سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
کد خبر: 44146
تاریخ انتشار: 14 شهريور 1397 01:47
معاون امور اقتصاد و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضوابط جدید ترخیص انواع کاغذ شامل چاپ و تحریر، روزنامه، کلاسه، بالکی و LWC را اعلام کرد.
معاون امور اقتصاد و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضوابط جدید ترخیص انواع کاغذ شامل چاپ و تحریر، روزنامه، کلاسه، بالکی و LWC را اعلام کرد. حسن یونس سینکی معاون امور اقتصاد و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای مشترک به محمود نوابی رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مجتبی خسرو‌تاج معاون صادراتی وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، عسگری رییس کل گمرک ایران با موضوع نظارت و کنترل بر تولید، واردات و توزیع کاغذ نوشت: « با توجه به اهمیت تامین نیاز به انواع کاغذ (چاپ و تحریر، روزنامه، گلاسه، بالکی و LWC و ضرورت کنترل و نظارت کاغذهای وارداتی، تولید داخل و هدایت آنها برای رسیدن به دست مصرف‌کنندگان واقعی خواهشمند است دستور فرمایید موارد به شرح ذیل ابلاغ و بر اجرای آن نظارت گردد.»

براساس بند یک این نامه، ترخیص کلیه کاغذهای وارداتی‌، منوط به دریافت تاییدیه شبکه توزیع و مقصد حمل بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (کمیته مصوب مورخ 97/5/16 کارگروه تنظیم بازار) و تخصیص سهمیه مطابق با نیاز و درخواست وزارت آموزش و پرورش با اعلام کتبی مسوول کمیته و درج مقصد و انبار مربوطه در بارنامه حمل صاحب سهمیه با استناد به ظرفیت تشکل‌های تولیدی و توزیعی. در تبصره یک این بند آورده شده، برای تسهیل و تسریع در ترخیص کاغذهای وارداتی و جلوگیری از هرگونه تخلف احتمالی در زنجیره تامین، ترخیص و توزیع کاغذ به دو روش قابل انجام است. الف - حمل و توزیع کاغذهای وارداتی با اخذ تاییدیه شبکه توزیع بطور مستقیم از گمرک به خریداران ب- حمل و توزیع کاغذهای وارداتی بر اساس اخذ تاییدیه شبکه توزیع زا انبار واردکننده. در بند 2 آمده است که دقت شود در اظهار کالا به گمرکات از جابه‌جایی تعرفه و دگراظهاری جلوگیری به عمل آید.

همچنین براساس بند سه این نامه، دفتر مقررات صادرات و واردات سریعا تکالیف این بخشنامه را به گمرک و متعاقبا به گمرکات اصلی جهت رعایت در ترخیص انواع کاغذ ابلاغ کند. همچنین براساس بند 4، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به کنترل و نظارت بر مقادیر تولید و واردات و هدایت محموله‌ها به مراکز تعیین شده طبق سهمیه تخصیصی به دستگاه‌های ذی‌ربط (دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و ...) و مصرف‌کنندگان مختلف انواع کاغذ اقدام و گزارش مقادیر تولید و واردات، بارگیری و حمل را به صورت روزانه با سهمیه‌ها مطابقت داده و کنترل و نظارت لازم را مبذول و با تخلفات احتمالی برخورد خواهد کرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: