چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - February 20 2019
کد خبر: 43319
تاریخ انتشار: 14 تير 1397 23:50
پسر رهبر داعش کشته شد حذیفه البزری، پسر ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در جریان عملیاتی که علیه نیروهای ارتش سوریه و روس‌ها شرکت کرده بود در یک ایستگاه برق حرارتی در حمص کشته شد.
 اطلاعیه حاوی خبر "مرگ" حذیفه البدری در عملیات علیه نیروهای دولتی سوریه و روسیه در حمص. منابع خبری گزارش کرده‌اند که فرزند ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش، در عملیاتی در سوریه کشته شده است. به گزارش بی بی سی، یک رسانه مرتبط با داعش با انتشار اطلاعیه‌ای تحت عنوان "قافله شهدا" گفته است که حذیفه البدری، فرزند رهبر این گروه در "عملیات انغماسی علیه نصیریه و روس‌ها در نیروگاه حرارتی در ولایت حمص کشته شده است. 
پسر ابوبکر بغدادی کشته شد
در مورد نحوه کشته شدن این فرد اطلاعات بیشتری داده نشده است اما از آنجا که اصطلاح "عملیات انغماسی" در جنگ یا جهاد به معنی آن است یک فرد با قبول خطر مرگ، به قلب نیروهای دشمن یورش می‌برد، احتمال دارد منظور این اطلاعیه کشته شدن فرزند رهبر داعش در نوعی عملیات انتحاری یا به اصطلاح "استشهادی" باشد.
 معمولا داعش این اصطلاح را زمانی به کار می‌برد که فرد مورد نظر در پایان عملیات یا درگیری مسلحانه، برای وارد کردن خسارت بیشتر به طرف مقابل، دست به اقدام انتحاری می‌زند. منظور از "نصیریه" در این اطلاعیه، اقلیت مذهبی علوی در سوریه است که قدرت را در حکومت این کشور در دست داشته است.
 این اطلاعیه شامل تصویر یک پسر جوان است که اسلحه‌ای را هم در دست دارد. ظاهرا این تصویر متعلق به حذیفه البدری است هرچند مشخص نیست که این تصویر در چه زمانی گرفته شده است. امکان تایید مستقل محتوا و تصویر این اطلاعیه وجود ندارد. در مورد وضعیت و محل کنونی ابوبکر البغدادی، که پیش از انتخاب این نام، عواد ابراهیم البدری خوانده می‌شد، اطلاعی در دست نیست. 
او پس از اشغال موصل توسط داعش در تابستان سال ۲۰۱۴ به عنوان "خلیفه دولت اسلامی" معرفی شد و فیلم و تصاویری از او هنگام ایراد خطبه نماز در مسجد انتشار یافت. از آن زمان به بعد، اخبار چندانی از محل و چگونگی زندگی و فعالیت او منتشر نشده است. آخرین پیام او در پائیز سال گذشته در یک نوار صوتی و توسط یک سازمان خبری وابسته به داعش منتشر شد که در آن از پیروان خود در سراسر جهان می‌خواست تا به حملات خود علیه کشورهای غربی شدت بخشند و به جنگ در عراق و سوریه ادامه دهند.
 در چند سال اخیر و به خصوص با شدت گرفتن جنگ علیه داعش و شکست‌های نیروهای آن در جبهه های مختلف، بارها گزارش‌هایی از کشته یا زخمی شدن او منتشر شده اما هیچیک قابل تایید نبوده است. در مورد زندگی خصوصی البغدادی هم اطلاعات چندانی در دست نبوده است. 
بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، او دارای سه همسر - دو شهروند عراق و یک شهروند سوریه - است هر چند برخی برخی دیگر از منابع گفته‌اند که او دو همسر دارد. از تعداد و سن فرزندان او نیز خبر موثقی منتشر نشده است. 
در اکتبر سال ۲۰۱۱، ایالات متحده نام ابوبکر البغدادی را به فهرست افراد تحت تعقیب افزود و برای اطلاعات منجر به دستگیری یا کشته شدن او ده میلیون دلار جایزه تعیین کرد. در دسامبر سال ۲۰۱۶، دولت آمریکا این جایزه را به ۲۵ میلیون دلار افزایش داد که معادل جایزه‌ای است که برای ایمن الزواهری، رهبر شبکه القاعده در نظر گرفته شده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: