يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - February 24 2019
کد خبر: 42292
تاریخ انتشار: 22 ارديبهشت 1397 18:48
باهنر: همه انسان ها برابر قانون یکسان هستند اما همه می دانند برخورد قوه قضائیه با یک وزیر یا مسئول، با یک شهروند عادی متفاوت است. اما برخورد با مسئولان به دلیل این که فضای جامعه برای یک مسئول موقعیت خاص به وجود می آورد، محتاط تر می شود.
باهنر: برخی اظهارات احمدی نژاد علیه مقامات رفتار مجرمانه ای است، اما با توجه به این که 8 سال در کشور رئیس جمهور بود، پس باید با او نرم نرم جلو رفت و درباره خطاهایی که در حال انجام آن است، تذکر داد و موقعیت سنجی شود، اما اگر زمانی برخورد با او مطالبه عمومی شود، باید فضایی به وجود آید که بازداشت یا برخورد با او باعث مشکلات دیگر در جامعه نشود. البته هنوز امیدواریم احمدی نژاد، متنبه شود و سیری را که شروع کرده ادامه ندهد.

گزیده‌ای از گفتگوی محمدرضا باهنر با روزنامه سازندگی را می‌خوانیم:

دلیل عدم برخورد با احمدی نژاد چیست؟

همه انسان ها برابر قانون یکسان هستند اما همه می دانند برخورد قوه قضائیه با یک وزیر یا مسئول، با یک شهروند عادی متفاوت است. اما برخورد با مسئولان به دلیل این که فضای جامعه برای یک مسئول موقعیت خاص به وجود می آورد، محتاط تر می شود. اکنون در شورای تامین هم بحث این است؛ به طور مثال اگر بازداشت مدیر کارخانه ای، موجب اختلال یا تعطیلی کارخانه شود، قضات باید احتیاط کنند یا تمهیدی بیندیشند که کارخانه تعطیل نشود. برخی اظهارات احمدی نژادعلیه مقامات رفتار مجرمانه ای است، اما با توجه به این که 8 سال در کشور رئیس جمهور بود، پس باید با او نرم نرم جلو رفت و درباره خطاهایی که در حال انجام آن است، تذکر داد و موقعیت سنجی شود، اما اگر زمانی برخورد با او مطالبه عمومی شود، باید فضایی به وجود آید که بازداشت یا برخورد با او باعث مشکلات دیگر در جامعه نشود. البته هنوز امیدواریم احمدی نژاد، متنبه شود و سیری را که شروع کرده ادامه ندهد.

برخی در توجیه رفتارهای احمدی نژاد و اطرافیانش چنین تحلیل می کنند که اتفاقات ناگواری در سال جاری در شرف وقوع است و آنها برای همین وارد صحنه شده اند که در بحث مشکلات آینده نقش آفرینی اصلی را داشته باشند؟ تحلیل شما چیست؟

این مسائل جزو همان مسائلی است که می گوییم توهم دارند. احمدی نژاد به کرات در زمان ریاست جمهوری اقداماتی انجام می داد که وقتی از او جویا می شدیم که چرا این کار را کردی و استدلالت چیست، می گفت صبر کنید سه ماه دیگر دلیل آن را می فهمید. او و اطرافیانش همیشه منتظر این بودند که در چند ماه آینده اتفاق مهمی در کشور رخ می دهد. یا منتظر اتفاق بودند یا ادبیاتی اینگونه داشتند. با توجه به ارتباطاتی که با احمدی نژاد داشتیم هر موقع در بحث های استدلالی با هم صحبت می کردیم یا کاری می کرد که معنایش را نمی فهمیدیم. می گفت چند ماه صبر کنید می فهمید، اما هر چه صبر می کردیم، هیچ اتفاقی نمی افتاد. فقط می فهمیدیم به دلیل تخیل و توهم تصمیم اشتباه گرفته است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: