دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - May 27 2019
کد خبر: 42831
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1397 12:00
مواجهه انتقادی اصحاب رسانه در مراسم افطار رئیس‌جمهوری

انتقادات بی‌پرده

مراسم افطار رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه به فرصتی بدل شد تا طرفین گلایه‌های خود را از یکدیگر بازگو کنند.
به گزارش راه امروز:‌ مراسم افطار رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه به  فرصتی بدل شد تا طرفین گلایه‌های خود را از یکدیگر بازگو کنند. از نمایندگان رسانه‌ها که معتقد بودند رئیس‌جمهور برای آنها در این پنج سال حتی فرصت یک جلسه گفت‌وگو هم فراهم نکرده تا رئیس‌جمهور که معتقد بود رسانه‌ای‌ها نباید توقع مردم را بالا ببرند. حسن روحانی فضا را جنگ روانی توصیف کرد که دشمن به راه انداخته و رسانه‌ها باید حواسشان باشد. جنگ روانی توصیف‌کردن اوضاع از سوی حسن روحانی، پاسخی بود به گلایه‌های رسانه‌ها از وضعیت معیشت و روزگار ناامیدی و حال بد رسانه‌ها. 
گلایه های اصحاب رسانه
عباس عبدی از خستگی و ناامیدی جامعه گفت. از آماری گفت که مردم امیدی به بهبود ندارند و تا خواست از راهکارها بگوید، فرصتش به اتمام رسید. بیژن مقدم نیز در صحبت‌های خود به همین فضای یأس اشاره کرد و گره رفع آن را همدلی فارغ از اصلاح‌طلب‌بودن و اصولگرا‌بودن خواند. مهدی رحمانیان هم سخنان خود را معطوف به معضلات رسانه‌ها کرد. او از حال بد رسانه‌ها گفت. به انتخابات سال‌های پیش اشاره کرد که همه برای کمک و پیروزی روحانی وارد عرصه شدند و هر چه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند، اما بعد از انتخابات به فراموشی سپرده شدند. 

رحمانیان خاطرات مختلفی را چاشنی گلایه‌های خود قرار داد. به دولت میرحسین موسوی اشاره کرد و گفت دولت‌ مهندس موسوی خدمت امام رسیدند، امام گفت، چرا کارهای که می‌کنید به مردم نمی‌گویید. اعضای دولت گفتند که کار داریم و وقت نداریم. امام فرمودند این خودش یک کار است. رحمانیان در ادامه خطاب به روحانی گفت: آقای روحانی پنج سال است که شما رئیس‌جمهورید و یک‌بار با مدیران رسانه‌ها جلسه نگذاشته‌اید که صحبت‌های آنها را که همان حرف‌های مردم است بشنوید. بعد هم به شوخی گفت که آقای روحانی دست‌کم برای ما از وزیر ارشاد وقت بگیرید. 

عذرا فرهانی، دیگر نماینده‌ای بود که از وضعیت امنیتی حاکم بر روزنامه‌نگاران و زندانی‌شدن آنان و بعضی احکام آنها مانند ممنوع‌الفعالیت‌شدن گفت و رو به روحانی کرد و ادامه داد، آقای روحانی وقتی به روزنامه‌نگار می‌گویند حق کارکردن نداری، یعنی برو بمیر! سخنان نمایندگان که تمام شد، 

روحانی پشت تریبون قرار گرفت و در جواب آن همه نقد و گلایه به دفاع تمام‌عیار از عملکرد دولتش از 92 تا 97 پرداخت و به طعن گفت که دشمنی زیاد است، دشمنی‌ها را با بالابردن توقعات مردم زیاد نکنید. او اشاره کرد که مشکلات زیاد است اما این مشکلات اقتصادی نیست. بعد هم دوباره به ارائه آمار و ارقام از وضعیت اقتصادی پرداخت و به دفعات تکرار کرد که از صندوق رأی پشیمان نیست و گفت مثال خوبی نیست، ولی ولایمکن الفرار من حکومتک، ولا یمکن الفرار من صندوق! خداحافظی با صندوق رأی یعنی جنگ داخلی.
 او با بیان اینکه اصحاب رسانه امروز نسبت به گذشته وظیفه و مسئولیت سنگین‌تری را بر عهده دارند، اظهار امیدواری کرد تا این جلسه آغازی جدید برای توسعه همکاری همگانی در راستای تثبیت منافع ملی باشد. حسن روحانی با بیان اینکه نگرانی نسبت به آینده کشور ایرادی ندارد، گفت: آن نگرانی خوب است که منتهی به عزم بیشتر، تصمیم استوارتر، انسجام قوی‌تر و برنامه‌ای بهتر برای پیشبرد امور و رفع نگرانی‌ها شود. به هیچ عنوان ناامیدی در کشور را نمی‌پسندم، ناامیدی پایان ماجراست و اگر تسلیم‌شدن برای هر ملتی ناپسند و زشت است، ناامیدی، تسلیم‌شدن در برابر بدخواهان است. 
رئیس‌جمهور ادامه داد: باوجود نگرانی‌ها و مشکلاتی که در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد، چرا باید به آینده کشور، نظام و انقلاب، ناامید باشیم. ما امروز با شرایط جدیدی در کشور روبه‌رو هستیم. ‌ روحانی با اشاره به برخی اظهارنظرها نسبت به اینکه عنوان می‌کنند، پای صندوق رأی رفتیم و نتیجه‌ای ندیدیم، افزود: هم صندوق انتخابات سال 92 و هم صندوق سال 96 دستاوردهای بسیار روشنی دارد که نمونه آن، آمار اخیر بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی است که براساس آن در سال 96 برابر با 4.4 رشد اقتصادی داشتیم.

رئیس‌جمهور افزود: ما از رشد منفی در کشور به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌ایم و چرا باید از صندوق رأی ناامید باشیم. ‌ روحانی تصریح کرد: هیچ‌گاه ناامید نبوده و نیستم و امروز نیز با وجود فشارهای سنگین، اما از آینده کشور، مردم و نظام ناامید نیستم و کاملا و بسیار هم به آینده امیدوارم.

رئیس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: نباید مسئله جدید یا دشمنان جدید بسازیم بلکه باید مسائل را شناخته و حل‌وفصل کنیم و با شناخت دقیق دشمن برای پایان دشمنی‌ها تلاش کنیم. نباید در رسانه‌ها توقعات مردم را بیجا بالا ببریم، چرا که بالا بردن بی‌حساب توقعات مردم یعنی ایجاد ناامیدی در آنها، بلکه باید توقعات را در حد مقدورات و توان ملی سامان و پاسخ دهیم.‌ 

روحانی با بیان اینکه امروز بار سنگینی بر عهده شما اصحاب رسانه قرار دارد، گفت: امروز مشکل اصلی ما، مشکل اقتصادی، فرهنگی و یا امنیتی نیست، بلکه مشکل اصلی امروز ما جنگ روانی است. بزرگترین غم برای یک ملت زمانی است که رسانه‌های بیگانه مرجع او باشند. در کمتر جایی دیده‌ام که یک ملت اینگونه به رسانه‌های بیرونی اعتنا کنند، این وضعیت باید اصلاح شود و رسانه‌های داخلی مرجع اطلاع‌رسانی به مردم باشند. رئیس‌جمهور اضافه کرد: مرجع افکار عمومی مردم باید رسانه‌های داخلی و رسانه‌های دارای نام و نشان باشند نه رسانه‌های بی نام و نشانی که در فضای مجازی به راحتی هر چه می‌خواهند می‌گویند و با القا و تخریب باعث انحراف مسیر افکار عمومی می‌شوند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: