سه‌شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - April 23 2019
کد خبر: 44112
تاریخ انتشار: 11 شهريور 1397 19:54
«فردوسی‌پور نشان داده در مقابل فشار‌ها ایستادگی می‌کند و اجازه دخالت به هیچ‌کس را در برنامه‌اش نمی‌دهد. او تا امروز ایستادگی کرده، اما مشخص نیست در روز‌های آینده روی آنتن در این باره صحبتی نکند، اتفاقی که پیش از این نیز بار‌ها رخ داده است».
روزنامه قانون نوشت: «هوش بالای عادل فردوسی‌پور باعث شده برنامه ۹۰ جذاب‌ترین برنامه صدا و سیمای ایران باشد، آبروی تلویزیون را حفظ کند و بر کم شدن تعداد مخاطبانش سرپوش بگذارد. بسیاری از مدیران فعلی و پیشین تلویزیون ایران به این برنامه می‌نازند و آن را در زمره افتخارات خود قرار می‌دهند. اما این روز‌ها جدایی محمد حسین میثاقی از برنامه ۹۰، حاشیه جدیدی را برای این برنامه به همراه داشته و اتفاقاتی را در پشت صحنه به وجود آورده که در پرونده امروز به آن می‌پردازیم.  پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون ایران بدون شک به راه خود ادامه خواهد داد حتی اگر چهره‌های محبوب از آن جدا شوند، قهرمان این برنامه عادل فردوسی‌پور است؛ مجری‌ای که نشان داده مخاطب را می‌شناسد و می‌داند برای بالا رفتن کیفیت برنامه خود باید چه کند. 

 اختلافات بنیادین عادل با مدیر شبکه سه
تغییر و تحول در سازمان صدا و سیما به امری بدیهی تبدیل شده، در سال‌های اخیر بار‌ها مدیران از شبکه‌ای به شبکه دیگر تغییر مکان داده‌اند و همچنان شایعاتی درباره تغییر و تحولات شنیده می‌شود. جابه‌جایی‌هایی که به طور عمده با هدف بهبود کیفیت برنامه‌های تلویزیونی انجام می‌شود، اما گاه اتفاقاتی را باعث می‌شود که عجیب است. همه آن‌ها که برنامه ۹۰ را پیگیری می‌کنند، می‌دانند که علی‌اصغر پورمحمدی، یکی از حامیان اصلی برنامه ۹۰ بود، اما او به طور ناگهانی به عنوان قائم‌مقام سازمان انتخاب شد تا رییس پیشین سازمان بسیج صدا و سیما به عنوان جایگزین او انتخاب شود. 

حضور علی فروغی در شبکه سوم سیما با انتقاداتی همراه بود، اما آن چه باعث شد نامش بیش از پیش مطرح شود، واکنش او به پخش نشدن آیتم مربوط به احتمال تبانی نساجی در دیدار‌های سال گذشته خود با برخی از تیم‌های لیگ یکی بود. ماجرا این بود که عادل فردوسی‌پور یکی از برنامه‌های ۹۰ را زودتر به پایان برد تا اعتراض خود را به فشار‌ها علیه پخش آیتم مربوطه نشان دهد. 
انتقادات خبرگزاری برنا از این موضوع واکنش تند فروغی را در پی داشت و او در این باره پستی را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «دلیل اصلی نپرداختن به اتفاقات مشکوک فوتبال و پرونده مشکوک به تبانی در لیگ (که البته این‌طور نبوده)، فشار جدی برخی مسئولان دولت برای نپرداختن به این موضوع در سطوح مختلف سازمان است. به عبارت بهتر خبرگزاری رسمی دولت در حالی رسانه ملی را محکوم به بایکوت در این موضوع در فوتبال می‌کند که دلیل اصلی تجدید نظر رسانه ملی در پرداختن به این موضوع، درخواست مصرانه و فشار‌های مقامات دولتی تا دقایقی مانده به آنتن بوده است. 
حالا سوال اینجاست که چطور می‌شود که دولت موضوعی را از صداوسیما مطالبه کند و بعد از اجابت درخواستش، رسانه رسمی آن مجموعه، به دلیل اجابت تقاضای همان مجموعه تخریب و توهین را در دستور کار خود قرار دهد؟! این تفاوت در سیاست‌های اعمالی و اعلامی، برای چیست؟» 
شنیده‌ها البته نشان می‌دهد فروغی نیز در پخش نشدن این آیتم نقش داشته و او دستور مستقیم داده تا آیتم مربوط به تبانی نساجی روی آنتن نرود. اختلافات او با فردوسی‌پور نیز از همین جا آغاز شده و گفته می‌شود اختلافات بنیادین این دو نفر باعث شده مجری محبوب برنامه‌های تلویزیونی در گفتگو با اطرافیانش، گلایه‌هایی را درباره فروغی بکند.   ماجرای جدایی محمدحسین میثاقی از برنامه ۹۰ نیز به هیزم اختلافات این دو نفر آتش زده و به آن شدت بخشیده است. جالب است بدانید اطرافیان فردوسی‌پور ترجیح می‌دهند در این باره سکوت کنند و تنها به گفتن یک جمله اکتفا می‌کنند: «اختلافات اساسی دارند.» 
به هر ترتیب به نظر می‌رسد سلیقه علی فروغی از سلیقه فردوسی‌پور که سال‌هاست محبوب‌ترین برنامه تلویزیونی را می‌سازد، فاصله بسیاری دارد. از سوی دیگر فردوسی‌پور نشان داده در مقابل فشار‌ها ایستادگی می‌کند و اجازه دخالت به هیچ‌کس را در برنامه‌اش نمی‌دهد. او تا امروز ایستادگی کرده، اما مشخص نیست در روز‌های آینده روی آنتن در این باره صحبتی نکند، اتفاقی که پیش از این نیز بار‌ها رخ داده است. 
جدایی از یار و همراه قدیمی 
محمدحسین میثاقی، گزارشگری است که در سال‌های گذشته به یار غار عادل فردوسی‌پور تبدیل شده و در برنامه‌های مختلف با او همراه بوده است. میثاقی به دلیل تسلط به زبان انگلیسی و شور و هیجانی که در اجرا‌های خود دارد همواره مقبولیت خوبی در عامه مردم دارد و حتی برخی اعتقاد دارند او دومین گزارشگر محبوب ورزشی تلویزیون است. زندگی فعلی میثاقی بدون شک حاصل شانس و تیزهوشی مجری برنامه ۹۰ است.   فردوسی‌پور توانایی‌های میثاقی را از گزارشگری بازی‌های شیرین فراز کرمانشاه انتخاب کرد و به تدریج او را در بیشتر برنامه‌های تلویزیونی جا داد؛ به طوری که این مجری توانمند اجرای برنامه فوتبال ۱۲۰ را با تهیه کنندگی عادل فردوسی‌پور در شبکه ورزش روی آنتن برد و موفق بود. با شروع فصل جدید برنامه ۹۰، اما خبری از محمدحسین میثاقی نبود؛ در حالی که این دو نفر در سایر برنامه‌ها مثل فوتبال برتر مشکلی با یکدیگر نداشتند و همکاری می‌کردند. همین موضوع باعث شد شایعاتی درباره جدایی میثاقی از فردوسی‌پور شکل بگیرد؛ شایعه‌ای که با سکوت مجری برنامه ۹۰ همراه بود، اما از سوی میثاقی تکذیب شد. او در این باره گفته بود: «مگر می‌شود آدم با رفیق و همکار و استاد خودش که سال‌های زیاد با او کار و زندگی کرده است، قطع همکاری کند و از او جدا شود؟ بار‌ها و بار‌ها از نقشی که عادل فردوسی‌پور و حمایت‌هایش در زندگی من داشته صحبت کردم؛ به هیچ عنوان از برنامه نود جدا نشده‌ام. منتهی به خاطر مشغله کاری دیگر نمی‌توانم مثل گذشته برای گزارش‌های مختلف کار کنم.» این، اما پایان ماجرا نبود، شایعاتی در این باره به گوش‌مان رسیده که نشان می‌دهد با وجود تکذیب میثاقی، اصل خبر درست است. عادل فردوسی‌پور پیش از این نیز وقتی با جواد خیابانی به اختلاف خورد، ترجیح داد سکوت کند و هرگز درباره اختلافش با او صحبتی نکرد.  
 خیابانی البته بار‌ها این موضوع را تکذیب کرد، اما بسیاری از هواداران می‌دانند این دو نفر با یکدیگر اختلاف اساسی دارند و به قولی آبروداری می‌کنند. ماجرای اختلاف محمدحسین میثاقی با فردوسی‌پور نیز از سوی نزدیکان عادل تایید شده است.
 برخی از آن‌ها معتقدند اصل اختلاف به دخالت‌هایی مربوط می‌شود که علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما پشت پرده همه آنهاست.   گفته می‌شود فروغی با وعده‌هایی که به میثاقی داده، او را از برنامه ۹۰ جدا کرده و اجرای برنامه فوتبال برتر را به او سپرده است.
 برخی دیگر نیز ماجرا‌هایی را مطرح می‌کنند که، چون تایید نشده‌اند، ذکر آن‌ها اخلاقی نیست، اما آن چه قطعی به نظر می‌رسد این که فردوسی‌پور و میثاقی اختلافاتی دارند و این ماجرا ممکن است به قیمت پایان همکاری این دو نفر باشد؛ هر چند که مجری برنامه ۹۰ همچنان در این باره سکوت می‌کند و حرفی درباره دلایل اختلافاتش نخواهد زد.  
 جالب است بدانید فردوسی‌پور حتی به دوستان نزدیکش نیز درباره دلایل اختلاف با میثاقی حرفی نزده و ترجیح می‌دهد در این باره سکوت کند و آن را به زمان بسپارد. هر چند که میثاقی در آخرین گفت‌وگوی خود قول اجرای چند آیتم را داده، اما به نظر می‌رسد تا زمانی‌که اختلافات حل نشود، او به برنامه ۹۰ بازنمی‌گردد.»

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: