دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - March 25 2019
کد خبر: 43325
تاریخ انتشار: 15 تير 1397 14:08
هفتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018)، با حضور دبیر نمایشگاه و مدیر فن بازار ملی ایران و در میان استقبال فعالان حوزه استارت¬آپی آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی اینوتکس این رویداد که با هدف ایجاد هم افزایی میان فعالان حوزه نوآوری به مدت سه روز برگزار می شود، روز 14 تیرماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران آغاز به کار کرد. اینوتکس  گردهمایی استارت آپ ها، سرمایه گذاران و شتاب دهنده های ایران به شمار می رود و امسال میزبان 150 استارت آپ، 16 شتاب دهنده، 11 سرمایه گذار خطرپذیر و بیش از 100 شرکت دانش بنیان است. اکبر قنبرپور در افتتاحیه این نمایشگاه تخصصی در حوزه تکنولوژی و نوآوری کشور، ضمن اینکه اهداف برگزاری این گردهمایی را تشریح کرد، فهرستی از برنامه ها و روند برگزاری این نمایشگاه در سه روز آتی را به بازدیدکنندگان ارائه کرد. 
به گفته وی، نمایشگاه اینوتکس از سال 2012 آغاز به کار کرده و در دو سال آغازین فعالیت خود، تنها میزبان شرکت های فناوری خارجی بوده است. اما از سال 2014 این روند با تغییراتی مواجه شده که براساس آن در سال 2014، علاوه بر حضور شرکت های خارجی، شرکت های ایرانی نیز به جمع این نمایشگاه اضافه شده اند. این در حالی است که تغییرات ساختاری به وجود آمده در این نمایشگاه، به اینجا ختم نشده و سال گذشته باتوجه به رشد سریع در اکوسیستم، بخش های دیگری مانند مخترعین، شتاب دهنده ها و استارت آپ ها نیز به نمایشگاه راه یافته اند. 
در ادامه این مراسم، رضا غیابی، مدیرعامل موسسه فرصت آفرین با اشاره به سازوکار اجرایی نمایشگاه اینوتکس 2018 گفت: یکی از مهمترین بخش های نمایشگاه امسال، بخش «استیج» است که در قالب یک برنامه سه روزه و با هدف بررسی چالش های استارت آپی ایران طراحی شده است. به گفته غیابی برنامه «استیج» به بررسی موضوعاتی همچون سرمایه گذاری اولیه و کلان، موضوعات حقوقی، مشکلات توسعه فنی و رشد استارت آپ ها می پردازد. 
وی افزود: همچنین رویداد بانی، صبح خلاق تهران از دیگر برنامه هایی هستند که در حاشیه «استیج» در اینوتکس امسال برگزار می شود. مدیرعامل موسسه فرصت آفرین یکی دیگر از برنامه های ویژه امسال را «اینوتکس تلنت» دانست و اظهار کرد: «اینوتکس تلنت» نه تنها نقش پل ارتباطی بین استارت آپ ها و متقاضیان جویای کار را ایفا می کند، بلکه در این بخش فارغ التحصیلان هم می توانند با استارتآپ ها و شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف آشنا شوند و از فرصت های شغلی موجود در این شرکت ها مطلع شوند.
 وی افزود: در حاشیه اینوتکس 2018، فن بازارهای سراسر کشور هم در قالب یک گردهمایی به همفکری و تبادل ایده خواهند پرداخت. غیابی در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی دیگر از برنامه های امسال این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: امسال برگزاری دومین نشست تجاری فناوری (D8) با حضور شرکت های فناور چهار کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر در ایران خواهد بود که با محوریت بررسی فرصت‌های مناسب برای مشارکت برگزار می‌شود. همچنین به گفته وی، نشست شبکه سازی نوآوری با حضور اساتید بین المللی از کشورهای روسیه، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و اتریش با موضوع شهر هوشمند در پنج پنل و طی روزهای اول و دوم نمایشگاه برگزار خواهند شد.
برگزاری سه پنل تخصصی
بخش استیج نمایشگاه اینوتکس 2018، در روز نخست میزبان دو پنل تخصصی بود. در پنل نخست «نکات کاربردی برای سرمایه گذاری در استارت آپ ها» که با حضور دکتر محمد احمدی، مدیرعامل اسمارت آپ، علی عمیدی، مدیرعامل کارن کراد، سهیل عباسی، مدیر شتابدهنده تک، مریم نجفی، مجید زورمند و محمد رامین کمیلیان، اعضای گروه سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا مورد بحث و بررسی قرار گرفت، معیارهای مهم در ارزیابی تیم های استارت آپی جهت جذب شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران ارزیابی شد. 
به اعتقاد سخنرانان این پنل، داشتن یک تیم منسجم، پویا بودن و عدم سکون استارت آپ ها و داشتن نمونه محصول اولیه معیارهای هستند که بیش از پیش باید مورد توجه فعالان بازار قرار گیرند. اما موضوع دیگری که در این پنل به آن اشاره شد تشخیص یک استارت آپ موفق است که باتوجه به گفته های محمد احمدی کار ساده ای نیست و در بسیاری از موارد شرکت های سرمایه گذار در تشخیص این استارت آپ ها دچار خطا می شوند.
اما در پنل «چالش های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارتاپ ها و سرمایه گذاران» چه گذشت؟ جمع بندی این پنل نشان می دهد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش های بیشماری روبه روست. به گفته سخنرانان این پنل، اکوسیستم ها اگر قرار باشد موفقیتی به دست بیاورند، باید لینک های بسیار قوی داشته باشند. این در حالی است که برای تحقق این موضوع، دو پیشنیاز دانشگاه های کارآمد و مدیران باسواد نیاز است. 
به اعتقاد برخی از سخنرانان این پنل، در حال حاضر دانشگاه ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در طول 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته اند. از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه ها به گونه ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده است.
 در بخش دیگری از این پنل تخصصی، به کوچک بودن استارت آپ ها و اینکه صدایشان به گوش دانشگاه ها نمی رسد، اشاره شد. فعالان استارت آپی معتقدند نمی توان با دانشگاه ها تعامل مناسبی برقرار کرد و تنها شرکت های بزرگ این توانایی را خواهند داشت. این در حالی است که آمارهای منتشر شده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا حاکی از آن است که نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند. 

همچنین بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر از هر 3 فرد تحصیلکرده در آمریکا، تنها یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل کرده، جذب بازار کار می شود. ناکارآمدی دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش برانگیز شده که به باور برخی صاحبنظران در این پنل، برخی از استارت آپ ها کم سواد و یا بی سواد هستند و توجه ای به افزایش سطح سواد خود ندارند. به اعتقاد آنان تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارت آپ ها شکسته نشود، نمی توان راه را برای رشد استارتاپ ها و در نتیجه بازار کار مناسب باز کرد.
 در بخش سوم این نمایشگاه هم، سازوکار هوشمندسازی شهرها مورد واکای قرار گرفت. امروه موضوع شهر هوشمند توجه مردم بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب کرده است. در این پنل به این موضوع اشاره شده که شهر هوشمند به توسعه سیستم های شهری مبتنی بر تکنولوژی اشاره دارد که در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و کارآمد و رشد اقتصادی منجر می شود. 
نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری، طی 6 دوره میزبان بیش از 750 شرکت فناور از 25 کشور جهان بوده و انعقاد بیش از 130 سند همکاری در دوره‌های گذشته، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است. امسال بیش از هزار فعال در حوزه نوآوری و فناوری در قالب استارت آپ و شرکت دانش بنیان در نمایشگاه اینوتکس شرکت می‌کنندو روزانه بیش از 2000 نفر از این رویداد بازدید خواهند کرد. این نمایشگاه تا شنبه 16 تیرماه برپاست و علاقمندان میتوانند از ساعت 10صبح تا 8 شب در این نمایشگاه حضور پیداکنند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: