جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - May 24 2019
کد خبر: 43827
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1397 08:28
روزنامه «البنا» نوشت: پیشنهاد 15 سال پیش «ماهاتیر محمد» الان قابل اجراست

ایران، ترکیه، پاکستان و مالزی، ایده «سکه طلای اسلامی» را کلید بزنند

در شرایطی که ایران جز کشورهای اصلی تولید کننده نفت و گاز است، ترکیه و پاکستان مهمترین گذرگاههای لوله های نفت و گاز را دارا هستند و مالزی مهمترین دولت در زمینه پالایشگاههای نفت و صنعت پتروشیمی است و تجارت نفت و گاز حدود نیم تریلیون دلار در این چهار دولت را به خود اختصاص می دهد، امکان انجام معاملات در این زمینه، با تکیه به سکه طلای اسلامی بعنوان ارزی برای تبادل نفت و گاز، وجود دارد. به این ترتیب، سکه طلای اسلامی در سبد ارزهای متداول جهانی قرار می گیرد.
ناصر قنديل در البناء چاپ بیروت نوشت: در سال 2003، ماهاتیر محمد، اقتصاد دان آسیایی و نخست وزیر مالزی، در جریان برگزاری نشست کشورهای اسلامی در کشور خود، موضوع سکه طلای اسلامی را مطرح کرد که در آن زمان با استقبال گسترده ای مواجه شد؛ اما آمریکایی ها درصدد براندازی این طرح و همچنین سرنگونی شخص ماهاتیر محمد برآمدند. بر کسی پوشیده نیست که عربستان سعودی در هر دو این ماموریت ها نقشی محوری ایفا کرد.
به گزارش راه امروز به نقل از انتخاب: در ادامه این مقاله آمده است: در آن برهه، ترکیه که تلاش می کرد تحت حمایت آمریکا باشد و پاکستانی که تحت نفوذ دو جانبه سعودی امریکایی بود و به حمایت مالی عربستان و حمایت نظامی آمریکا نیاز داشت، موضعی مشابه عربستان اتخاذ کردند و استقبال ایران از این طرح، به عنوان دولتی که در معرض تحریمها و محاصره های زیادی قرار داشت، راه به جایی نبرد.

امروز، در حالی که پاکستان به لطف پیروزی حزب الانصاف و رئیس آن، عمران خان، رابطه خوبی با عربستان و ایالات متحده ندارد و آنکارا و اشنگتن در دو سطح سیاسی و اقتصادی در حالت مقابله با یکدیگر قرار دارند، در حالی که ماهاتیر محمد بار دیگر به صحنه سیاسی مالزی بازگشته است و ایران برای مقابله با تحریمها آماده می شود، طرح سکه طلای اسلامی، برای دولتهایی که جمعیت آنها روی هم رفته به حدود نیم میلیارد نفر می رسد و حجم اقتصاد آنها نزدیک به سه تریلیون دلار است، بسیار ضروری به نظر می رسد.

در شرایطی که ایران جز کشورهای اصلی تولید کننده نفت و گاز است، ترکیه و پاکستان مهمترین گذرگاههای لوله های نفت و گاز را دارا هستند و مالزی مهمترین دولت در زمینه پالایشگاههای نفت و صنعت پتروشیمی است و تجارت نفت و گاز حدود نیم تریلیون دلار در این چهار دولت را به خود اختصاص می دهد، امکان انجام معاملات در این زمینه ، با تکیه به سکه طلای اسلامی بعنوان ارزی برای تبادل نفت و گاز، وجود دارد. به این ترتیب، سکه طلای اسلامی در سبد ارزهای متداول جهانی قرار می گیرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: