌های صنعتی ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: هواپیماسازی موفقیت سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دانش بنیان است. در حوزه نظامی تولیداتی که وجود دارد حاصل همین سرمایه‌گذاری ارزشمند است. هواپیماهای ایران ۱۴۰ اگر امروز پرواز نمی‌کنند معنای آن نیست که قابلیت ندارند؛ برنام‌ ای که در سر راهمان قرار گرفته مسائل مدیریتی است که در دوره بنده نبوده و باید اصلاح شود.
اسلامی در پایان گفت: بنده برای اینکه بتوانم اعتماد شما را جلب کنم می‌گویم؛ ادعایی جز خدمت ندارم و با توکل بر خدا با قابلیت‌های فردی که متعلق به خداوند و اطمینان مسئولین است رشد خدمتی داشتم و با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی، با جوان‌گرایی و نیروهای شایسته و بانوان و قومیت‌ها وزارت راه و شهرسازی را با بهبود مدیریتی اداره خواهم کرد.
وزارت راه تاب سرپرستی ندارد
قاسم احمدی لاشکی امشب در صحن علنی مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: امروز برای وزارتخانه بزرگی تصمیم می‌‌گیریم که ۱۷ معاون و ۶۵ هزار پرسنل دارد. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خود به اندازه چند وزارتخانه کار دارد. امور زیرساختی و زیربنایی سازمان بنادر، فرودگاه، راه‌‌‌آهن و هواشناسی تماما پرکار هستند. ما نمایندگان هفته گذشته رای دادیم که این وزارتخانه (راه و شهرسازی) همچنان ادغام باشد و جدا نشود.
وی افزود: آقای اسلامی فردی است که خارج از وزارت راه برای سرپرستی انتخاب شده و این به آن معناست که لابی نداشته است. سرپرست باید قوی و توانمند باشد که این موضوع را هم در وزارت راه و هم تعاون شاهدیم.
این نماینده مردم نوشهر و چالوس با بیان اینکه امروز دو، سه نماینده از فراکسیون‌های امید و زنان مجلس نامه نوشتند و پرسیدند که آقای اسلامی آیا قصد استفاده از زنان را در وزارتخانه دارید یا خیر؟ اظهار داشت: ایشان پاسخ دادند مشی بنده شایسته‌‌سالاری است. به طور قطع بانوان باید در مسند مدیریتی قرار گیرند. پاکدستی و تعهد مهم است و تخصص باید در کنار تعهد باشد.
احمدی لاشکی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی را فردی با تقوا دانست و تصریح کرد: در بررسی‌‌‌‌هایی که از سوابق ایشان شده، مشخص شده است که عضویت در هیات مدیره شرکت خصوصی، شرکت‌‌‌های دولتی، اشتغال در بخش خصوصی و هیچ تشکل صنفی را نداشته است و فقط در وزارت دفاع کار می‌‌کند. همچنین از ایشان سوال شده که آیا قرارداد مشاوره و پیمانکاری با دستگاه دولتی و عمومی را دارد که پاسخ ایشان خیر بوده است البته ما نیز راستی‌‌آزمایی می‌‌کنیم.
وی با بیان اینکه شفاف‌سازی وزیر پیشنهادی راه تا بدین حد است که حتی آدرس محل سکونت خود را نیز نوشته است، خاطرنشان کرد: بنده به نمایندگی از هشت نماینده استان مازندران اعلام می‌‌‌کنم که ایشان صلاحیت لازم را دارند.
این نماینده موافق وزیر پیشنهادی راه و اسلامی با تاکید بر اینکه اسلامی فردی است که به مسکن مهر نیز اهمیت می‌‌دهد، ابراز داشت: نیکزاد به مسکن مهر پرداخت و اعتقاد چندانی به راه نداشت. آخوندی به موضوع راه پرداخت و اعتقادی به مسکن مهر نداشت اما اسلامی مسکن مهر را در دستورکار قرار داده و قطعا می‌‌تواند موثر باشد. احمدی لاشکی ادامه داد: برنامه‌‌ای که اسلامی ارائه داده خوب است اما اینکه آیا کامل اجرا می‌‌شود یا خیر باید در طول مسیر قضاوت شود.
وی به اقدامات او در زمینه پسماند در مازندران اشاره و بیان کرد: ۹۵ درصد موضوع پسماند در نوشهر و بخش قابل ملاحظه‌‌ای در ساری حل شده است. او در حوزه‌‌‌های مختلفی کار کرده است. او فردی مسئولیت‌‌پذیر است و در زمان مدیریتش پرکار و چکمه‌‌پوش بوده است. نماینده مردم نوشهر و چالوس با اشاره به سیل اخیر استان‌های شمالی یادآور شد: زمان سیل استان مازندران، در سیزدهم و چهاردم مهرماه او چکمه پوشید و بین مردم حضور داشت. قطعا به درد کارهای این چنینی می‌‌خورد. احمدی لاشکی افزود: آقای اسلامی برنامه‌‌های خوبی دارد و انتظار می‌‌رود کمک شود متصدی وزارتخانه راه و شهرسازی باشد چراکه این وزارتخانه تاب سرپرستی ندارد و باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.
 برای حاشیه‌‌نشینی‌‌‌ها هیچ برنامه‌‌ای اعلام نکردید
محمد فیضی امشب در جلسه صحن علنی مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: آقای اسلامی وزارتخانه‌‌‌ای که را می‌‌‌خواهید اداره کنید در حوزه آب، زمین، هوا و مسایل روستایی و شهری دخالت مستقیم دارد. سوال این است که شما آمادگی داشته‌‌اید یا با استعفای وزیر و با لابی و چانه‌‌زنی یک شبه انتخاب شدید؟ در جلسه‌‌ای که با هم داشتیم خودتان گفتید به سفارش یکی از وزرا، پیش رییس‌‌‌‌‌جمهور رفتید و آقای روحانی گفتند تا فردا شب برنامه خود را بدهید.
وی با طرح این سوال از اسلامی مبنی بر اینکه آیا اسناد بالادستی را تا به حال مورد بررسی قرار داده‌‌اید یا می‌‌‌خواهید بعد از انتخاب شدن آن را ببینید؟ اظهار داشت: در جزوه‌‌‌ای که برنامه‌‌های خود را نوشته‌‌اید، ۳۳ مورد از برنامه‌‌های شما در مخالفت با اسناد بالادستی است. آیا برای آزمایشگاه فنی، خاک، مکانیک، طراحی فضای شهری، مطابق با استفاده معلولان و جانبازان برنامه‌‌ای دارید؟ چرا ما هیچ چیزی در برنامه‌‌های اعلام شده از سوی شما نشنیده‌‌ایم.
نماینده مردم اردبیل ادامه داد: شما که اعلام کردید که به آموزش معتقد هستید، هیچ برنامه‌‌‌ای در این حوزه و حوادث و سوانح طبیعی ارایه نکرده‌‌‌اید. از طرف دیگر، برای حاشیه‌‌نشینی‌‌‌ها هیچ برنامه‌‌ای اعلام نکردید. برنامه شما برای کسب جایگاه برتر در تعاملات فنی و بین‌‌‌المللی چیست؟ آیا شما آمایش سرزمینی را مطالعه کرده‌‌اید؟ کل دنیا به سمت برون‌‌سپاری و واگذاری امور به بخش خصوصی حرکت می‌‌کند اما در برنامه شما به اصل ۴۴ هیچ اشاره‌‌ای نشده است؛ فقط در رشته جذب سرمایه‌‌گذار بود برای پروژه‌‌ها.
فیضی به برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: مقرر شده تا پایان برنامه ششم، بودجه کشور از نفت قطع شود اما شما هیچ برنامه‌‌ای نداده‌اید. درباره کاهش سالانه پنج درصد تلفات انرژی هم برنامه ارائه نداده‌‌اید. شما هیچ شناختی از سازندگان تجهیزات ریلی در کشور ندارید. ضمن آنکه برنامه‌‌‌ای برای استفاده روال برای رویکرد جنسیتی ارایه نداده‌‌اید.
وی با اشاره به بررسی مدارک تحصیلی اسلامی خاطرنشان کرد: شما سال ۱۳۶۰ مهندسی ساختمانی گرفته‌‌اید و یک دوره نیز MBA را گذرانده‌‌اید هرچند که خودتان می‌‌دانید مدرک آن را نگرفته‌‌اید. البته هم اگر گرفته بودید هیچ ارزشی ندارد اما سوال اینجاست که با این سوابق تحصیلی چگونه در دانشگاه، استاد دوره دکترا است شما چطور می‌‌‌توانید تز دکتری را مورد بررسی و تایید قرار دهید. عضو فراکسیون امید مجلس افزود: شما مجری و متولی برنامه هواپیماهای ایران ۱۴۰ بودید. تا الان سه فروند از این هواپیما سقوط کرده و نمی‌‌دانیم آیا بقیه آنها پرواز می‌‌کنند یا کنج آشیانه خاک می‌‌خورند. لطفا در این مورد شفاف‌‌سازی کنید که این سرمایه‌‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری چه شده است. فیضی اضافه کرد: در چند روز اخیر در فضای مجزای از شما نقل و قول‌‌هایی زده شده که حرف یک نماینده را از یک گوش شنید و از گوش دیگر رد کرد. لطفا در این خصوص به طول شفاف توضیح دهید.
اسلامی، آقازاده نیست
محمدرضا رضایی کوچی در صحن علنی مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، با بیان اینکه امروز درباره وزارتخانه‌ای تصمیم می‌گیریم که در اقتصاد، توسعه و رشد و آبادانی بسیار موثر است، گفت: این وزارتخانه ۱۷ معاون دارد که هر یک از معاونان به اندازه یک وزیر می‌توانند فعال باشند و در تصمیم‌گیری‌ها موثر عمل کنند.
وی افزود: مسئولیت سنگینی در شقوق مختلف حمل و نقل از جمله ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی، در بخش راه‌های روستایی و در بخش مسکن برعهده وزارت راه و شهرسازی است که وزیر مربوطه باید دانش و تخصص اداره تمام این بخش‌ها را داشته باشد
رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه اسلامی نیروی انقلابی است و نشان داده در بخش‌های مختلف توانسته موفق عمل کند، اظهار داشت: آقای اسلامی، آقازاده نیست و وابسته به جریان سیاسی نبوده که بخواهد بر این اساس وارد دستگاه اجرایی شود. وی کار خود را از کارشناسی شروع کرده و امروز بر اساس توانمندی‌هایش برای پست وزارت راه و شهرسازی معرفی شده است.
رضایی کوچی ادامه داد: برای اداره چنین وزارتخانه عریض و طویلی نیاز به دانش، توانایی و تعهد است که آقای اسلامی فوق لیسانس راه و ساختمان را از معتبرترین دانشگاه جهان کسب کرده است و توانایی پذیرش این مسئولیت سنگین را دارد.
وی با بیان اینکه آقای اسلامی بیگانه با وزارت و راه و شهرسازی نیست و حوزه‌های مختلف آن را می‌شناسد، تصریح کرد: ایشان پیش از این هم در بخش‌های مختلف وزارت دفاع، بنیاد مستضعفان و استانداری مازندران و... مشغول به کار بوده است و این نشان می‌دهد که پرونده خوبی در این حوزه دارد.
نماینده مردم جهرم اضافه کرد: در ابتدا چهار جلسه با حضور ایشان در کمیسیون عمران برگزار کردیم و نمایندگان مجلس مطالبات مردمی را مطرح کردند که بر اساس تکالیف برنامه ششم بود. آقای اسلامی اشراف کامل در برنامه‌های بالادستی دارد و به همین دلیل توانست مورد اعتماد اکثریت اعضای کمیسیون عمران قرار بگیرد. اسلامی را به عنوان فردی که اهل تعامل است، می‌شناسیم که نظرات تخصصی نمایندگان مجلس را می‌پذیرد و تعامل خوبی با مجلس دارد.
رضایی کوچی با بیان اینکه شایسته‌سالاری در این وزارتخانه عریض و طویل باید در دستورکار قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: آقای اسلامی اعتقادی به ورود مدیران به صورت اتوبوسی ندارد و معتقد است نباید خارج از دستگاه مدیر وارد کنیم و ملاک انتخاب مدیران شایسته‌سالاری خواهد بود.
وی با بیان اینکه ما امروز دغدغه مسکن را داریم، ابراز داشت: در حال حاضر با کمبود ۴.۵ میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم و ۲۰ میلیون نفر در بافت‌های آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند. در حالی که باید در سال یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، این رقم ۴۰۰ هزار واحد است که نیازهای جدید بر روی نیازهای گذشته انباشت خواهد شد. آقای اسلامی با شناخت این مشکلات بحث تولید مسکن را در اولویت‌ برنامه‌های خود قرار داده است.
رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌‌تمام در کشور وجود دارد،‌ عنوان کرد: دو میلیون و ۷۰۰ هزار تخت در قانون بودجه تعریف شده که جزو پروژه‌های نیمه‌‌‌تمام هستند و به طور قطع، ایده آقای اسلامی مبنی بر استفاده از فاینانس داخلی و تقویت بخش خصوصی می‌تواند در اجرای این پروژه‌ها موثر باشد.
وی با باین اینکه در حال حاضر ۵۰۰ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند که باید تعامل سازنده‌ای بین وزارت راه و شهرسازی با این سازمان برقرار شود تا مشکلات مربوط به مهندسان رفع شود، یادآور شد: امیدواریم با توجه به شایستگی‌ها و تعهدی که آقای اسلامی دارد، مجلس با رای بالا از ایشان حمایت کند تا وزیر راه و شهرسازی بتواند مشکلات مربوط به این وزارتخانه را حل کند.
 وزیر پیشنهادی اعتقادی به همکاری با نمایندگان ندارد
علی نجفی خوشرودی در مخالفت با محمد اسلامی که به عنوان وزیر راه و شهرسازی معرفی شده است، در صحن علنی مجلس گفت:‌ من از جمله نمایندگانی بودم که در بدو معرفی ایشان به عنوان استاندار مازندران از او استقبال کردم و نکاتی که عرض می‌کنم در تعامل با ایشان در این منصب و مناصب قبلی ایشان است. بنده درباره رویکرد و عملکرد و برنامه وزیر پیشنهادی صحبت می‌کنم.
وی تصریح کرد: رویکرد آقای اسلامی غیرواقعی است و متاثر از محیط غیرواقعی است و ایشان اعتقادی به همکاری با نمایندگان ندارد و کلیپی از ایشان در گفت‌و‌گوی تلویزیون به شما نشان می‌دهم که این صحبت‌ها ما را یاد مدیران سابق می‌اندازد. شما با کدام شاخصه ابراز کردید که در یک سال در استانداری به اندازه ۱۵ سال کار کرده‌اید؟ شما اظهار داشتید مشکل راه‌های روستایی را ۱۰۰ درصد حل خواهید کرد، با کدام برنامه و منابع این کار را انجام خواهید داد؟ این عضو کمیسیون امنیت ملی اظهار کرد: ضعف در مدیریت منابع انسانی از دیگر رویکردهای ایشان است و با روشی ناپایدار در استانداردی مازندران کار کردند و فضای ناامنی را در این استانداری و برای مدیران به وجود آوردند. اگر اینگونه رویکردها به بدنه وزارت راه پمپاژ شود چه کسی جوابگو خواهد بود؟

نجفی پس از اینکه کلیپ مورد نظر را در صحن مجلس به نمایش گذاشت، گفت: پ از آقای اسلامی می‌خواهم که اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی را یک بار دیگر مرور کند.
وی با اشاره به عملکرد محمد اسلامی یادآور شد: شما سه دهه در حوزه فنی مهندسی کار کردید و میلیاردها تومان پول این مملکت در شرکت هواپیمایی هزینه شد. از شما مردم می‌پرسم آیا یک عدد از این هواپیماهای شاهین شهر که قرار بود تولید شود در آسمان ایران پرواز می‌کند؟
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ابراز داشت: در استانداری مازندران آیا جز کلی‌گویی چیزی داشته‌اید؟ برای پسماند و گردشگری و دامپروری و کشاورزی استان چه کردید؟ شما یک روز سابقه کار در حوزه راه و شهرسازی ندارید. شما در عملکرد و مسئولیت‌های قبلی هیچ دستاوردی نداشتید. چگونه در کمتر از دو ساعت انتخاب شدید و برنامه نوشتید؟
وی با بیان اینکه این وزارتخانه ۲۲ زیر مجموعه دارد، گفت: نسخه اصلاحی داد‌‌ه‌اید. در برنامه قبلی ۷۰ درصد از برنامه‌های شما با اسناد بالا دستی مطابقت وجود نداشت. رئیس‌جمهور گفت ما در بخش مسکن بدهکاریم. آیا شما با این برنامه می‌خواهید این مشکل را حل کنید؟ شما برنامه نوشتید و برنامه شعاری به مجلس دادید. شما مهندس هستید باید با عدد و رقم با مردم صحبت کنید.
 اسلامی قول داده مشکلات مسکن مهر را حل کند
محمدعلی پورمختار نماینده مردم کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق وزیر راه و شهرسازی سخن می‌گفت، اظهار داشت: بنده با اعلام موافقت از وزارت آقای اسلامی اعتقاد دارم در این شرایط حساس که دشمن خونین ما آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر آماده می‌شود، ما هم باید آماده باشیم تا تمام توطئه‌ها را برطرف کنیم.
وی افزود: خواهش می‌کنم با ملاحظه شرایط این چهار نفر با رای مثبت به دولت کمک کنیم.
پورمختار در ادامه گفت: بنده سه نکته را عرض می‌کنم. نکته اول اینکه مجلس با هیچ کسی عقد اخوت نبسته بر اساس برنامه‌هایی که وزرای پیشنهادی ارائه می‌دهند مجلس نظارت و در مواقع لزوم استیضاح می‌کند. وی افزود: مبارزه با فساد باید در دستور کار باشد استفاده از نیروهای متعهد، متدین و قوی باید در نظر گرفته شود.
این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: در رابطه با آقای اسلامی باید بگویم که ایشان نیروی شاخص انقلاب و مدیر جهادی هستند. 36 سال سابقه در حوزه‌های مختلف و 26 سال مسئولیت در حوزه کلان داشته و از حوزه راه شناخت کافی دارد و نگاه حزبی و جناحی ندارد. ایشان بر حوزه راه و حمل و نقل آگاهی و تسلط کامل دارد.
وی بیان کرد: سوابق و تقدیرهایی که از سوی رهبری و وزرا از او شده نشان‌دهنده این است که توانمندی بالایی دارد و از طرفی عدالت‌محوری در عرصه راه‌های روستایی را در برنامه دارد. اصلاح فرآیندها بحث جدی ما است ما معتقدیم بدون اینکه وزیر را ببینیم باید کارها انجام شود.
پورمختار با اشاره به اینکه تحقیقات و نوآوری یکی از اهداف آقای اسلامی است، ابراز امیدواری کرد که در حوزه مسکن و راه این مهم اجرا شود ضمن اینکه از نقش مردم در مدیریت کلان بهره گرفته شود. وی با بیان اینکه بحث مسکن در برنامه ایشان دیده شده است، افزود: توجه به مسکن مهر را که نیاز بسیاری از نیازمندان است، ما از او خواسته‌ایم و ایشان نیز قول داده‌اند که مساله را حل کنند چرا که معتقدیم مسکن مهر، مسکن مزحرفی نیست مسکن نیازمندان است.
این نماینده مجلس همچنین گفت: مشکلات حمل و نقل در دستور کار ایشان است همچنین سوابق ایشان در هواپیمایی و در وزارت راه نشان از توانمندی ایشان دارد. وی گفت: اسلامی استاندار فعالی بوده در حوزه پدافند غیرعامل که ما بسیار به آن نیازمندیم هم فعال بوده است. امیدواریم که توجه به نظام مهندسی ساختمان هم مدنظر قرار گیرد.
پورمختار ادامه داد: توجه به بافت‌های فرسوده که یک آسیب جدی حتی در تهران و روستاها است ایشان قول اجرایی داده‌اند، توجه به ریل هم که یک روش مهم حمل و نقلی است، در برنامه‌های او مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: امیدواریم با توجه به سابقه خوب مدیریت جهادی و همچنین توجه به راه روستایی که در همه استان‌ها نیازمند آن هستیم، مشکلات این بخش حل شود.
پورمختار یادآور شد: وی مدیری با سابقه مدیریت قوی، جهادی و شبانه‌روزی است و امیدواریم با رای بالا کمک کنیم به حوزه راه و مسکن یاری رسانده شود. همچنین امیدواریم که رئیس جمهور پای کار باشند و در این صورت همه وزرا در انجام وظیفه موفق خواهند بود.
برای خانه‌های خالی و بی‌خانه‌ها چه فکری دارید؟
سهراب گیلانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: از رییس‌جمهور برای معرفی وزرای پیشنهادی تشکر دارم؛ آنچه که موافقت یا مخالفت می‌کنیم برای تحقق چشم‌انداز کشورمان ایران است. رفع محرومیت‌ها و فقر یک جهاد الهی است و مردم ایران از فشارهای متنوع و تحریم‌ها معترض و ناراحت هستند و منتظرند دولت محترم که فرماندهی را به عهده دارند فکر و چاره‌ای بنیادین برای آنها داشته باشد. امیدواریم این تغییرات در دولت این امید را افزون کند.
وی با طرح این سوال که چرا برخی وزرا استعفا دادند و برخی استیضاح شدند، ادامه داد: این موارد برای تحول و مقابله با بحران جدید است و بدیهی است در این مسیر وزرایی می‌توانند پیش برنده باشند که دارای روحیه مردمی، مومن و ظرفیت ساز باشند. وزارت راه و شهرسازی حوزه وسیعی دارد که دولت محترم چندی پیش پیشنهاد تشکیل دو وزارت‌خانه را در همین چهارچوب داد. بنده به عنوان مخالف ثبت‌نام کردم و می‌خواهم مواردم را بصورت سوال مطرح کنم؛ از وزیر پیشنهادی می‌خواهم پاسخ این‌ها را بدهند.
وی افزود: در بحث مسکن مشکلات جدی وجود دارد؛ برای ساماندهی مسکن برنامه‌ای دیده نشده است. برای خانه‌های خالی و بی‌خانه‌ها چه فکری دارید؟ برای تعاونی مسکن‌های نیمه تمام و چالش‌های اجتماعی چه خواهید کرد؟ گرانی بیش از ۴۰ درصدی مسکن را چگونه ساماندهی می‌کنید؟ مسکن تاثیر فرهنگی و اجتماعی دارد؛ برای حاشیه‌نشین‌های فقیر چه فکری دارید؟‌
نماینده شوشتر و گتوند گفت: برای موضوع رسیدگی به خط ریلی، فرسودگی آن و توسعه آن چه فکری دارید؟ برای پرداخت به پیمانکاران چه برنامه‌ای دارید؟ گرانی ناشی از تحریم موجب گرانتر شدن پروژه‌ها شده است و این پروژه‌ها به دلیل عدم تامین اعتبار متوقف شده‌اند؛ برای پروژه‌های قطعی چه برنامه‌ای دارید؟ آیا با تامین بودجه می‌توانید پروژه‌های جدید را شروع کنید؟ برای شهرسازی اسلامی و ایرانی و طرح‌های جامع شهری برنامه‌ای مطرح نکردید.
گیلانی ادامه داد: توسعه شهری امری اجتناب‌ناپذیر است و حرف اول را برای زیباسازی شهرها دارد اما در برنامه شما به آن پرداخته نشده است. همچنین مدیریت‌های قبلی در این وزارت‌خانه هزاران میلیارد بدهی انباشته شده داشته‌اند و پروژه‌های نیمه تمام به کار گذاشته‌اند، تحریم‌ها هم اضافه شده است؛ چه تحول مدیریتی را برای برطرف کردن این مشکلات دارید و چگونه می‌توانید چشم انداز ۱۳۰۴ را در شرایط بحران جبران کنید؟ این ارثی است که امروز به دست شما رسیده است.
این نماینده مجلس در ادامه سوالات خود گفت: چه برنامه‌ای برای ناوگان مسافربری با بیش از ۸۳ هزار اتوبوس با عمر متوسط دارید؟ چه برنامه‌ای برای حمل و نقل کالا که بیش ۳۶۵ هزار کامیون با متوسط سن ۱۷ ساله دارد، دارید؟ این از مهمترین مسائلی است که بصورت سوال خدمت شما عرض کردم و امیدوارم با شفافیت کامل برنامه های خود را بفرمایید.
از سوال هیچ نهاد و نماینده‌ای عبور نخواهم کرد/ فرصت‌های برابری را در اختیار زنان و مردان قرار می‌دهم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: