دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - May 27 2019
کد خبر: 42188
تاریخ انتشار: 13 ارديبهشت 1397 15:06
احسان هوشمند در روزنامه شرق نوشت: به دنبال اجرائی‌شدن آیین‌نامه هیئت وزیران مبنی بر «ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت» در تاریخ اول مرداد 1396 اقتصاد شهرستان‌های مرزی در هفته‌های گذشته به شدت تحت‌تأثیر این برنامه کارشناسی‌نشده قرار گرفت. مصوبه‌ای که ضرب‌الاجلی اجرائی شد بی‌آنکه از پیش، ‌زمینه‌های اجرائی‌شدن آن فراهم شود. 

به شکلی که در اعتراض به اجرائی‌شدن این آیین‌نامه در برخی شهرستان‌های غربی کشور شاهد اعتراضات محلی در قالب بسته‌شدن مغازه‌ها بودیم. شهر بانه از جمله این مناطق است که در دو هفته گذشته و در اعتراض به شرایط جدید در تعطیلی نسبی و گسترده بازار به سر می‌برد؛  چراکه مصوبه جدید، زندگی، کار و درآمد ‌هزاران نفر از مردم مناطق محروم مرزی را تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد. با توجه به ابعاد پیچیده تصمیم‌های این‌چنینی و کارکردهای پیش‌بینی‌نشده آن، اعزام برخی مسئولان عالی‌رتبه از سوی دولت از جمله معاونت وزارت صنعت، معدن و بازرگانی و نیز مدیران وزارت کشور و سایر وزارتخانه‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت و با برگزاری جلسات این هیئت با مردم و تجار و کول‌‌بران و سایر گروه‌های ذی‌نفع به‌ این‌ ترتیب امیدواری نسبی برای گشایش امور و حل‌و‌فصل مسئله حادث‌شده در بانه پدیدار شد. 

گویا هیئت کارشناسی پس از بازگشت از بانه جمع‌بندی خود و نیز پیشنهادهایشان را به وزیر کشور ارائه کرده‌اند و قاعدتا باید این نظر کارشناسان در هیئت وزیران تصویب شود، اما متأسفانه تاکنون هیئت وزیران دراین‌باره تصمیمی اتخاذ نکرده درحالی‌که بازار بانه همچنان تعطیل است. ‌برخی نیز در این میانه در تلاش‌اند تا از نمد اين بلاتکلیفی برای خود کلاهی بسازند و در بیرون یا داخل کشور در حال افشاندن بذر ناامیدی یا تهییج احساسات مردم هستند.

 بدیهی است در چنین شرایطی باید دولت با سرعت و دقت وارد عمل شود و با تصمیمی عقلایی و مبتنی بر منافع ملی و نیز منافع این گروه از هم‌میهنان راه را برای زندگی شرافتمندانه آنها بیش ‌از پیش هموار کند؛ چراکه در این تصمیم ابعاد امنیتی و اجتماعی موضوع در نظر گرفته نشده است و وضعیت مردم بانه را از ابعاد مختلفی تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، بعد از دو هفته تعطیلی بازار بانه، فضای شهر نسبتا ملتهب و نهادها و دولتمردان باید بیش‌ از پیش با هوشیاری و آرامش و دوری از برخورد‌های کارشناسی‌نشده برای یافتن راه‌حل‌های کارشناسی و تعامل با مردم محل اقدام کنند. 

اولین اقدام دولت می‌تواند اعلام تعلیق موقت آیین‌نامه مذکور تا اتخاذ تصمیمی کارشناسی و مطالعه‌شده باشد. دولت برای حل مسائل توسعه‌ای مرزها باید با تدوین برنامه توسعه پایدار سرحدات کشور پا پیش بگذارد و در این راه از تمام توان کارشناسی کشور بهره گیرد. درحال‌حاضر مردم بانه چشم‌انتظار اقدام رئیس‌جمهور و هیئت وزیران هستند تا با اتخاذ تصمیمی کارشناسی‌شده و متناسب با شرایط ویژه مرزهای غربی کشور به‌ویژه شهر بانه، امید را به ميان مرزنشینان کشور بازگرداند.
برچسب ها: کولبران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بازدید از صفحه اول
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: