سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - June 18 2019
کد خبر: 44495
تاریخ انتشار: 15 مهر 1397 15:25
با تصویب CFT از سوي نمايندگان مجلس؛

دلار ارزان شد

پس از تصویب CFT در مجلس، گزارش ها از بازار ارز از ریزش قیمت ها حکایت دارد.هم اکنون دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شده و روند روند کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد. روند کاهش قیمت دلار هم اکنون به گونه ای است که حتی در کانال دلال های ارزی نیز این موضوع مشاهده می شود.
به گزارش راه امروز: هم اکنون دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شده و روند روند کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد. اخبار منفی درباره احتمال عدم تصویب لوایح مربوط به FATF در هفته های گذشته بارها جو روانی بازار ارز را به هم ریخته بود. با این وجود، با مصوبه امروز مجلس انتظار می رود روند کاهش قیمت ها تداوم داشته باشد. «CFT» مهمترین لایحه از لوایح چهارگانه FATF محسوب می شد که مخالفان تصویب آن در مجلس تا امروز چند تجمع برگزار کرده و حتی نمایندگان تندرو به آبستراکسیون نیز تهدید کرده بودند. گفتنی است روند کاهش قیمت دلار هم اکنون به گونه ای است که حتی در کانال دلال های ارزی نیز این کاهش مشاهده می شود.
اما سه شنبه هفته گذشته تیتر اول روزنامه کیهان «سقوط نرخ دلار پس از شلیک موشک، حکم اعدام و تعویق FATF» بود. از دو مورد اول که بگذریم این روزنامه مدعی شده بود تعویق FATF منجر به کاهش نرخ ارز شده است. با این منطق کیهان احتمالا باید با تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) سونامی افزایش نرخ ارز را مشاهده می‌کردیم؛ چیزی که برخلاف نظر کارشناسی های اقتصادی است.   
با این حال این بار هم سخن کارشناسان درست از آب درآمد. بعد از تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم برخی رسانه‌های اقتصادی مدعی کاهش نرخ ارز شدند. 

اقتصاد آنلاین در همين رابطه نوشت: در بازار به کانال پایین‌تر از ۱۱ هزار تومان رسیده است و یکی از دلالان بازار فردوسی هم گفت: روند کاهشی نرخ ارز آغاز شده و به نظر می‌رسد تا ساعاتی دیگر قیمت در بازار مشخص شود. به گفته وی شوک کاهشی در بازار ارز آغاز شده است.» نکته جالب این بود که صرافی روزان، از صرافی‌های رسمی زیر نظر بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود، درحالی که در ابتدای روز دلار غیررسمی را به مبلغ ۱۳۳۰۰ تومان می‌خرید، رقم دلار را بلافاصله بعد از تصویب مصوبه مجلس به پایین‌تر از ۱۲۲۰۰ تومان رساند و مسیر قیمت‌ها که تا قبل از آن اقلا در صرافی‌ها افزایشی نمایش داده می‌شد از شوک حاصل از مصوبه مهم مجلس روند کاهشی به خود گرفت.

از آنسو، فرارو نيز در گزارشي آورده است كه خبرنگار فرارو هم به یک دلال‌ دلار تماس گرفت. کریم، فروشنده های غیررسمی بازار ارز است. یک ساعت و نیم بعد از تصویب لایحه پیوستن ایران به CFT با او تماس گرفتیم. او به فرارو گفت:"الان ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان هرچقدر که بخواهی می‌فروشم. " او گفت که برای خودش ۱۰ هزار تومان پایین‌تر نمی‌خرد. اما برای مشتری که می‌خرم ۱۱ هزار و ۳۰۰ - ۴۰۰ تومان می‌خرم. از او پرسیدیم "راست می‌گویند که از صبح قیمت پایین آمده؟ " گفت: "اومده پایین داداش. FATF تصویب شد. پایین‌تر هم میاد. " از کریم درباره حجم مشتری و فروشنده نیز پرسیدیم. او پاسخ داد: "الان همه فروشنده اند. کسی نمی‌خرد. خودم هم برای خودم نمی‌خرم. فقط برای مشتری می‌خرم."   البته درباره اینکه حجم فروشنده ها بیشتر است یا خریدارهای دلار مطالب ضد و نقیض گفته می‌شود. مهرداد دلال دیگری است که به فرارو می گوید: مردم عادی همه دلارهایشان را می‌فروشند. قیمت دلار ۱۲ تا ۱۲ و ۵۰۰ است. ۱۱ تومانی هم گفته می‌شود قیمت خرید دلال از مردم است.
اگر رای امروز مجلس منفی بود قیمت دلار بالا می‌رفت
 تا اینجای کار می‌دانیم قیمت ارز پایین آمده است. اما این روند تا کجا ادامه دارد؟ آیا ما شاهد بازگشت قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان نیز خواهیم بود؟  مهدی پازوکی، اقتصاددان به فرارو می‌گوید اگر لایحه پیوستن ایران به CFT تصویب نمی‌شد اتفاق برعکس رخ می‌داد و قیمت ارز بالا می‌رفت.  قیمت دلار قاعدتا باید تا یکی دو روز آینده کاهش پیدا کند. من نمی‌توانم پیش بینی کنم که تا چه میزان پایین می‌آید اما مطمئنا قیمت ها زیر هفت هزار تومان نخواهد رسید. البته کاهش نرخ دلار  هم به شرایط بستگی دارد.  بالا رفتن قیمت ارز و رسیدن به ۱۹ هزار تومان عامل اقتصادی نبود بلکه عوامل سیاسی و روانی در آن اثر داشت. البته اگر با مسائل سیاسی حادی رو به رو شویم قیمت ها دوباره بالا می‌روند. اگر شورای نگهبان این لایحه را رد کند یک سیگنال منفی به بازار خواهد داد.
پیوستن به FATF برای سیستم بانکی والفجر مقدماتی است
 این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: پیوستن به FATF والفجر مقدماتی است که سیستم بانکی ایران با سیستم بانکی جهان کار کند. ارتباطات بانکی ما با دنیا بسیار ضعیف است. ما ۳۰ سال از سیستم بانکی جهان عقب هستیم. اگر اقتصاد ما بسته باشد و شما بهترین اقتصاددانان را به کشور بیاورید هیچ کاری از دستشان برنمی‌آید. پذیرفتن نهاد نظارتی FATF کمک می‌کند که اقتصاد ایران با جامعه جهانی ارتباط داشته باشد. اولا باید بدانیم FATF برخلاف آنچه مخالفانش می‌گفتند هیچ به برجام ربطی ندارد. FATF برای مبارزه با پولشویی در سال 1989 در پاریس بنیان گذاری شد. ۳۵ کشور عضو اصلی آن هستند و ۱۹۴ کشور هم با درجات مختلف به مقررات آن پیوسته اند. در این میان ایران و کره شمالی به این کنوانسیون نپیوسته بود. شرکای تجاری ما هم مثل روسیه، چین، ترکیه، عراق و حتی سوریه  و لبنان هم  FATF را پذیرفته اند. کمک به جنبش های آزادی بخش هم با FATF منافاتی ندارد؛ تا جایی که من می دانم  جمهوری اسلامی هیچ گاه کمک هایش به این جنبش ها را از طریق سیستم بانکی انجام نمی داد.
رد کردن CFT خودتحریمی بود
 پازوکی می گوید:  ما با آمریکا نمی توانیم به خاطر تحریم ها کار کنیم. اگر لایحه پیوستن ایران به CFT هم امروز رد می‌شد نوعی خودتحریمی به حساب می‌آمد. ما باید با جامعه جهانی ارتباط داشته باشیم. اینکه می گویند دشمنان می توانند به اطلاعات مقامات ما دسترسی پیدا کنند حرف درستی نیست. اتفاقا آمریکا، اسرائیل و عربستان از خدا می خواستند که ما به FATF نپیوندیم. برای اینکه کشور ما جزء قدرتهای اقتصادی جهان باشد به تعامل با سیستم بانکی از جمله بانک های اروپایی و آسیایی نیاز دارد. همین اخیرا یک تاجر افغانی در یک شبکه بین‌المللی میگفت اگر ایران به FATF نپیوندد ما نمی‌توانیم با ایران کار کنیم و فقط می تواند به صورت چمدانی و نقدی با آن ها کار کند. اگر ما برجام را نیز نمی‌پذیرفتیم وضعیت نفت در برابر غذا را پیدا می کردیم. او با بیان اینکه ایران بهشت دلالان و واسطه گران است می گوید اگر ما مقررات مبارزه با پولشویی را اجرا کنیم و سیستم از انضباط و شفافیت پولی دفاع کند می توانیم مالیات که حقوق مردم است را دریافت کنیم و کل بودجه متکی بر مالیات شود.  


برچسب ها: دلار ، صرافي ، CFT
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بازدید از صفحه اول
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها